Bilgii.net

Göz Kapağı Enfeksiyonu Nedir, Neden Olur, Kaç Günde Geçer?

12.10.2018
Göz Kapağı Enfeksiyonu Nedir, Neden Olur, Kaç Günde Geçer?

Göz Kapağı Enfeksiyonu Nedir?

Her sabah uyandığını göz veya kirpiklerinizi kum parçası gibi kabuklu hissediyorsanız göz kapağı enfeksiyonu bulaşmış demektir. Diğer adıyla blefarit olarak bilinir.

Bu durum, göz kapağınızın dış ön kenarını kirpiklerin yapıştığı yere etkileyebilir. Ayrıca göz kapağınızın göz kürenize temas ettiği gözün iç kenarına da alabilirsiniz. Çoğu zaman, insanlar her iki gözde blefarit alırlar, ama sadece bir tanesine sahip olabilirsiniz. Bu yaygın göz rahatsızlığı tedavi edilemez, ama daha iyi hissetmek için bir şeyler yapabilirsiniz.

Blefarit, göz kapaklarının iltihaplanmasıdır. Ağrı, kırmızı göz kapakları ve kabuklu kirpiklerin yaygın bir sebebidir. Göz kapağı iltihabı çok yaygındır: Amerikan göz hastalıkları uzmanları (göz MD’leri) ve optometristler (OD’ler) tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmada, bu göz doktorları, hastaların% 37’sinin ve hastaların% 47’sinin, bir noktada blefarit semptomları olduğunu bildirmişlerdir.

Bu araştırma, genç insanların, yaşlı insanlara göre daha fazla (ve daha sık) blefarit belirtileri bildirdiğini ve bunun da göz kapağı iltihabı ile ilgili geleneksel bilgelikle çeliştiğini ortaya koymuştur. Neyse ki, göz doktorunuz gözleriniz veya göz kapaklarınızda ciddi hasar meydana gelmeden önce göz kapağı iltihaplanmasını sınırlandıran etkili blefarit tedavisi önerebilir.

Göz Enfeksiyonu Belirtileri

 • Gözünüzde yanan veya cesur bir his
 • Bulanık görüş
 • Sabah uyandığında kabuklu gözler
 • Kuru gözler
 • Farklı açılarda büyüyen kirpikler
 • Yağlı göz kapakları
 • Kaşınan gözler
 • Kırmızı göz kapakları
 • Şişme

Göz Enfeksiyonu Neden Olur?

Blefaritin çeşitli olası nedenleri vardır:

 • Bakteriyel göz kapağı enfeksiyonu
 • Meibomian bezi disfonksiyonu (MGD)
 • Kuru gözler
 • Fungal göz kapağı enfeksiyonu
 • Parazitler (Demodex kirpik akarları)

Blefarit ve kuru gözler genellikle aynı anda ortaya çıkar blefarit veya blefaritin kuru göze neden olup olmadığına dair kafa karışıklığına neden olur. Bu, bazı araştırmacıların ve göz doktorlarının şu anda bu iki durumun kuru göz blefarit sendromu (DEBS) adı verilen tek bir kronik göz probleminin parçası olabileceğine inanmasıyla olur. Bu teorinin destekçilerine göre, kuru göz sadece geç tezahürüdür ve blefarit tedavisi de kuru göz semptomlarını önleyecek, azaltacak veya yok edecektir.

Blefarit genellikle göz kapaklarının kenarları boyunca ve kirpiklerin tabanında yaşayan aşırı sayıda bakteri ile ilişkilidir. Zamanla, bu bakteriler çoğalır.

Demodex denilen parazitik kirpik akarları, biyofilm üzerinde beslenirler ve bu da, bu akarların, göz kapağı iltihabının kötüleşmesine neden olan aşırı çoğalmasına yol açar. Göz kapağı biyofilmindeki bakteriler ayrıca, meibomian bezleri olarak adlandırılan göz kapaklarında yağ salgılayan bezlerin iltihaplanmasına neden olan eksotoksinler olarak adlandırılan maddeler üretirler. Bu, kuru göz rahatsızlığına neden olan (ve kötüleşen) meibomian bezi disfonksiyonu denen bir duruma neden olur.

Sıklıkla oküler rosacea, egzama, kepek ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları ile ilişkilidir. Ve sıklıkla, blefarit ve pembe göz aynı zamanda ortaya çıkar.

Göz Kapağı Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer?

Göz kapaklarınızı nazikçe fırçalamak, kapak kenarlarınızdan biyofilm ve fazla bakterilerin birikmesini önler. Göz doktorunuz, göz kapaklarınızı temizlemek ve kapaklarınızdaki bakteri ve Demodex akarları miktarını azaltmak için günlük olarak sıcak kompresler ve kapak ovmalarını tavsiye eder. Temizlik maddeleri arasında reçeteli göz kapağı temizleyiciler (Avenova), reçetesiz göz kapağı temizleme pedleri (Ocusoft; Systane) veya seyreltilmiş bebek şampuanı bulunabilir.

Ofis içi prosedürler. Evde gözkapağı fırçalamalarına yardımcı olsa da, ofis içi göz kapağı hijyen prosedürleri genellikle daha etkili blefarit tedavisi için önerilmektedir. Olası prosedürler şunlardır:

İlaçlı göz damlaları ve / veya merhemler. Doktorunuz ayrıca, özellikle göz enfeksiyonu riski varsa veya göz sıvısı veya başka bir tipte göz enfeksiyonu ve aynı zamanda blefarit gibi gözüküyorsa , göz kapaklarında aşırı blefarite neden olan bakterileri veya diğer mikropları yok etmek için topikal ilaçlar da reçete edebilir. Göz kapağı enfeksiyonu 10 gün içerisinde geçtiği görülmektedir.

Doktorunuz ayrıca, meibom bezlerinin sağlıklı ve gözlerinizi nemli ve rahat tutmanıza yardımcı olmak için omega-3 yağ asitleri gibi besin takviyeleri önerebilir .

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net