Bilgii.net

Gözde Kan Toplanması Neden Olur? Ne Yapılmalıdır?

12.10.2018
Gözde Kan Toplanması Neden Olur? Ne Yapılmalıdır?

Küçük, narin kan damarları gözün beyazlığını kaplayan dokunun altında kalır (konjonktivite), sonuçta göz kızarıklığı bir subkonjonktival kanamanız olduğu anlamına gelebilir.

Subkonjonktival kanama genellikle iyi huyludur ve göze çarpan görünümüne rağmen görme sorunu ya da göz rahatsızlığı yaratmaz.

Ancak göz kızarıklığı, diğer potansiyel olarak ciddi göz rahatsızlıklarının belirtisi olabilir. Özellikle göz tahliyeniz varsa, bakteri, virüs veya diğer mikroorganizmaların neden olduğu bir enfeksiyonu ortadan kaldırmak için göz muayeneniz için göz doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Buna ek olarak, görme, ağrı veya güçlü ışık hassasiyetindeki ani değişikliklerle birlikte, gözün sıra dışı ve ısrarlı kızarıklıklarına maruz kaldığınızda bir göz doktorundan derhal bakım almalısınız. Bu tür göz kızarıklığı, ani başlangıçlı glokom gibi diğer göz problemlerinin bir göstergesi olabilir.

Gözde Kan Toplanmasının Nedenleri

Subkonjonktival kanamadan gözdeki kan genellikle bir veya iki hafta içinde kaybolur.

Problemin kaynağını belirlemek her zaman mümkün olmasa da, gözde kan toplanması (subkonjonktival hemorajinin) bazı potansiyel nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Göz travması , kırık bir kan damarı neden olabilir.
 • Ağır kaldırma, öksürme, hapşırma, gülme ve kabızlıktan kaynaklanan kan basıncında ani bir artış
 • Warfarin gibi aspirin veya kan incelticiler (bir marka adı Coumadin’dir)
 • Nadiren, bir kan pıhtılaşma bozukluğu veya K vitamini eksikliği (K vitamini, kan pıhtılaşması için gerekli proteinlerin işleyişine yardımcı olur)
 • LASIK ve katarakt cerrahisi dahil olmak üzere göz cerrahisi

Gözde Kan Toplanması Nasıl Tedavi Edilir?

 • Göz damlaları , kırık kan damarlarının tamir edilmesine yardımcı olamasa da, yağlayıcı suni gözyaşları gözleri yumuşatır .
 • Aspirin veya kan incelticiler alıyorsanız, doktorunuz özellikle aksini belirtmediğiniz sürece bunları almaya devam edin.
 • Gözünüzü ovalamamaya dikkat edin; bu, başlangıçtan hemen sonra tekrar kanama riskini artırabilir. Bir burun kanamasının erken evrelerde tekrar kanamaya yatkın olmasına benzer.
 • Çoğu durumda, bir subkonjonktival hemorajinin kendi başına çözmesi yedi ila 10 gün sürer. Zamanla kan yavaşça kaybolduğunda, etkilenen bölge bir çürük gibi rengi değiştirebilir.
 • Gözde kan toplanması travma ile ilişkili ise, bir göz doktoru, yaralanmanın iyileşmesini desteklemek için başka hangi tedavinin gerekli olduğunu belirleyecektir.
 • Gözde kan toplanması dışsal bir enfeksiyonun sonucu ise, bir göz doktoru antibiyotik damlası veya bir merhem reçete edebilir.
 • Bu koşul, bir ila iki hafta içinde kendini temizler. İyileşme genellikle cildin altındaki hafif bir çürük gibi uzun vadeli problemler olmaksızın tamamlanır. Bir çürük gibi, bir subkonjonktival hemoraji iyileştikçe renkleri (genellikle kırmızıdan turuncuya sarıya) değiştirir. Cilt çürüğü, yeşil, siyah ve mavinin çeşitli renk tonlarına dönüştüğü için değişir, çünkü cilt ciltten görülür. Konjunktivite şeffaf olduğu için subkonjonktival kanama hiç bu renk özelliklerine sahip değildir.
 • Çok nadiren, aynı gözde aynı yerde tekrarlayan subkonjonktival kanama ile, ince duvarları olan ve kendiliğinden kanama eğiliminde olan konjonktiva içinde anormal derecede kırılgan bir kapiler olabilir. Bir göz doktoru, bu tür bir durumu tanımlayabilir ve bu gerekli olmayan kan damarını bir lazer veya diatermi ünitesinden ısı kullanarak kapatabilir.
 • Subkonjonktival kanama, göz travması veya yakın zamanda kolay morarma ile ilişkili olmadığı sürece herhangi bir komplikasyona neden olmaz.
 • Eğer sık olarak gözünüzde kan toplanması sorunu yaşıyorsanız veya subkonjonktival kanamanız başka bir yerde kolay morarma veya kanama ile ilişkiliyse, altta yatan bir kanama veya pıhtılaşma sorunu için tıbbi bir değerlendirme yaptırmalısınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net