Bilgii.net

Gözlerde Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

12.10.2018
Gözlerde Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Gözler, insanların en sık kullandığı duyu organlarının başındadır. Evde, işte, okulda ve sokakta kısacası hayatın her alanında gözlerimiz, bizim için aktif rol oynar. Ancak bir yerden sonra gözlerimiz de yorulur veya hastalanır. Peki biz, bizim için dünyayı aydınlatan gözlerimizin hastalanmaması için neler yapabiliriz?

Göz Yorgunluğu ve Nedenleri

 

Göz yorgunluğu (astenopi), gözlerin uzun sürelerde ve gereğinden yoğun bir şekilde kullanılması sonucunda yorgun düşmesine denmektedir. Bu yorgunluğun belli başlı sebepleri vardır. Bu sebeplerden en büyüğü ise, teknolojinin gelişmesiyle beraber hayatımıza giren ekranlardır. Evde televizyonlarımız, iş yerinde bilgisayarlarımız ve sokakta cep telefonlarımız sürekli kullanımla beraber gözlerimizi yormakta ve bir noktadan sonra hasta etmektedir. Ortalama bir insanın cep telefonuyla günde 5 saat geçirmesi ve bu sürenin yıldan yıla %69 oranında artması gözlerimiz için ürkütücü bir boyuta ulaşmıştır. Bu denli materyal çokluğunun sonucu olarak da gözler daha fazla iş yapmaya ve yorulmaya başlamıştır. Ekran kullanımının yanı sıra uyku eksikliği, uzun saatler kitap okumak, parlak ve canlı ışıklarda uzun süreler geçirmek ve en önemlisi de ısıtma ve soğutma sistemlerinin verdiği kuru havalar da gözlerimiz için tehlike oluşturan unsurların içerisinde yer almaktadır. Her ne kadar bu nedenleri ortadan kaldıramasak da, azaltılmasına yönelik yapacağımız belirli adımlar gözlerimiz için rahatlatıcı olabilmektedir.

Gözlerde Yorgunluk Belirtileri

 

Gözler, yoruldukça ve hastalandıkça belirli uyarılar vermeye başlar. İşaretler doğru takip edilirse, ciddi bir hastalık boyutuna ulaşılmadan gözler tedavi edilebilir. Bu işaretler her ne kadar günlük sorunlar gibi görünse de, sonuçları çok üzücü olabilir. Gün içerisinde gözlerde sık sık yanma ve batma hissediliyorsa, bu vücudun vermeye başladığı ilk sinyal demektir. Bu sinyal gözün içerisindeki kuruluğun haber verilip giderilmesi içindir. Ardından göz kendini dış etkenlerden korumak için yaşarmaya başlayacaktır.  Bu tip belirtiler görmezden gelinir veya atlanırsa, bulanık veya çift görme gibi şikayetler ortaya çıkacaktır. Aktif olarak bir ekranla veya sabit bir nokta ile çalışılıyorsa, buna bağlı olarak konsantrasyon bozukluğu gelişebilir. Dinlenmeyen gözler de zamanla ışığa duyarlılık ve baş ağrıları oluşacaktır. Eğer ki bu sayılan şikayetlerden en az ikisine sahipseniz, gözleriniz artık size alarm vermeye başlamış demektir.

Gözlerdeki Yorgunluğun Tedavisi

Göz yorgunluğuna sahip birinin yapması gerekenlerin başında, belirli periyotlarla gözlerin dinlendirilmesi gelir. Odak noktası değiştirmek, göz yormayacak alanlara bakmak veya gözleri kısa süreli kapatmak kişisel tedavinin başlangıç noktalarındandır. Gün içerisinde yoğun kullanılan ekranların parlaklıklarını kısmak veya mümkünse kullanımı azaltmak, gözlere binen yorgunluğu bir nebze azaltacaktır. Kuruyan ve yorulan gözlere yardımcı niteliğinde doktor tavsiyesiyle birlikte kullanılacak göz damlaları, yanma ve batma hissini ortadan kaldıracaktır. Kendi başına yapılan tedavi yöntemleri işe yaramıyor ve yorgunluk belirtileri devam ediyorsa, o noktada göz doktoruna başvurulmalıdır. Gözlük veya lens kullanımının yanı sıra göz kaslarının güçlendirilmesi için doktorlar tarafından önerilebilecek göz egzersizleriyle, gözlerinizin yorgunluğunu azaltabilirsiniz. Yaşantınızda yer edinmesini sağlayabileceğiniz gözünüze yönelik bazı alışkanlıklar, ileride doğabilecek daha büyük sorunları engeller niteliktedir. Bu yüzden gözlere gereken özen gösterilmeli ve verdiği uyarılar sık sık dinlenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net