Bilgii.net

Gece Öksürüğü İçin Bitkisel Öneriler – Hemen Kurtulun

12.10.2018
Gece Öksürüğü İçin Bitkisel Öneriler – Hemen Kurtulun

Gece öksürüğü, genellikle yatmakta olduğunuzda (postural öksürük), geceleri oluşan bir öksürük veya tussistir. Fizyolojik olarak öksürük, hava yollarını temiz tutmak için refleks olarak gerçekleşen akciğerlerden hızlı bir hava atılımıdır. Gece öksürüğü, özellikle akciğerleri ve boğazı etkileyen durumların bir belirtisi veya soğuk algınlığı veya grip gibi daha genel bir durum olabilir.

Sigara, soğuk algınlığı veya grip nedeniyle akciğer veya boğaz iltihabı, gece öksürüğünün yaygın bir nedenidir. Sigara içenler hava yollarında aşırı mukus üretir ve akciğer bu pasajları temizlemek için sürekli mücadele eder. Dikkat çekici bir şekilde, bu belirti sigarayı bırakma ile iyileşen, hatta tamamen yok olanlardan biridir.

Sebebe bağlı olarak, gece öksürük sadece uzanırken ya da otururken de olabilir ve balgam üretimi, hapşırma , nefes darlığı, hırıltılı solunum veya mide içeriğinin ağzın içine doğru hareket etmesine eşlik edebilir .

Bazı vakalarda, gece öksürüğü, konjestif kalp yetmezliği, pulmoner ödem veya ciddi bir solunum yolu enfeksiyonu gibi yaşamı tehdit eden bir durumun belirtisi olabilir.

Gece Öksürüğünü Engellemek İçin Başvurulan Yöntemler

  • Havayı nemli hale getirmek için nemlendiriciyi kullanın ya da yatmadan önce sıcak duş veya çaydanlığı buharını çekin.
  • Ekstra bir yastıkla başınızı biraz yukarı kaldırın.
  • Tuzlu su veya tuzlu su spreyi deneyin.
  • Bir tatlı kaşığı bal yut. (Not: Bu, 1 yaşından küçük bebekler için geçerli değildir.)
  • Sıcak çay veya çorba yudumlayın.
  • Yatmadan önce mentol veya bal pastilleri emdirin.

Daha güçlü bir rahatlamaya ihtiyacınız varsa, eczane raflarında OTC öksürüğü veya soğuk ilaçlarla dolu bir öksürüğü durdurmaya çalışabilirsiniz. Bu ürünler, bir kapsül veya hap içinde farklı tipte ilaçların bir karışımına sahip olabilir:

Öksürüğün Nedenleri

Soğuk algınlığınız, sinüs enfeksiyonu veya grip olduğunda, uykunuzda yattığınız zaman, mukus tıkanıklığınızdan veya sinüslerden boğazınıza damlayabilir. Bu yüzden geceleri daha çok öksürebilirsin. Damlaların boğazınızın arkasına yapıştığını hissedebilir ve tıkanıklığı gidermek için öksürmek isteyebilirsiniz.

Astım: Akciğerlerinizin içindeki hava tüpleri dar ve yakınlaşır ve çok fazla mukus oluşabilir. Astımı olan insanlar ayrıca kuru öksürüklere de sahip olabilirler çünkü nefes aldıklarında yeterince hava almazlar. Toz sorunu daha da kötüleştirebilir.

Alerjiler: Saman nezlesi veya diğer alerjiler, boğazınıza giren tıkalı bir burun verebilir.

Mide ekşimesi veya gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) : Mide asidi özofagusun alt kısmında, ağzınızı ve karnınızı bağlayan tüpteki sinirleri sıkıştırabilir ve rahatsız edebilir. Bu yanık veya acı hissetmese bile, sizi öksürür.

Sigara içmek: Akciğerindeki mukus seni öksürür. Ayrıca, toksinleri solunum yollarından çıkarmak için öksürme dürtüsünü de hissedebilirsiniz.

Bazı tansiyon ilaçları: ACE inhibitörleri, bazı insanlar için bırakmayacak kuru öksürüğü tetikleyebilir.

Gece Öksürüğü İçin Bitkisel Öneriler

Ihlamur: Şüphesiz akla ilk gelen, öksürük ile mücadelede sürekli tükettiğimiz şifalı bitki çayıdır. Limon, bal, karabiber karışımı ile öksürüğünüzde azalma hissedeceksiniz.

Zencefil: Hem mide hem solunum dostu olarak bilinir. Bal ve karanfil ile karıştırıldığında solunum yollarını ferahlattığını fark edeceksiniz.

Toz Karabiber: Bal ve limon besinleri ile karıştırarak ılık bir şekilde tüketmelisiniz.

Ekinezya: Grip, nezle solunum üst yolları hastalıklarında tüketilen şifalı çaylardan biridir. Günde 2 fincan kadar yudumlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net