Bilgii.net

Göz Nezlesi Nedir? Tedavi Yöntemleri

24.11.2018
Göz Nezlesi Nedir? Tedavi Yöntemleri

Göz nezlesi, gözün en dışta yer alan tabakası ve iç kısımda buluna zarın iltihaplanması ve mikrop kapması sonucu ortaya çıkan bir göz rahatsızlığı olmaktadır. Genellikle ciddi bir rahatsızlık olmamak ile birlikte bazı durumlar da tehlikeli olabilmektedir.

Göz Nezlesi Neden Olur?

Rahatsızlığa neden olan birkaç neden vardır. Bu nedenler, mikrop ve bakterilerin ve alerjilerin neden olduğu göz nezleleridir. Mikrop ve bakteriden oluşan göz nezleleri, bulaşıcı olan ve oldukça sık karşılaşılan bir göz nezle türüdür ve tedavi edilmediği takdir de 10 gün kadar etkisi sürmektedir. Alerjilerin neden olduğu göz nezleleri ise, kendi içerisinde de türlere ayrılmaktadır. Hayvan tüylerine, polen ve tozlara olmak üzere bulaşma türleri vardır. Bu göz nezlesinin de bulaşıcı etkisi mevcuttur ve genellikle iki gözde birlikte görülmektedir.

Göz Nezlesi Belirtileri

Rahatsızlığın genel belirtileri birbirini benzemekle birlikte neden olan sebebe göre belirtilerinde bazı farklılıklar olmaktadır. Tüm bu belirtilere rağmen hastalığa teşhisi koyabilecek en iyi kişi bu konuda uzman olan doktor olmaktadır. Göz nezlelerinin türlerine göre rahatsızlığın belirtileri şu şekilde olmaktadır.

Bakterilerin Neden Olduğu Göz Nezlesinin Belirtileri

-Gözün beyaz olan kısmında kızarıklık meydana gelmesi

-Gözde oluşan ve çok şiddetli olmayan ağrı

-Gözün genel yapısının gri ve sarımsı renkte olması

-Alt ve üst kirpikler de meydana gelen birbirine yapışma durumu

-Üst göz kapağında oluşan şişlik

Alerjiye Bağlı Olarak Oluşan Göz Nezlesinin Belirtileri

-Gözler de oluşan ve sürekli olan kaşıntı

-Burnun tıkanması ve akıntı

-Göz kapaklarında oluşan kuruluk

-Gözde oluşan hafif iltihaplanma

Göz Nezlesi Tedavisi

Göz nezlesi genellikle ciddi olmamak ile birlikte belirli bir tedavisi de bulunmamaktadır. Genellikle en fazla 10 gün içerisinde kendiliğinden geçen bir rahatsızlık olmaktadır. Ancak bazı durumlar da doktora başvurarak ilaç kullanımına gerek duyulmaktadır. Özellikle mikrop nedeni ile oluşan göz nezlesinde antibiyotik ile tedavi yapılmaktadır. Bunun dışında evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemler de bulunmaktadır. Bu doğal yöntemler şu şekildedir.

-Bal, bu konuda en etkili yöntemlerden biridir, bunun nedeni bal içerik bakımından doğal antibiyotik kaynağıdır ve dezenfekte etkiye sahiptir. Su veya süt ile karıştırdığınız balı bir pamuk yardımı ile gözlerinize uygulamak nezlenin hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

-Patates de etkili yöntemlerden biri olmaktadır. Dilimlediğiniz patatesleri gözünüzün üzerinde bekletmeniz hem nezlenin hemde şişliğin geçmesini sağlayacaktır.

-Altın mühür bitkisi uzun yıllardır çoğu hastalığın tedavisinde kullanılan oldukça faydalı bir bitki olmaktadır. Göz nezlesinde de son derece faydalı olan bitkinin uygulanışı ise, bir bardak su içerisine konan iki çay kaşığı altınmührü kaynatılır ve soğutulduktan sonra göze damla olarak uygulanmaktadır.

-Evde tükettiğimiz çaylar da gözle ilgili bir çok rahatsızlığın tedavisinde oldukça işe yaramaktadır. Daha önceden demleyerek içtiğiniz siyah ve yeşil çayların telveleri veya kullanılan paket çayları göz kapaklarınızın üzerine koymanız nezle üzerinde iyileştirici etki yapmaktadır.

Gözlerinizi bu tarz rahatsızlıklardan korumak adına mümkün olduğu kadar ellerinizi sürekli yıkamaya ve sürekli gözlerinizi kaşımamaya özen göstermeniz faydalı olacaktır. Başkalarının makyaj malzemelerini kesinlikle kullanmayın ve alerji içinde bahar aylarında mümkün olduğunca gözlük kullanmanız faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net