Bilgii.net

Göbek Deliği İltihabı Neden Olur? Uzman Cevap

16.10.2018
Göbek Deliği İltihabı Neden Olur? Uzman Cevap

Göbek iltihabı olarak da bilinen göbek deliği iltihabı, bebeklerde dahil olmak üzere her yaşta insanı etkileyebilen ve yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Tıbbi adı’’Omfalit’tir’’ Göbek deliğindeki iltihap başlangıçta kolaylıkla tedavi edilebilir. Ancak tedavi edilmezse ilerleyen zamanlarda sürekli hale gelebilir, göbek düşmesi ve göbek fıtığı gibi durumlara yol açabilir. 2 tür iltihap iltihaptan kaynaklanan bu sağlık sorunu bakteriyel ve mantar enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Göbek deliği nemli, karanlık ve çukur bir alanda olduğundan maya ile bakteri üremesi için uygun bir alandır. Bunun yanı sıra çeşitli faktörlerden de oluşabilmektedir.

Aşırı Terleme

Aşırı terleyen insanların göbek deliği normale göre daha nemli olur ve bu da bakterilerin çoğalması için uygun ortamı oluşturur. Duştan sonra iyi durulanmadığı takdirde göbek deliğinde biriken sabun artıkları, giyilen kıyafetlerin tüyleri göbek deliğinde birikmesi bakteriyel enfeksiyona yol açabilmektedir. Kötü hijyen alışkanlıkları, göbek ameliyatları, kötü hijyen şartlarında yapılmış göbek piercingi, diyabet rahatsızlığı, sebase kisti, UV güneş ışınları ve obezite, göbek enfeksiyonunu tetikleyen en önemli nedenler arasındadır. Ayrıca hassasiyet görülen alana dokunmak elimizde taşıdığımız birçok bakterinin bu alanda çoğalma ve yayılma ihtimalide artmaktadır. Eğer bu rahatsızlığa sahipseniz cildiye veya genel cerrahi alanından randevu alıp şikayetlerinizi belirtebilirsiniz. Genelde göbek deliğindeki iltihap dermatoloji doktorunun verdiği bir kremle kolayca geçecektir. Ama bazı durumlarda basit bir ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda genel cerrahi bölümü size yardımcı olacaktır.

Göbek Deliği İltihabının Belirtileri

En sık karşılaşılan nedenleri arasında :

 • Kızarıklık
 • Hafif ağrı
 • Gri, yeşil, şeffaf akıntı
 • İltihaplanma (İltihabın türüne ve şiddetine göre rengi ve büyüklüğü değişebilir.)
 • Göbek deliğinin kokması
 • Göbek deliğinin kanaması
 • Kızarıklık ve şişlik
 • Hassasiyet
 • Akıntı
 • Ciddi enfeksiyon belirtileri arasında : Ateş lenf bezlerinde şişlik, bulantı ve kusmadır.

Tedavisi

En doğru tedavi yöntemi doktorunuza danıştıktan sonra onun vereceği tedavi yollarını izlemektir. İltihabın türüne göre doktorunuz hangi ilacı almanız gerektiğine karar verecektir. Orta seviye iltihabı olanlara topikal antibiyotik, kremler yeterli gelecektir. Birkaç kez uyguladıktan sonra iltihap muhtemelen yok olacaktır. İltihap kötü durumdaysa doktor kremin yanında antibiyotik hap da yazacaktır.Çok nadiren iltihap iç organlara yayılabilir. Bu durumda ameliyat gerekebilir. Ancak aşağıda verilen evde tedavi yöntemleriyle de göbek iltihabı sağlık sorununuzu tedavi etmeniz mümkündür. Ancak bu yöntemleri uygularken de uzman doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Göbek deliği iltihabına iyi gelen bitkisel tedaviler şunlardır:

 • Ilık tuzlu su: Tuzlu su bakterileri yok ederek iltihabın kaybolmasını sağlar yeniden oluşmasına engel olur.Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suda karıştırın ve iltihabın olduğu bölgeye sürün. Günde birkaç kere uygulayabilirsiniz.
 • Alkol: Alkol bakterileri öldürmek için iyi bir yoldur. İltihaplı bölgeye günde birkaç kez uygulayarak aradaki farkı gözlemleyebilirsiniz.
 • Çay ağacı yağı : Bu yağ anti bakteriyel ve mantar önleyici özellikleriyle iltihabın geçmesini sağlayabilir. 4-5 damla çay ağacı yağı ile bir çay kaşığı zeytinyağının iyice karıştırın ve pamuk yardımıyla şikayetçi olduğunuz alana uygulayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net