Bilgii.net

Gebelik Zehirlenmesi Nedir, Nasıl Önlenir? Önemli Detaylar

16.10.2018
Gebelik Zehirlenmesi Nedir, Nasıl Önlenir? Önemli Detaylar

Gebelik Zehirlenmesi (preeklampsi ve Eklampsi), genellikle 20. haftadan sonra hamile kadınlarda kendilerini geliştirebilecek potansiyel olarak tehlikeli bir durumdur. Mod 3 bulguyla tanımlanır:

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) (genellikle 140 mm Hg’nin üzerinde bir sistolik basınçta veya 90 mmHg’nin üzerinde bir diyastolik basınçta gebelikte hipertansiyon eşiğini ayarlar).

  • İdrarda protein (proteinüri).
  • Vücutta sıvı tutulması (Evrensel ödem).

Bu bulgular altta yatan hastalık preeklampsinin bir göstergesidir. Genellikle kadına büyük bir rahatsızlık vermez, ancak tedavi edilemeyen ve ciddi ve nadiren ölümcül olabilen hastalık Eklampsi (yiyecek spazmları) öncesinde de dahil olmak üzere tedavi edilmeyen bir durumdur.

Gebelik kontrolleri sırasında kadınlar kan basıncını ölçtüğünden ve bu nedenle erken pre-eklampsi tespit ettiğinden, modlar nadirdir.

Preeklampsinin hastalık mekanizması bilinmemektedir, ancak birkaç teori öne sürülmüştür:

  • Birincisi, kadının bağışıklık sisteminin, babadan gelen maddelere karşı tepkisi olmasıdır. Bu teori, öncelikle kadınların ilk kez kadın kadınları, daha önce de aynı partnerle ve daha önce pürüzsüz bir şekilde doğmuş olan, ancak şimdi başka bir erkekle hamile olan kadınları tecrübe ettiği gerçeğiyle desteklenmektedir.
  • Başka bir teori, plasentada, rahim duvarındaki bazı ana turta hücrelerinin eksik bir indeksidir, bu da plasentada kanamayı tersine çevirecek bir bağışıklık tepkisine yol açar. Bu, kadın vücudundaki karvæggen’deki yıkıcı hücrelerde hareket eden maddelerin açığa çıkmasına neden olur ve bu, vücuttaki yüksek tansiyon ve su ile birlikte, birlikte çeken ve daha fazla sızan tanklara yol açar.
  • Preeklampsi, kan basıncından ve idrardaki protein miktarından sonra hafif ve yüksek düzeyde böler ve kadının birçok semptomu olup olmadığını ayırır.

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri

Kadınların çoğunda hastalık belirtileri yoktur (pek çok gebe kadın boğulduğu için şişmiş bacaklar hariç) ve bu nedenle doktor veya ebenin rutin kontrolleri sırasında olay keşfedilmiştir. Oluşabilecek belirtiler şunlardır:

  • Baş ağrısı.
  • Uyuşukluk.
  • Görsel rahatsızlıklar.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Üst karın bölgesinde ağrı.

Gebelik Zehirlenmesi İçin Önlemler

Eğer bu belirtilerden daha fazlasını görüyorsanız doktorlarına başvurmalısınız. Burada, yorgunluk ve bulantı, kusmaya eklemeliyiz. Pre-eklampsi bağlamında pek çok gebe kadın deneyimi vardır. Hekim tarafından yapılan ölçüm, tansiyonu ölçüsünde ve idrar kaçırması ile kadının idrarının bir örneğini inceler. Ayrıca ödemi (sıvı) araştırır.

Gebelik Zehirlenmesinin Tedavisi

İyileştirici tedavi tetikleyici nedeni, yani kadının sağlıklı olduğu plasentayı çıkarmaktır. Bu, erken hamilelik için uygun olmayan çocuğu kurtarmaktan başka bir şey yapamaz. Bu nedenle, ani tedavi semptomatik olmakta, bu da kan basıncını düşürmenin yanı sıra, kadın ve fetusu da yakından izlemektedir.

Semptomların 37. hafta veya daha sonra başlaması halinde, çocuk doğduğunda doğumu başlatır, bu da erken doğumu komplikasyon riskinin o kadar büyük değildir.

Light præeklamspi: Tansiyon düşüren tansiyon ilaçları. Ek olarak, kadın haftada iki kez kan basıncı ölçümleri ve idrar testleriyle kontrol edildi. Haftalık kan testleri, özellikle metre yaşayan figürlere odaklanmak ve bir kardiotokografi yapmak. Tüm bu ölçümler komplikasyonları önlemek için (aşağıya bakınız). Eğer durum kötüleşirse (tansiyon yükselirse ya da kadın az ya da çok semptomlara sahip olur) gözlem için hastaneye yatırılır.

Şiddetli preeklampsi: Gebelik 34 hafta veya daha fazla ise, kurtarıcı çocuk. Hamilelik devam etme riskinin, erken doğmuş bebekte komplikasyon riskini aştığını tahmin ettik. Bununla birlikte, igansætningen kan basıncını tedavi etmeden önce olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net