Bilgii.net

Gebelikte Nefes Darlığı Ne Zaman Başlar, Nasıl Geçer?

15.10.2018
Gebelikte Nefes Darlığı Ne Zaman Başlar, Nasıl Geçer?

Hamilelik sırasında nefes darlığı çok sık karşılaşılan bir durumdur. Aşerme ve bulantı gibi nefes darlığı da normal sayılan bir hamilelik belirtisidir. Bu yaşanan nefes darlığı hamilelikten sonra kendiliğinden geçecektir. Fakat hamilelik sırasında bu durum anne adayını çok zorlar. Bu görülen nefes darlığının bazı sebepleri vardır.

Gebelikte Nefes Darlığı Neden Olur?

Hamilelik sırasında çoğu anne adayı nefes darlığı çekmektedir. Bu nefes darlığı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimi anne adayı hamileliğin ilk zamanlarında kimi anne adayı da hamileliğin son zamanlarında nefes darlığı yaşar. Yaşanılan bu nefes darlığı endişe gerektirecek bir durum değildir ve bebekle ilgili herhangi bir sorun teşkil etmez. Nefes darlığını tetikleyen birkaç tane etken vardır.

  • Kansızlık hamilelik sırasında nefes darlığına sebep olabilir. Vücudunuzda demir eksikliği varsa alyuvar hücrelerinin sayısında bir azalma olur. Bu da nefes darlığına yol açar. Bu durumda vücut bebek ve sizin için gerekli olan yeterli miktarda oksijeni üretmekte zorluk yaşar.
  • Hamilelerde bu dönemdeki hormonal değişiklikler çok önemlidir. Hamile kaldığından itibaren kadınlar daha fazla oksijene gerek duyar. Bu oksijen ihtiyacı ise progesteron adında hormon sayesinde giderilir. Fakat bu hormon hızlı ve derin nefes alınmasına sebep olur. Bu durum sonucunda ise anne adayında bazı zamanlarda nefes darlığı gözükebilir.
  • Rahmin büyümesi de nefes darlığını tetikleyebilecek bir sebeptir. Çünkü rahmin büyümesi demek karnın yukarı doğru yükselmesine ve diyaframın sıkışmasına neden olur. Diyafram nefes almada kullanılan bir kastır. Bu durum ise hamilelerde nefes darlığına yol açar. Hamileliğin son zamanlarında diyaframa yapılan baskı daha da artar.

Gebelikte Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

GInger and lemon tea with honey, copy space

Hamilelik esnasında nefes darlığı olağan bir problem olduğundan bu problemden tamamen hamilelikten sonra kurtulabilirsiniz. Fakat hamilelik esnasında kullanacağınız bazı bitkisel ürünler ile daha rahat bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz.

  • Zencefil: Balgam söktürücü bir özelliğe sahip olan zencefil kullanıldığı takdirde anne adayını çok rahatlatır. Burunda veya genizde oluşan tıkanıklıkları açarak daha rahat nefes alınmasını sağlar. Bir bardak sıcak suyun içerisine az bir miktar zencefil ekleyip süzün. Sonrasında ise bunu içiniz. Fakat günde iki bardaktan fazla içmeyiniz. Çünkü fazla miktarda tüketmek hamileliğinizi olumsuz etkileyebilir.
  • İncir: Solunum yollarına en iyi gelen yiyecek incirdir. Yaşadığınız nefes darlığı problemini rahatlatacak bir besindir. İki adet inciri akşamdan bir bardak suyun içerisine koyun. Sabah kalktığınızda aç iken bu iki inciri yiyin ve üzerine de incirin içinde bulunduğu suyu içiniz. Nefes darlığına iyi geldiğini göreceksiniz.
  • Bal: Bal doğal bir balgam söktürücüdür. Nefes darlığına iyi gelir. Bir bardak sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı bal ve biraz limon sıkıp karıştırırsanız nefes probleminize iyi geldiğini göreceksiniz.
  • Egzersiz: Hamileliğe uygun olan egzersizleri yapmak sizi rahat bir hamilelik yoluna sokacaktır. Fakat bu egzersizler içerisinde en önemli olanı ise nefes egzersizidir. Çünkü bu egzersiz hem sizin hem de bebeğin yeterli oksijen miktarı almasına yardımcı olur.
  • Dengeli Beslenme: Aşırı kilolar hem normal hayatta hem de hamilelik sırasında nefes darlığına yol açar. Hamilelik sırasında dengeli ve düzenli beslenmek hem sizin hem de bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için çok önemlidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net