Bilgii.net

Gece Sık Sık Uyanmanın 6 Nedeni

08.10.2018
Gece Sık Sık Uyanmanın 6 Nedeni

Uykuya dalamayanların özellikle yaşadığı bir sorun, gece sık sık uyanmaktır. Uyuduğunuzu sanıyorsunuz ama uyuyamamış oluyorsunuz ya da uyuyorsunuz ama saat başı kalkıyorsunuz. Elbette bu normal bir durum değil. Gece sık sık uyanmanın nedenleri arasında ya sağlık ya da genelde psikolojik sebepler bulunur. Aklınıza taktığınız bir şeyi sürekli düşünürseniz, bu sizin sık sık uyanmanıza yol açacaktır.

Yatağın Konforsuz Olması

 

Yatağınızın konforsuz olması, bedeninizin yatakta rahat edememesi, yatağın aşırı derecede sert veya yumuşak olması, sık sık uyanmanızın nedenlerinden bir tanesi olacaktır. Yatağın konforsuz olması, vücudunuzun, yani iskelet sisteminizin bozulmasına ve dolayısıyla sık sık uyanmanıza sebep olacaktır. Bunun olmaması için, evinize yatak alırken, mutlaka yatağın konforuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Farklı Bir Yatakta Uyumak

 

İnsanın kendi evi ve kendi yatağı gibisi yoktur, değil mi? Bu yüzden bazen yatılı misafirliğe gittiğinizde veya otelde kaldığınızda, kendi evinizde değilseniz ve yattığınız yatak size ait değilse, maalesef yerinizi yadırgayabilir ve rahat uyuyamaz, haliyle sık sık uyanmanıza neden olacaktır. Tanıdığınız ve çok sevdiğiniz insanların evinde rahat uyuyabilirsiniz, fakat farklı bir yatakta uyumak her zaman rahat olmayabiliyor.

Uyumadan Önce Fazla Yemek

 

Bazılarında olan ve kolaylıkla kontrol edilebilir bir sorun ise, uyumadan önce fazla yemek. Eğer uyumadan önce fazla yemek yerseniz ve sindirim sisteminizi zorlarsanız, gece boyunca sık sık uyanmanıza neden olacaktır ve sindirim sisteminiz rahat etmediği için, sadece uyanmakla kalmayıp birçok farklı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntılar arasında örneğin gaz olabilir veya midenizde asitlenme ya da mide bulantıları.

Uykunuzu Sıcak Havalarda Etkiler

 

Uyumak istiyorsunuz, fakat hava o kadar sıcak ki, uyuyamıyorsunuz ve sık sık uyanma gereği duyuyorsunuz. Uykunuzu sıcak havalarda etkiler ve hatta çok fazla etkiler. Özellikle yazın sıcak havalarda uyumak neredeyse imkânsız bir hale gelir ve sabaha karşı uyursunuz. Böylece uykunuzu alamamış olur ve birçok kişide agresiflik bile yaşanabilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromunu Hiç Duydunuz Mu?

 

Özellikle erkeklerde olan ve uykunuzun sürekli bölünmesinde neden olan, gece sık sık uyanmanıza yol açan, sağlık sendromlarından bir tanesi huzursuz bacak sendromudur. Bu gerçekten rahatsız edici bir durumdur. Huzursuz bacak sendromunu hiç duygunuz mu? Bu sendrom aslında bacak kaslarınızın psikolojik olarak rahat etmemesinden kaynaklanıyor ve bir nevi bacaklarınızdaki damarlar ve sinirlerde olan bir sıkıntıdır.

Jet Lag

 

Dünyayı gezenler için jet lag olmazsa olmaz uyku kaçırıcı ve sürekli uyanmanızı sağlayan bir sorundur. Jet lag denilen durum, saat farkı olan yerler arasında yaşadığınız bir sıkıntıdır. Bu durumu sıkıntı olarak ta göremeyiz aslında, çünkü bu durumu sizde kontrol edebilirsiniz, fakat uyku saatlerinizi ayarlamadığınız sürece mutlaka geceleri uyanma veya uyuyamama gibi sorunlar yaşayacaksınız.

Geceleri sık sık uyanmanın bazı nedenleri ise aslında sağlık sorunları ile alakalı olmaktadır. Bu sebeple eğer bu tür sorunlar yaşıyorsanız, destek almanız da bir yerden sonra önemli olacaktır. Geceleri sık sık uyanmanıza neden olabilecek sağlık sorunlar; uyku apnesi, yani solunum yollarında sıkıntı yaşadığınız için sürekli kalkma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bunun yanı sıra tamamen fizyolojik uyanmalar olabilir. Kan şeker değerinizin düştüğünden kaynaklanabilir veya bedensel rahatsızlıklarınız da olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net