Bilgii.net

Göz Yorgunluğu Nedir, Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

25.11.2018
Göz Yorgunluğu Nedir, Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Göz yorgunluğu terimi, bazı kişilerde gözlerin genişletilmiş kullanımından sonra ortaya çıkan bir grup semptomu tarif eder. Göz yorgunluğu rahatsız edici olsa da, herhangi bir göz hasarına yol açmaz. Genişletilmiş bilgisayar kullanımı veya yetersiz veya aşırı aydınlatma göz yorgunluğuna neden olabilir, ancak bunun kalıcı sonuçları yoktur.

Göz yorgunluğu belirtileri içerebilir; baş ağrısı, görmenin bulanıklaşması, kuruluk hissi ve diğer rahatsızlık, ancak göz yorgunluğu gözlerine zarar vermez veya anatomilerini değiştirmez.

Göz yorgunluğu terimi, insanlar tarafından, göz kullanımıyla ilgili bir grup belirsiz semptomu tanımlamak için sıklıkla kullanılır. Göz yorgunluğu, bir semptomdur, bir göz hastalığı değildir. Göz yorgunluğu, gözleriniz yoğun bir kullanımdan yorulduğunda, örneğin uzun bir süre araba sürerken, okurken veya bilgisayarda çalışırken yorulur. Uzun süre bir şeye bakmaktan kaynaklanan herhangi bir göz rahatsızlığınız varsa, göz yorgunluğu diyebilirsiniz.

Göz yorgunluğu can sıkıcı olsa da, genellikle ciddi değildir ve gözlerinizi dinlendirdikten sonra gider. Bazı durumlarda, göz yorgunluğunun belirtileri ve semptomları, tedavi gerektiren altta yatan bir göz durumunun belirtisidir. İşinizin doğasını veya göz yorgunluğuna neden olabilecek tüm faktörleri değiştiremeyebilirsiniz, ancak göz yorgunluğunu azaltmak için adımlar atabilirsiniz.

Göz Yorgunluğu Nedenleri

Göz yorgunluğu için tıbbi terim astenopidir. Belirtileri göz yorgunluğu, yorgun gözler, bulanık, baş ağrısı ve bazen görme katına görsel görevler için gözlerin konsantre kullanımıyla ilgili getirilir. Bazı insanlar, ince baskı okumak, bilgisayarı bir kerede saatlerce kullanmak veya karanlıkta görmeye çalışmak gibi görsel olarak yoğun bir görev üzerinde yoğunlaşırken, bilinçsizce göz kapaklarının, yüzlerin, tapınakların ve çenelerin kaslarını sıkar ve rahatsızlık geliştirir ya da bu kasların aşırı kullanımıyla ilgili acı verir. Bu, bu kasların gerilmesi ve daha fazla sıkıntıya neden olan kısır döngüye yol açabilir. Benzer görsel görevleri yapmaya çalışan diğer kişilerde hiç semptom görülmeyebilir.

Göz yorgunluğunun başlangıcı için ortak çöken faktörler arasında bir bilgisayarın veya video monitörün genişletilmiş kullanımı, çok loş ışıkta görmeye zorlanması ve aşırı parlaklığa veya parıltıya maruz kalma yer alır. Genişletilmiş görsel görevleri gerçekleştirirken birçok kişi normalden daha az yanıp sönecektir. Bu azalmış göz kırpma, oküler yüzeyin kurumasına ve kuru gözlerin semptomlarına neden olabilir.

Refraktif hatalar (mesafe veya yakın görme için gözlük ihtiyacı veya her ikisi) göz yorgunluğunun belirtilerini üretebilir. Her iki gözün bir binoküler tarzda birlikte çalışamaması göz yorgunluğunun belirtilerini de oluşturabilir. Bununla birlikte, sınırlı sayıda veya binoküler vizyona sahip kişilerin çoğunda böyle bir semptom görülmemektedir.

Göz yorgunluğu nedeniyle halihazırda baş ağrısı veya görme bulanıklığı olan kişilerde, semptomlar göz kas dengesizliği veya miyopi, hipermetrop veya astigmatizmanın düzeltilmesi için gözlük ihtiyacı gibi altta yatan bir göz sorunu ile daha da kötüleşebilir. Yanlış bir reçete ile gözlük takmak göz yorgunluğuna neden olabilir. Zaten göz yorgunluğu olan, yeterli uyku almama, bazı ilaçlar, stres altında olma veya yorgun olma durumlarında bu belirtileri daha da kötüleştirebilir.

Göz Yorgunluğunun Belirtileri

Göz yorgunluğundan şikayet eden hastalara, bu terimin ne anlama geldiğini tanımlamaları istenirse, gözlerin belirgin olmayan ağrılarını, hafif yırtılma veya kuruluk, görme bulanıklığını, boyun arkasındaki ağrı, görme iki katını, ışık hassasiyetini tanımlayabilirler. Resimlere odaklanma, tapınakların sıkılığı, alın, kaş alanı veya başın arkası veya bunların hepsinin kombinasyonları. Baş ağrısı en sık görülen semptomdur. Genellikle tapınaklarda yer alan, vurmayan ve genellikle görsel görevi durduran hafiftir.

