Bilgii.net

Greyfurtun Cilde Faydaları ve Etkisi

22.11.2018
Greyfurtun Cilde Faydaları ve Etkisi

Greyfurt turunçgiller ailesinin en az tüketilen meyvesidir. Portakal ve mandalina kadar tüketimi yaygın olmasa bile en az onlar kadar lezzetli ve faydalıdır. Diğer narenciyelere göre tadı biraz daha mayhoş kabuğu biraz daha kalındır. Hem sade olarak yenilebilir hem de suyu sıkılıp lezzetli bir meyve suyu olarak tüketilebilir. Greyfurt ayrıca bazı yemeklere ve salatalara da çok yakışmaktadır. Lezzetinin yanı sıra ayrıca şifa deposu bir meyvedir. A vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini açısından oldukça zengindir. Beta karoten ve likopen içerir. Bolca mineral barındırır. Greyfurtun kullanım alanları çok geniştir ve bir çok şeye faydası vardır.

Greyfurtun Faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Diğer tüm narenciyeler gibi greyfurt da bağışıklık sistemini güçlendirici bir meyvedir. Soğuk algınlığına ve gribe iyi gelir. Mikroplarla ve bakterilerle savaşır. İltihabın vücuttan atılmasını hızlandırır. Bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı korur.
  • Kansere karşı korur. İçerdiği yoğun mineraller ve vitaminler sayesinde kanserli hücrelerle mücadele eder. Kanserden hasar görmüş DNA’ları onarmaya yardımcı olur. Vücudu güçlendirir, kanserle savaşır. Özellikle mide ve kolon kanserine iyi geldiği bilinmektedir.
  • Böbrek taşı oluşumunu engeller. İçeriğindeki mineraller sayesinde böbrek taşının oluşmasına sebebiyet veren bazı etken maddelerin oluşumunu ve güçlenmesini engeller. Üstelik mevcut böbrek taşlarını da içeriğindeki asitler sayesinde parçaladığı gözlemlenmiştir.
  • Kalp sağlığını korur. C vitamini sayesinde kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı düzenli olarak tüketilmelidir.
  • Zayıflamaya yardımcı olur. Greyfurt asitli bir meyvedir ve bünyesinde pek çok asidik madde bulundurur. C vitamini ve bu asidik maddeler sayesinde yağ yakımını kolaylaştırır. Ayrıca bol su içerdiğinden ödem oluşumunu engeller.
  • Kolesterole iyi gelmektedir. Düzenli greyfurt tüketimi kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü yükseltmektedir.
  • Kan şekerini düzenler. Şeker hastalarının tüketilmesi uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilir. Şeker hastalarının tüketebileceği nadir meyvelerdendir. İnsülin direncini artırır, vücudu toksinlerden korur.
  • Karaciğerin temiz kalmasını sağlar. Tüketilen zararlı gıdaların karaciğer yağlanması yaptığını bilmekteyiz. Greyfurt karaciğerde yağ birikimini engeller. Antioksidan olduğu için de her türlü toksinden vücudu arındırır.
  • Ağız ve diş sağlığı için bire birdir. Ağız içindeki aftlara iyi geldiği bilinmektedir. Mikroplarla savaştığı için ağız içindeki bakterileri de temizlemektedir. Ayrıca diş etlerini de güçlendirici etkisi vardır. Mikroplarla savaşmasının yanı sıra fazla tüketildiğinde asidik yapısından dolayı diş minesine zarar verebilir.
  • Cilde de çok iyi gelmektedir.

Greyfurt çok sağlıklı ve faydalı bir meyve olmasının yanında muhakkak bazı zararları da vardır. her yiyecekte olduğu gibi fazla tüketimi elbette zararlı etkiler gösterebilir. Üstelik düzenli olarak ilaç kullananlar greyfurt tüketmemelidir. Antibiyotik ve bazı ilaçlarla beraber yendiğinde yan etkiler gösterebilmektedir. Ayrıca yan etki göstermediği ilaçlarda da ilacın etkisini azaltabilmektedir. Bu nedenle çok dikkatli tüketilmeli doktora danışılmalıdır.

Aynı şekilde hamilelerin ve kronik hastalığı olan kişiler doktoruna danışarak tüketmelidirler.

Cilde faydaları nelerdir?

Greyfurt cilt sağlığı için oldukça önemli bir meyvedir. Hem tüketimi hem de cilde direk uygulanışı cildi daha sağlıklı bir görünüme kavuşturacaktır.

C vitamininin pek çok şeye faydası olmakla birlikte ciltte oluşan iltihap ve sivilce yapılanmalarına karşı bire birdir. Greyfurt da içerdiği yoğun C vitamini sayesinde cildi bu tür iltihaplara karşı korur. Düzenli olarak greyfurt suyu içmek sivilce oluşumunu engellerken aynı zamanda cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı da korumuş olur.

Düzenli greyfurt tüketimi kolajen oluşumunu desteklemektedir. Bu nedenle yaşlanmayı geciktirir. Hücre yenilenmesini sağlar.

Leke oluşumuna karşı mücadelede bulunmaz bir madendir. Tüketimi ve direk cilde uygulanması halinde cilt lekelerinin rengini açar ve yeni lekelerin oluşumunu da engellemiş olur.

Zengin mineral içeriği sayesinde cildin daha parlak, pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Greyfurt Toniği:

-3 yemek kaşığı greyfurt suyu

– ½ şişe doğal maden suyu

Uygulanışı: Temiz bir cam şişede malzemeleri karıştırın. Buzdolabında muhafaza edin. Bu toniğin ömrü buzdolabında 1 haftadır. Düzenli olarak sabah ve akşam cilde tonik olarak uygulandığında sivilce oluşumunu engeller, lekeleri giderir ve pürüzsüz bir cilt elde edilmesini sağlar. Hassas cildi olanlar dikkatli kullanmalıdır.

Greyfurt Maskesi:

1 yemek kaşığı greyfurt suyu

2 yemek kaşığı su

1.5 yemek kaşığı beyaz kil

Uygulanışı: Tüm malzemeler karıştırılıp macun haline getirilir ve temiz cilde direk uygulanır. 10 dk bekletilip güzelce ılık suyla durulanır. Cilt lekelerine ve sivilcelere iyi gelmektedir. Haftada 1 kere uygulanmalıdır. Fazla uygulanması ciltte kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net