Bilgii.net

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeğe Zarar Verir Mi?

15.10.2018
Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hayatımızda en önemli konulardan biri kuşkusuz sağlımız olmaktadır. Sağlığımız hamile iken ise daha fazla önem arz etmektedir. Bu süreçte düşünmemiz gereken bir can daha olduğundan çok daha dikkat etmemiz gerekmektedir. Hamile iken yaşanan rahatsızlıkların en sık görüleni idrar yolu enfeksiyonu olmaktadır.

1.İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Bu rahatsızlık genel olarak mesane ile idrar yolu arasında yer alan bakterilerin enfeksiyona yol açmasıdır. Bu enfeksiyonlar çoğunlukla bu bölgeyi etkilerden nadir olarak böbreklerinize kadar etki etmektedir. Bu rahatsızlık kadınlar da erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Bunun nedeni kadınlar da idrar kanalının daha kısa olmasından kaynaklı olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarına neden olan faktörler ise şu şekildedir. Bu enfeksiyona neden olan en önemli nedeni cinsel ilişki esnasında bulaşabilecek bakteriler olmaktadır. Dışarıda kullandığımız tuvaletler de bir başka neden arasında yer almaktadır. Hamilelik esnasında sık görülmesinden dolayı hamileliğin bu duruma neden olduğu düşünülse de bu duruma hamilelik neden olmamaktadır. Ancak hali hazırda bu rahatsızlık var ise hamilelik bu durumun ilerlemesine sebep olmaktadır. Bunun nedeni de özellikle hamile iken bebeğin mesaneye uyguladığı baskı sonucu idrar kesesi tam olarak boşalamaz bu da o bölgede enfeksiyon oluşumuna ve zaten olan bakterilerin beslenmesine neden olmaktadır.

2.İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeğe Zarar Verir Mi?

Birçok anne adayının merak ettiği bu sorunun cevabı evet olmaktadır. Ancak bilinmesi gereken şudur ki bu hamilelikte bebeğe dolaylı olarak zarar verebilen birdurumdur. Şöyle ki idrar yolu enfeksiyonu bebeğe doğrudan zarar vermez veya başka bir tabir ile bebeğin sağlığını etkilemez ancak hamilelik için risk yaratmaktadır. Bu durum erken doğuma düşük riskine neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka doktora gidilmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisinde genel de hamileliğe uygun olarak hafif dozda antibiyotikler ile tedavi yapılmaktadır. Bunun dışında hastalığın tedavisinde uygulanabilecek bazı doğal tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

3.Hamile İken İdrar Yolu Enfeksiyonundan Kurtulmanın Yolları

Öncelikle kişilerin bu rahatsızlığı yaşasın yaşamasın mutlaka yapması gereken bol su tüketmektir. Su kişileri sık sık idrara çıkaracağından idrar torbasında bakterilerinuzun süre kalmasını engelleyerek bu rahatsızlığın önüne geçmektedir. Bunun dışında rahatsızlığın iyileşme sürecini hızlandıran veya koruyan birkaç sağlıklı gıda daha bulunmaktadır. Bu gıdalar şu şekildedir.

  • Yoğurt, yapısında bulunan probiyotikler sayesinde doğal antibiyotik görevi görmektedir. Bu nedenle hamilelikle tüketilecek günde bir kase yoğurt hem idrar yolu enfeksiyonunun tedavinde hem de bebeğim gelişiminde olumlu etkiler yaratacaktır.
  • Elma sirkesi, yine doğal dezenfektanlardan ve antibiyotikklerden bir olmaktadır. Vücudumuz da genel olarak oluşan enfeksiyonların yok edilmesinde son derece etkili bir üründür. Bir bardak suya eklenen 2 yemek kaşığı elma sirkesini günde iki kez içmeniz son derece faydalı olacaktır.
  • Sıcak su le karın bölgenize yapacağınız kompres bakterilerin üremesinin önüne geçer ve mesane üzerinde ki baskıyı azaltarak enfeksiyona neden olan durumun önüne geçmektedir. Yalnız bu yöntem uygulanırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.
  • Kızılcık suyu da tedavi de kullanılabilecek doğal yöntemlerden biri olmaktadır. Elma suyu le karıştırılarak günde 2 bardak kadar kızılcık suyu içmek faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net