Bilgii.net

Gaz Giderici Yöntemler – Gaz Giderici Kür ve İlaçlar

08.10.2018
Gaz Giderici Yöntemler – Gaz Giderici Kür ve İlaçlar

Bağırsaklardaki ve midedeki şişkinlik ve gaz zaman zaman kişiyi rahatsız edebilmektedir. Yazımızda sizler için gaz giderici yöntemleri araştırdık ve gaz sancınıza en ideal gaz giderici yöntemleri topladık. Bağırsaklarda yer alan şişkinlikler karında biriken gazın ağız yolu il veya makattan çıkarılması ile atılır. Bu durum sürekli olduğunda kişiyi rahatsız ettiği gibi aynı zamanda sancılara da neden olabilir.

Şişkinlik ve gazın birbiri ile alakasız pek çok nedeni de bulunabilir. Fakat en çok rastlanan laktaz enzimi eksikliği ve buna bağlı olarak oluşan laktoz hassasiyeti durumudur. Bu durum ile sadece süt ve sütten yapılmış olan besinlerin yeniliği içildiği anlaşılır. Süt ürünlerinde ve sütte bulunan laktozu parçalayan laktoz enzimi eksik olanlarda gaz sorunu ve bazen de karın ağrısı atakları ile şiddetli ishal durumu görülebilir.

Aynı zamanda besin alerjileri de gaza sebep olabilmektedir. Yumurta, kabuklu deniz hayvanları, yer fıstığı, balık, buğday, inek sütü ve çilek gibi yiyecekler özellikle besin alerjilerine neden olan besinlerdir. Bu besinler de zaman zaman cilt dökülmelerinin yanında gaza, ishale ve karın ağrısına neden olmaktadır.

Gaz Nasıl Giderilir?

Gaz giderici yöntemlere bakılacak olursa,

 • Sakin bir ortamda oturmalı ve yavaş yavaş yiyip içmelisiniz.
 • Yiyecekleri uzun uzun çiğnemelisiniz.
 • Çiğ meyve ve sebzeleri azaltmalısınız. Sebzeleri pişirerek yemek gaz olasılığını düşürmektedir.
 • Karnabahar, lahana, kuru fasulye, turp, nohut ve mercimek gibi gaz yaptığı bilinen yiyecekleri az tüketin.
 • Elma en çok gaz yapan meyve olduğundan dolayı elma yemeyi bir süre durdurun.
 • Süt ve süt ürünlerinden kaynaklı bir gaz problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız laktozsuz süt ürünlerine yönelin.
 • Yemeklerden sonra kısa da mutlaka yürüyüş yapın.
 • Rezene çayı ve tozu tüketmek gaz probleminizi azaltacaktır.
 • Yemeklerden hemen sonra anason, nane ve papatya çayı için.

Gaz Giderici Kür

Gaz problemi ile karşı karşıya olanlar için bir takım besinler ve kürleri sizler için derledik,

 • Tarçın ilk yöntemimiz. 1 fincan kaynar suya 1 tatlı kaşığı toz tarçın ve 1 çubuk tarçın atıp, 3-4 dakika demleyin, ardından soğumaya bırakın. Tat vermek için bu kürün içerisinde bal ekleyebilirsiniz. Bu kürü günde 2 veya 3 kere kullanın.
 • Papatya çayı hem gaz problemine hem de şişkinliğe iyi gelecektir. 1 yemek kaşığı papatyayı yıkadıktan sonra bir bardak suya atın ve 5 dakika demlendirin. Ardından bal ekleyerek, karıştırıp için.
 • Salatalık gaz problemlerine de iyi gelen mucizevi besinlerden biridir. Kafein ait, silisa ve C vitamini bulunduran salatalık yüksek yapısı ile bağırsaktaki gazı giderir.
 • Kahve içerisinde kafein bulundurduğundan dolayı şişkinliği azaltır ve sindirim sistemini uyarır.
 • Probiyotikler bir diğer gaz giderici yöntemdir. Özellikle yoğurt ve ananas probiyotik açısından zengin besinler olduklarından dolayı kolonların düzgün çalışmasını sağlar ve bağırsak gazını gidermek için iyi bakteri oluşmasını sağlar.
 • Limon en çok şifa dağıtan besindir ve gaz giderici olarak da etkilidir. Limonun içerisinde yer alan hidroklorik asit yiyeceklerin parçalanarak kolayca sindirilmesini sağlar.

Gaz Giderici İlaçlar

Gaz sorununuza ilaç ile tedavi yöntemi uygulamak istiyorsanız bu konuda gaz giderici ilaçları kullanabilirsiniz. Gaz giderici ilaçlar için öncelikle doktor muayenesi olmalı ve ardından eczanelerden bu sorun ile ilgili tedavi sunan ilaçları olarak, kullanma talimatına bağlı olarak ilacınızı kullanabilirsiniz. İlacınızı kullandıktan sonra gaz giderici kürleri de belirli periyotlar halinde uyguladığınızda bu sorun ile karşılaşma oranınız düşecek ve günlük hayatınıza daha rahat bir birey olarak devam etmenin mutluluğunu yaşayabileceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net