Göz yorgunluğunun tanısı, bir doktor tarafından hastanın tarif ettiği tarihe ve herhangi bir ciddi göz hastalığının yokluğuna dayanarak yapılır. Semptomların aslında göz yorgunluğundan kaynaklandığını kanıtlayan spesifik bir test yoktur. Göz yorgunluğunun derecesini objektif olarak ölçmek için herhangi bir yöntem yoktur.

Gözde sürekli ağrı, görme kaybı, kızarıklık veya gözlerde tahriş varsa bir göz doktoru görmelisiniz. Bu belirtiler göz yorgunluğuyla açıklanamaz. Genel olarak, göz yorgunluğunuz gözlerinizi dinlendirerek rahatlamıyorsa, göz muayenesi yapılmalıdır. Göz hastalığınızın belirtileriniz için göz doktorunuz tarafından muayene edildiyseniz, gözlük kullanmanız gerekip gerekmediğini kontrol etmek de dahil olmak üzere bir muayene yapar. Doktor gözlükleri hissederse gözlerinizi daha rahat hale getirebilirse, bunlar reçete edilir.

Göz yorgunluğunun belirtileri 12 yaşın altındaki çocuklarda sıra dışıdır. Çocuğunuz okuduktan sonra baş ağrısından şikayet ediyorsa, göz yorgunluğu, görmenin bulanıklaşması veya çift ​​görme durumunda, göz doktoruna yapılacak bir ziyaret, göz altındaki herhangi bir göz bozukluğunu göz ardı etmek için garanti edilir.

Göz Yorgunluğu Tedavisi Ve Yapılması Gerekenler

Göz yorgunluğu son derece yaygındır. Bilgisayar kullanımı olağan hale geldikçe, daha fazla insan göz yorgunluğu ile eş anlamlı olan “bilgisayar vizyonu sendromu” olarak adlandırılan şeyi deneyimliyor. Bu kişilerin çoğunda semptomlar hafiftir ve gözlerin “yorgun” olma duygularının gözlerini kısaca kapatarak ve gerçekleştirdikleri görsel görevden koparak rahatlayabileceğinin farkındadırlar. Bilgisayar kullanımının daha sınırlı olduğu günlerde semptomlar genellikle yok veya belirgin olarak azalır.

Göz yorgunluğu rahatsız olsa da, göz yorgunluğunun uzun vadeli sonuçları yoktur. Göz yorgunluğunun gözlerde herhangi bir olumsuz değişmeye neden olduğuna dair kanıt yoktur. Ayrıca, yetişkinlerde göz yorgunluğunu yaşarken görsel görevler yapmaya devam etmenin göze herhangi bir yapısal hasarla sonuçlanacağına dair bir kanıt yoktur.

Bununla birlikte, göz yorgunluğu, konsantre olma ve çalışma yeteneğinize tatsız ve rahatsız edici olabilir. Göz yorgunluğunun semptomları fiziksel yorgunluğa, azalan üretkenliğe, artan iş hatası hatalarına ve anksiyete yol açabilir.

Uzun süre okuduktan sonra göz yorgunluğunu yaşıyorsanız, parlamayı en aza indirirken aydınlatmayı en üst düzeye çıkarmak, görsel görevden sık sık kısa molalar almak ve bilinçli olarak birkaç kez daha gözlerini kırpmak için ışığınızı ayarlamaya çalışın. Gözlerinizi kapatırken parmaklarınızı bir dakika boyunca parmaklarınızla döner şekilde masaj yaparak, genellikle semptomları hafifletmeye yardımcı olur.

Bilgisayarınızda çalışırken göz yorgunluğu yaşıyorsanız, ekranınızın çözünürlüğünü (CRT) artırmak ve ortam ışığını azaltmak yardımcı olabilir. Gözlerinizin bilgisayar ekranından ve okuma materyalinizden uzaklığını ayarlamak da semptomlarınızı hafifletebilir. Monitörünüzdeki parlaklık ve kontrast seviyelerini değiştirmek ve metin boyutunu artırmak da avantajlı olabilir. Gözlerinizi saatlerce bilgisayar ekranına odaklamak yerine, pencereden veya odadan kısa bir süre bakarak her 15 dakikada bir bu işlemi durdurun.

Her türlü genişletilmiş görsel görevleri gerçekleştirirken, bazen ayağa kalkın, kollarınızı, bacaklarınızı, sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı hareket ettirin ve uzatın.

Tüm bu ev tedavileri göz yorgunluğunuzu azaltmak için işe yaramıyorsa, göz doktorunuza danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net