Bilgii.net

Gıdık Nedir, Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

15.10.2018
Gıdık Nedir, Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Halk arasında gerdan olarak tabir edilen boyun bölgesindeki sarkık alan, birçok kaynakta gıdı diye geçse de sözlük de gıdık olarak kayıtlıdır. Boyun bölgesi sadece kadınlar için değil erkekler için de sıkı ve ince durduğunda güzel bir duruş sağladığına inanılan bir kısımdır. Bu yazıda gerdan yani gıdık bölgesinden şikâyetçi olanlar için gıdık neden olur, gıdık sarkmasının nedenleri nelerdir onlara değineceğiz.

Çene altındaki bölgede birikmiş yağlardan oluşan yapıya gıdık denir. Bu bölgenin esnekliğini kaybetmesiyle, fazla güneşe maruz kalmayla veya boyun hareketlerinin az yapılmasıyla çene altında biriken yağlar sonucu ortaya çıkabildiği gibi gıdık ayrıca doğuştan aileden gelen genlerle de ortaya çıkabilir. Genel olarak gıdığın tanımını bunlarla yapsak da, buna sebep faktörler değişiklik gösterebilir.

Yaşınız İlerledikçe Gıdık Oluşur

Öncellikle yaş ile doğrudan orantılı olan vücutta yağ birikim oranı nedeniyle gıdık oluşabilir. Yaş aldıkça hareketsizleşen ve genç dokuları kaybeden vücudumuzda özellikle boyun belgesi diğer bölgelere nazaran daha az hareket ettirildiği için bölgede boyun sarkması meydana gelir. Boyun bölgesini daha az germek, boyun masajı yapmamak veya yüzüstü çok fazla yatmak da boynumuzdaki hareketsizliği arttıracak ve gerginliği azaltacaktır.

Genetik Faktörler

Ayrıca ailemizde gıdısı olan varsa, genlerle bunu almış olma ihtimalimiz de yüksek. Nasıl ki göz, kaş veya vücut tipimizi aileden alıyoruz, boyun bölgesi şekli de genlerle geçen bir özellik olabilir. Eğer yaşınız gençse ve kilo, hareketsizlik veya yağlı beslenme sorununuz yok ve buna rağmen gıdığınız varsa nedeni çok açık genetik faktörler olacaktır. Belki anne veya babanızda gıdık olmasa da, üst kuşaklardan almış olabilirsiniz.

Fazla Kilo Gıdı Sebebi

Bir diğer faktör ise kilo diyebiliriz. Kilo alınan zamanlarda genişleyen deri yapısı nedeniyle sarkan boyun bölgesinde gıdık oluşabilir. Düzensiz beslenme sonucu yağ biriktiren vücudumuzda, gerdan bölgesi özellikle yumuşak dokuya sahip olduğu için diğer bölgelerden daha çabuk sarkabiliyor. Fazla kilolar öncelikle yumuşak derilerde kendini daha çok belli ediyor bu yüzden ortalama bir kilonun üstüne çıktığınızda vücudunuzda ilk olarak değişim gösteren alanlardan biri çene altınız olacaktır.

Hareketsizlik

Ayrıca dik durmamanız ve kafanızı çok fazla öne eğmek de zaman için de deri sarkmasına ve gıdık oluşmasına neden olabilir. Özellikle son 10 yıldır sürekli bilgisayar veya telefon ekranına bakmaktan kafamızı sürekli önümüze eğiyoruz ve sonuç olarak da yanlış bir duruşu düzenli olarak hayatımızın bir parçası yaptığımızda derimizde bazı deformasyonlar meydana geliyor.

Beslenme, Sigara ve Alkol

Yağlı beslenmenin, fazla su tüketmemenin ve sigara ve alkolün cilt üzerindeki etkileri herkes tarafından biliniyor. Özellikle deride yağlanmaya sebep olan ve derinin erken yaşlanmasına sebep olan bu maddeler vücuttaki gerekli besinlerin değerini düşürüp, yaşlanma süresini hızlandırdığı için cilt üzerinde genişlemelere ve sarkmalara sebep olur. Özellikle alkol ve sigara çok tüketiliyorsa ilk etkilerini cildiniz üzerinde görmeniz mümkündür. Bunlardan birisi kesinlikle yumuşak deriye sahip olan gıdık bölgenizde fark edilecektir.

Gıdık bölgeniz için doktorla görüşüp tavsiye alacağınız gibi, yemek düzeni, düzenli masaj ve boyun gerdirme yöntemiyle gıdık sarkmasını azaltabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net