Bilgii.net

Göz Numarasını Düşüren Bitkiler Nelerdir?

13.10.2018
Göz Numarasını Düşüren Bitkiler Nelerdir?

Göz rahatsızlıkları nelerdir?    

                  

Göz hastalığının birçok çeşidi mevcuttur. Bunlardan bazıları; Göz kuruluğu, şaşılık, katarakt, sarı nokta hastalığı, göz kapağı hastalıkları, katarakt, glokom hastalığı, renk körlüğü, göz tembelliği, astigmat, gece körlüğü, presbiyopi ve miyop hastalıkları bunlardan bazılarıdır.

Göz sağlığında dikkat edilmesi gereken faktörler?

Göz sağlığımızı korumak için alabileceğimiz birçok önlem mevcuttur. Bu önlemler sayesinde daha sağlıklı gözlere sahip olabiliriz.

 • Yazın güneşli havalarda göz sağlığımızı korumak için güneş gözlüğü kullanmalıyız. Doğru seçilmiş bir güneş gözlüğü gözlerinizi güneşin UV ışınlarından koruyacaktır.
 • Bilgisayar ekranına uzun süre bakmak gözlerde kuruluğa neden olmaktadır. Bilgisayar ekranına bakan bir kişi gözlerini normalden daha az kırpmaktadır. Bu sebeple gözlerinizi her 20 dakikada bir dinlendirmeniz gerekmektedir.
 • Herkesin düzenli olarak göz doktoruna muayene olması gerekmektedir. Gözde herhangi bir belirtisi olmayan hastalıkların teşhis edilmesinde düzenli olarak göz doktoruna muayene olmak oldukça önemlidir.
 • Aşırı kilolu olmak da diyabete yakalanma riskini arttırmaktadır. Bu durum da gözde diyabetik göz rahatsızlığına sebep olabilir. Bu sebeple sağlıklı bir kiloda olmak göz sağlığımızı olumlu yönde etkilemektedir.
 • Sigara içmek de gözlerdeki sinirlere zarar verir ve katarakta yakalanma riskini arttırır. Bu nedenle hem beden sağlığınız hem de göz sağlığınız için sigaradan uzak durmalısınız.
 • İş yerinizde tehlikeli uçuşan maddeler ile çalışıyorsanız mutlaka koruyucu gözlük kullanmalısınız.
 • Omega 3 yağ asitleri, lütein, çinko, C Vitamini ve E Vitaminikatarakt gibi yaşla ilgili olan görme problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Bu sebeple göz sağlımız için beslenmemize de dikkat etmemiz gerekmektedir.

Göz Rahatsızlıklarında Gözlük Kullanımı

Görme kabiliyetimizin azaldığı durumlarda bir uzman tarafından özel uygulanan gözlükler daha iyi görmenizi sağlar. Düşen görme yetisinin belirtileri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Görme keskinliğinin düşme nedeni genellikle gözün merceğindeki uyum sorunundan kaynaklanmaktadır.

Görme bozuklukları kan dolaşımı veya farklı rahatsızlıklardan olabileceği gibi geçici faktörlerden kaynaklı da olabilmektedir.

Göz Numarasını Düşüren Bitkiler Nelerdir?

Göz rahatsızlığının uzağı veya yakını görememe gibi birçok problemi mevcuttur. Bazı besinler gözlerde oluşan sağlık problemlerini göz sinirlerini güçlendirerek göz problemlerini gidermeye hatta göz numarasını düşürmeye yardımcı olur.

Göz için faydalı olan besinler:

 • Havuç: Göz salığı denildiğinde akla ilk gelen sebze havuçtur. İçinde bulunan A vitamini ve beta karoten sayesinde göz yüzeyini koruyarak gözde enfeksiyon oluşmasını ve ciddi göz problemlerini önleyen bir sebzedir.
 • Ceviz: İçinde bulunan omega-3 yağ asitleri ile göz sağlığı için oldukça faydalı bir besindir.
 • Yumurta: Yumurtanın sarısında bulunan A vitamini ve çinko göz sağlığı için faydalıdır. Katarakt kaynaklı olan göz problemlerine yakalanma riskini azaltır. İçinde bulunan çinko sayesinde de gece görüşünün daha net olmasını sağlar.
 • Balık: Balıkta bulunan omega-3 ya asitleri göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Göz kurulunu önleyen balık, haftada 1 kez mutlaka tüketilmelidir.
 • Süt: Süt ve süt ürünleri de gözler için çok faydalıdır. İçinde bulunan A vitamini ve çinko sayesinde gece görüşünü iyileştirerek kataratk oluşumunu da engeller.
 • Ispanak: Ispanakta bulunan lutein, zeaksantin ve A vitamini gözler için faydalıdır.
 • Brokoli: B2 kaynağı olan brokoli kataraktın önlenmesinde önemli bir role sahiptir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net