Bilgii.net

Genç Yaşta Saç Dökülür mü? Saç Ne Zaman Dökülür?

08.10.2018
Genç Yaşta Saç Dökülür mü? Saç Ne Zaman Dökülür?

Genç yaşta saç dökülür mü? saçınızın hızlı döküldüğünü mü düşünüyorsunuz? Dermatolojik araştırmalar, sağlıklı bir bireyde her gün en az 100 tel saç dökülmesinin normal olduğu yönünde bir sonuç ortaya koymaktadır. Yani her gün 100 tel saçınızın dökülmesinden sonra gerçekleşen saç dökülme miktarı aşırı olabilir. Saç ne zaman dökülür? diye sorulacak olursa, erkeklerde saç dökülme oranının 30 yaşından sonra arttığı gözlemlenmiştir. Saç dökülme yaşı, pek çok dış etkene de bağlı olarak gerçekleşir. Beslenme alışkanlıklarınız, stres, kelliğe genetik yatkınlık gibi faktörlerden dolayı saç dökülme hızınızda artış olabilir. Sarımsak ve çeşitli yağların yardımı ile saç köklerinizi güçlendirmeniz mümkündür. Saç ne zaman dökülür sorusunun bir çok cevabından biri olarak kalitesiz şampuan kullanıldığı zaman da gösterilebilir. Buna rağmen hala saç dökülmesinden şikayetçi iseniz, en kısa zamanda bir dermatoloğa danışmanızı tavsiye ederiz.

Yaşım 15 Saçım Dökülüyor

Yaşım 15 saçım dökülüyor, ne yapmalıyım? diye soranlardan iseniz, saçınızın hızlı dökülmesine neden olan sebepleri araştırmak ile başlayabilirsiniz. Gündelik yaşam içinde aşırı stres altındaysanız, beslenme düzeniniz bozuk ise ve kaliteli beslenmiyor iseniz, hormonal  olarak ya da başka herhangi bir rahatsızlığınız var ise saçlarınız dökülüyor olabilir.

Yaşım 16 Saçım Dökülüyor

Yaşım 16 saçım dökülüyor diyorsanız, yazımızın bu kısmı sizi ilgilenidiriyor olabilir. Öncelikle saç dökülme miktarınızı tespit edip, normalden fazla saç dökülmesi yaşayıp yaşamadığınızı teyit etmelisiniz. Daha sonra eğer fazla saç dökülmesi yaşadığınızı tespit etti iseniz, saç dökülmenize neden olan etkenleri gözden geçirmelisiniz. Sigara içiyorsanız, bırakmalısınız. Sigaranın da saç dökülmesi üzerinde etkileri olduğu bilinen bir gerçektir. Aynı şekilde sigara içilen ortamlarda durmak da yaştan bağımsız olarak saç dökülmesini tetiklemektedir.

Yaşım 17 Saçım Dökülüyor

Yaşım 17 saçım dökülüyor diyen kişilerin de diğer yaştaki bireyler gibi gündelik yaşamlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bağışıklık sisteminin güçsüz kalması, saçların dökülmesinde önemli bir rol oynar. Aynı şekilde uyku düzeniniz ve beslenme alışkanlıklarınız da hem bağışıklık sisteminizi hem de doğrudan saç dökülme hızınızı etkileyecektir. Tüm söylenenlere rağmen saç dökülme hızınız normal değilse, dermatoloğa gitmenizi öneririz.

Yaşım 18 Saçım Dökülüyor

Yaşım 18 saçım dökülüyor diyorsanız sizin de diğer pek çok yaşta olduğu gibi kendi rutinlerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Saç dökülmesinin biyolojik ve kişisel pek çok nedeni olduğu gibi, mevsim geçişleri sırasında yaşanan bir etki olduğu da unutulmamalıdır.

Yaşım 19 Saçım Dökülüyor

Yaşım 19 saçım dökülüyor ne yapmalıyım? diyen kesimden iseniz sizin de günlük olarak yaptığınız ve yaşadığınız olaylar karşısındaki psikolojik durumunuzu gözden geçirmeniz önerilebilir. Stresin saç dökülmesine neden olduğu bilindiği gibi, bağışıklık açısından da güçsüz iseniz, bu da saç dökülmesine etki edebilir.

Yaşım 20 Saçım Dökülüyor

Yaşım 20 olmasına rağmen saçım dökülüyor ise çevresel ve kişisel faktörleri incelemek gerekir. Eğer sağlığınıza dikkat ediyorsanız saç dökülmeniz azalacak ve normale dönecektir. Diğer yaşlar için geçerli olduğu gibi, 20 yaş aralığındaki bireylerin de uygun şampuan ile düzenli bir şekilde saçlarına bakım yapmaları gerekir.

Yaşım 21 Saçım Dökülüyor  

Yaşım 21 saçım dökülüyor ne çözüm olur? Gibi sorular ile sizi baş başa bırakacak kadar saçınız dökülüyor ise şampuanınız, bağışıklık sisteminiz ve beslenme şeklinize dikkat etmenizi öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net