Bilgii.net

Grip Aşısı Nedir? Hangi Aylarda Yapılır?

25.11.2018
Grip Aşısı Nedir? Hangi Aylarda Yapılır?

Grip virüsü insanların bünyesine girdiği vakit grip denilen oldukça tehlikeli bir hastalığa sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü grip aşısı yaptırmakta fayda vardır.

Grip aşısı kişilerde yüzde 70 ile yüzde 90 arasında gribe karşı korumaya yönelik bir kalkan oluşturmaktadır. Yüzde 10’luk ya da yüzde 30’luk bir kısımda etki etmez.

Milyonlarca insan gribe her sene yakalanmakta ve bu bağlamda grip aşısının önemi oldukça artmaktadır. Özellikle çocuklar ve yaşlılar gribe en fazla yakalanan kesimdir. Gribe karşı tedbir muhakkak alınmalıdır.

Grip Aşısı İle Korunmak

Grip aşısı yüzde 10 ya da yüzde 30 oranında herhangi bir etki yapmazken yüzde 90 ya da yüzde 70 oranında bir koruma sağlamaktadır. Özellikle yaşlı insanların bağışıklık sistemine bağlı olarak gelişen hastalıklardan, zatürre, kalp, felç gibi ağır vakıalardan ve bazı ölümcül hastalıklardan korumak adına grip aşısı yaptırmakta fayda vardır.

Grip Aşısının Her Yıl Tekrarlanmasındaki Neden

Her sene uygulanan grip aşısı, uygulandığı yıl için bağışıklık sistemini grip virüsüne karşı korumak adına yapılan bir aşıdır. Normal şartlar altında grip virüsü birçok formda mutasyona uğrar ve kendi şeklini değiştirir. Bu yüzdendir ki, gribe karşı korunmak için her yıl aşı tekrarlanmalıdır. Çünkü sürekli şeklini değiştiren bir virüsle başa çıkmak için devamlı aynı aşıyı yaptırmak ya da aynı aşı ile durmak doğru bir yöntem olmamaktadır.

Grip Aşısı Kimlere Yapılmalı ve Kimlere Yapılmamalıdır?

Grip aşısı herkese uygulanabilir. Fakat özellikle uygulanması gereken bir grup şu şekildedir:

  • Hamile kadınlara grip aşısı uygulanmalıdır. Bebeği ve anneyi gripten korumak için en uygun yöntemlerden bir tanesidir.
  • 50 yaşının üstündeki kişiler gribe karşı korunmak adına grip aşısı yaptırmalıdır.
  • Kronik hastalığı bulunan kişiler muhakkak grip aşısı yaptırmalıdır.
  • Bunların yanı sıra, hastanede çalışan kişiler, doktorlar, hemşireler ve hasta bakıcılar muhakkak grip aşısı yaptırmalı ve grip virüsünden kendilerini koruma altına almalıdırlar.

Grip aşısı aşağıdaki kişilere uygulanmamalıdır:

  • Grip aşısına karşı alerjisi olan kişiler.
  • Yumurta yediği zaman alerjik reaksiyon gösteren kişiler.
  • Vücutta aşırı ateşlenme söz konusu olduğu durumlarda grip aşısı yapılmaz. Ateşlenmenin geçmesi beklenir. Ateşlenmenin geçtiği günün ardından 1 hafta sonra grip aşısı yapılabilmektedir.

Grip Aşısı Hangi Aylarda Yapılmalıdır?

Grip Aşısı grip virüsüne karşı koruyan bir aşıdır. Özellikle Eylül ve Ekim aylarında yaptırılması önerilmektedir. Özellikle hastalık kendini belli etmeden, salgın başlamadan yapılmalıdır ki salgın başladığı zaman grip riskine yakalanmak söz konusu olmasın. Tüm çocuklar, yaşlılar, hamileler ve hastane çalışanları mutlaka grip aşısı ile kendilerini grip virüsünden koruma altına almalıdır.

Sonbahar Mevsimine Dikkat Edin

Özellikle okulların açılması ile çocuklar arasında oldukça sık ve hızlı yayılan grip virüsü için bazı tedbirleri almakta fayda vardır. Sonbahar mevsiminde okulların açılması sebebi ile kalabalık ortamda bulunan çocuklar bu virüsü oldukça çabuk kapıyor. Gece uyandıracak derecede yüksek öksürük, ateşlenme ve burun tıkanıklığı gribin belirtisi olmaktadır. Çocuklarda bu belirtiler varsa okulda ya da başka bir yerde mutlaka hapşırırken ya da öksürürken bir mendil kullanmaları gerekir. Bol su içmesi ve ellerini bol bol yıkaması öğretilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net