Bilgii.net

Gelin İstemeye Giderken Evlere Neler Götürülür?

23.11.2018
Gelin İstemeye Giderken Evlere Neler Götürülür?

Artık gençler kendi arasında tanışıp anlaşsalar da kıs isteme geleneği muhakkak yerine getirilir. Kız ve erkek ailesine evlenmek istediklerini izah ederler. Ardından kız evinin uygun olduğu bir gün kızı istemek için erkek evi gitmeye hazırlanır. Elbette ki kız istemeye giderken eli boş gidilmez.

Kız Evi İlk Kez Görülecekse

Günümüzde bu durum pek olmasa da kız evi ile erkek evi bazen ilk kez karşı karşıya gelir. Kız ve erkek daha önceden tanışır ama aileler birbirini ilk gördükleri bir isteme gününde durum biraz hassastır. Kız evi şık giyinir. Kahve ikram edilir. Erkek evi ise yanında küçük çekirdek ailesini ya da dede ve nine gibi aile büyüklerini getirebilir. Erkek evi de şık giyinir. Özellikle erkek takım elbise giyinir. Güzel, büyük bir çiçek yaptırılır. Kaliteli bir çikolata alınır. Çikolatanın özellikle kâğıt ambalajda olmamasına özen gösterilir. Kadife bir kutu tercih edilmelidir ya da metal bir tepsi içinde sunulmalıdır. Bu işler için çikolatacılar güzel fikirler beyan etmektedir, şık kaseler, şık sunum tepsileri ile sizin aklınızdaki soru işaretlerini gidermektedirler.

Aileler ilk kez konuşur, tanışır ve kız evinin kafasında olumlu ya da olumsuz fikirler oluşmaya başlar. Erkek evi uygun bir anda “Allah’ın emri peygamberin kavli ile” şeklinde söze girer ve ardından cevap olumlu ise söz günü belirlenir. Büyüklerin elleri öpülür ve gün sonlandırılır.

Yüzük Takma Töreni İle Beraber Olacaksa

Günümüzde en sık rastlanan kız isteme şekli de bu tarz bir istemedir. Kız ve erkek uzun zamandır birbirini tanıyordur. Üstelik aileler de tanışmıştır. Bütün bunlardan geriye sadece yüzük takma olayı kalmıştır.

Bu tip durumlarda erkek evi kız evinin uygun olacağı bir günü belirtmelerini ister. Kız evi o tarihte birçok ikramlık hazırlar. Şık bir masa hazırlanır. Bunun yanı sıra kekler, çörekler, kurabiyeler, tatlılar, içli köfte, yaprak sarma, börek gibi çayın yanında yenilebilecek türden yiyecekler hazır edilir. Önce çay içilip kaynaşılır. Bir süre sonra da kahvelerle lokumlar gelir kız isteme gerçekleşir.

Bazı yörelerde söz öncesi biraz alış veriş yapılır. Kızın giyeceği kıyafet ve ayakkabı alınır. Bazı yörelerde de sadece kıza takı alınır. Maddi duruma göre altın setler, kolyeler, bilezikler takılabilir. Eğer erkek evinin maddi durumu yeterli değilse erkek evi zarif bir kolye alarak da jest yapabilir.

Erkek evi kız evine giderken büyük ve oldukça gösterişli bir çiçek yaptırır. Gondol ya da kristal bir tepsi içerisinde oldukça kaliteli çikolatalar ile evin kapısını çalar. Damat adayı yine üzerine oldukça şık bir takım elbise giyinmelidir. Erkek evi kendi çekirdek ailesinin yanında yakın akrabalarını da davet eder.

Damat Adaylarının Kız İstemeye Giderken Dikkat Etmesi Gereken Şeyler

Kız isteme heyecanı hayatta bir kere yaşanacak bir heyecan. Tatlı telaşı, yeni aile ile tanışma merakı hatta tuzlu kahvenin tadı… Hepsi birbirinden güzel ayrıcalıklı şeylerdir.

Damat adayları kız istemeye giderken internetten çiçek siparişi vermemelidir. Ucuz çikolata alacağım diye yanlışlıkla bayat çikolata almamalıdırlar. Bunun yanı sıra oldukça şık görünmeli ve temiz olmalıdırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net