Bilgii.net

Gebelikte Şeker Kaç Olmalı ve Tehlike Sınırı Nedir?

15.10.2018
Gebelikte Şeker Kaç Olmalı ve Tehlike Sınırı Nedir?

Salgı bezi olan pankreastan salgılanan insülin hormonu, besinlerle alınan fazla şekerin kanda birikmesini önler. Diyabet hastalığı pankreasın insülin hormonu üretememesi durumunda ortaya çıkar. Bu hormonun etkin şekilde kullanılamaması durumunda kanda biriken şeker, kandan uzaklaştırılamaz. Kandan uzaklaştırılamayan şeker, kan şekerinin yükselmesi anlamına gelir.

İnsülin hormonu besinlerle kana geçen şekeri hücrelere yollar. Yollanan bu şekeri hücreler enerji üretmek için kullanır. Eğer bu şeker, enerji üretmek için ihtiyaç olan miktardan fazla ise vücutta yağ olarak depolanır.

Gebelikte Şeker Nedir?

Gebelikte şeker, hem anneyi hem de bebeği etkileyen önemli sağlık sorunlarından biridir. Fakat doğru zaman ve doğru tedaviyle anne ve bebeğe zarar vermeden kontrol altında tutulabilir.

Anne adaylarının %5 i gebelik diyabetiyle karşılaşmaktadır. Üstelik bu kadınlar daha önce diyabet sorunuyla karşılaşmamış insanlardır. Gebelik diyabeti tanısı alan bu kadınlar gebelik bitiminde diyabetten kurtulurlar. Doğum sonrası bu hastalık kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Gebelik diyabeti bazı hastalarda birkaç belirtiyle kendini gösterirken bazılarında ise hiçbir belirti göstermeyebilir.

Çok yemek yemek ve çok su içmek gebelikte diyabetin belirtileri arasında yer almaktadır..

Gebelikte Diyabeti Tetikleyen Şeyler Nelerdir?

Gebelik öncesi fazla kilolu olmak ya da gebelikte gereğinden çok fazla kilo almış olmak gebelikte diyabetin oluşma riskini artırmaktadır. Ayrıca genetik olarak diyabete yatkın olmak da kadınların gebelikte diyabetle karşılaşmasına neden olabilir. Bu, ailesinde ve yakın akrabalarında diyabet hastası bulunan kadınların gebelik diyabetiyle karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelmektedir.

Gebelikte diyabet, doğacak çocuğun kilosunun normalden daha fazla olmasına neden olmaktadır. Bu durum erken doğuma neden olabilir. Ayrıca bebeğin normalden fazla büyük olması vajinal doğuma imkân vermeyebilir.

Kandaki şeker miktarının fazla olması bebeğin hayati riskini artırmaktadır. Bu durum bebeğin oksijensiz kalmasına neden olabilir.

Bu durumda çocuk sağlıklı bir şekilde doğsa bile, ilerleyen yaşlarında diyabet hastası olabilir. Bu bebekler ayrıca birer obezite adayı olurlar.

Doğumdan sonra bebekte kan şekeri düşmesi görülebildiği gibi, kalsiyum düşüklüğü, yeni doğan sarılığı ve emme problemleri de görülebilir.

 

Gebelikte Diyabetin Tedavi Yöntemi

Anne adayı şeker hastalığı diyetini uygulamalıdır. Kandaki şeker düzeyi olması gerekenden fazlaysa anne adayının şeker hastalığı ilaçları ve insülin iğnesi kullanması gerekir.

Diyabet olan anne adayı kanındaki şeker miktarını düzenli olarak ölçmelidir. Bu hastalığın önlenmesinde en önemli ayaklardan bir tanesi de diyetlerdir. Anne adayı bir diyetisyene başvurarak nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenebilir ve diyetisyenin verdiği diyeti uygulayarak kan şekeri düzeyini kontrol altında tutabilir.

Diyetle düşmeyen kan şekeri insülin iğneleriyle kontrol altına alınır.

Gebelikte 25-28. haftalarda anne adayında gizli şeker olup olmadığı kontrol edilmelidir. Hamilelikte diyabet genellikle doğru diyet ve egzersizle kontrol altına alınır. İnsülin iğnesi kullanımı çoğunlukla gerekmez. Hastalığın tedavisinde ağızdan alınan şeker hastalığı hapları da kullanılır.

Gebelikte şeker hastalığı bulunan kadınlar doğum sonrası bile kilo almamaya dikkat etmelidirler. Ayrıca doğumdan sonra da kan şekeri düzeylerini kontrol ettirmelidirler.

Gebelikte şeker hastalığı bulunan kadınlar endokrin doktoruna gitmelidirler. Anne adayları gönül rahatlığıyla insülin kullanabilirler. Bu tedavi yöntemi ne anneye ne de bebeğe zarar vermez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net