Bilgii.net

Gelin Buketi Nasıl Yapılır?

25.11.2018
Gelin Buketi Nasıl Yapılır?

Gelin buketleri bin bir zahmetlerle yapılan, isterseniz yapay veya isterseniz de gerçek çiçeklerle yapabileceğiniz gelin süsleridir. Gelin buketi nasıl yapılır? Bunun için aslında çok özel malzemelere gerek yok, çünkü kullanmak istediğiniz çiçekleriniz olacak, süsler, bantlar, yapıştırıcılar, birkaç tane farklı yapraklar ve dallar, süsleme ve kaplama kâğıtları ve benzeri malzemeler gerekiyor, başka hiçbir şeye gerek yok. Öncelikle gelin buketi olacağından, ona uygun bir şekilde çiçekleri seçmeniz gerekiyor. Renkli ve aralarında beyaz bir çiçek olabilir. Bu çiçeklerin dallarını veya yapraklarını yoğunluğa göre kesmeniz veya almanız gerekebilir. Gelin buketi yapmak çok eğlencelidir, fakat biraz yorabilir, hatta bir buket yapmak birkaç saat alabilir. Bu yüzden aslında gelin buketlerini meslek olarak yapanların işi kolay değildir.

Gelin Buketinin Hazırlanması

Hem müşterinin isteğine göre yapmaları gerekiyor, hem de kendi yorumlarını da katarak yapacaklar. Bu sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Kullanacağınız çiçekleri seçtikten sonra, çiçekleri bir buket halinde nasıl yerleştirmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor ve bunun için çiçeklerle biraz oynamanız lazım. Hangi renklerin nasıl durduğuna bakmanız gerekiyor. Hangi çiçeğin hangi çiçek yanında daha güzel durduğuna bakmanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra ise bu sefer buketi yapraklar ve dallar ile süsleyebilirsiniz veya bazı süs niyetine kullanılan bitki ve çiçek arası çiçekler bulunur. Genelde sadece yaprak veya tomurcuklardan oluşan bitkilerdir. Bunları kullanarak buketinize ön süslemeyi yapabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra buketinizi kalan süsleme malzemeleri ile süslemeye başlamanız gerekiyor.

Gelin Buketi Tasarımı

Gerek kurdelelerle, gerek boncuklarla veya çiçekli böcekli süslerle ve buketi kaplayacağınız kâğıdı veya kaplama malzemesinin ne olması gerektiğini düşünmeniz lazım. Gelin buketi nasıl yapılır, gerçekten zaman alan ve birçok zahmetlerle yapılan bir şeydir. Hatta internet üzerinden bile bakabilirsiniz, ne kadar zahmetli olup olmadığını. Bazıları gelin buketlerini kendileri istedikleri gibi yapabiliyor. Olmayacak veya olmayan bir şey değil, fakat kimileri buket yapmanın zahmetine girmek istemediği için gelin buketi yapan firmalara veya gelin buketi yapmak isteyen arkadaşlarına ve tanıdıklarına sorarak yaptırıyorlar. Gelin buketi geline ait olacak, dolayısıyla hem renkli, hem mutluluğu hem de aşkı ifade eden bir buket olması gerekir. Bunun için de renkleri doğru seçmeniz gerekiyor.

Gelin Buketinde Renk Seçimi

Kırmızı, turuncu, lila, lavanta, pembe, sarı ve beyaz gibi renklerin olması gerekiyor. Zaten yapraklar ve dallar yeşil olduğundan, ekstra yeşil bir renk var, bunun yanı sıra bazı süsleme bitkileri beyaz veya krem renginde olduğu için, birde beyaz ya da krem renginiz de var, dolayısıyla diğer renkli olan çiçeklerinizi seçmeniz gerekiyor. Gelin buketi yapmak zaman alıyor ve bazen yorucu oluyor, ama gerçekten de çok eğlenceli olabiliyor. İşin içine girdiğinizde kendinizi tamamen profesyonel bir gelin buket tasarımcısı gibi hissedebiliyorsunuz. Kendiniz için, çocuklarınız için veya arkadaşlarınız için gelin buketleri yapabilirsiniz ki bu işi ticarete çevirmiş kadınlarda var. Biliyorsunuz ki artık kadınlarda birçok işi yapabiliyor ve hatta daha güzel olan tarafı, kendi işlerini bile kurabiliyorlar.

Gelin buketi nasıl yapılır ve hangi malzemeler kullanılır gibi konulara baktık. Aslında gelin buketi denildiği zaman ne olduğu belli olduğunda, yapılışı da normal bir buket gibidir, fakat biraz daha özenti gösterilir ve özel olmak zorundadır, çünkü bir gelin buketidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net