Bilgii.net

Gastrit Nedir, Neden Olur, Ağrısı Nasıl Geçer?

26.11.2018
Gastrit Nedir, Neden Olur, Ağrısı Nasıl Geçer?

Gastrit mide zarının iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. İnsanlar arasında çok sık görülen bir hastalıktır. Genellikle midede oluşan şişme veya yanma ile kendisini belli eder. Helicobakter isimli bir bakterinin mideye yerleşmesinden dolayı oluşan bir hastalıktır. Fakat aşırı derecede alkol ve sigara tüketmek gastrite neden olabilir. Gastrit genel olarak çoğu kişide olan bir hastalık olduğu için çok fazla ciddiye alınan bir hastalık değildir. Fakat tedavi ettirilmediği zaman daha büyük hastalıklara hatta mide kanserine kadar uzanabilecek sonuçlar doğurur. İlaçlarla veya düzgün, dengeli bir beslenme programı ile gastriti yenebilirsiniz. Ama eğer gastrit olmuşsanız yapmanız gereken en mantıklı iş uzman bir doktora görünmektir. Çünkü erken ve bilinçli tedavi her zaman işe yarar.

Gastrit Neden Olur?

Gastrit mide zarının iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hastalığın çeşitli sebepleri vardır.

  • Bakteri: Helicobakter bakterisi ile birlikte gelişen enfeksiyon her insanda gastrite sebep olmaz. İnsan genetik olarak bu bakteriye karşı engel olamıyor, beslenme alışkanlığı olarak düzensiz ise bu bakteri insanı gastrit yapar.
  • İlaç Kullanımı: Eğer gün içinde sürekli düzenli olarak kullandığınız ilacı içiyorsanız bir süre sonra mideniz zayıflamaya başlar. Düzenli ilaç kullanmıyor iseniz çok fazla ilaç içmekten kaçının. Çünkü fazla ilaç içmek midede gastrit hastalığına yol açabilir.
  • Alkol: Aşırı derecede alkol kullanmak gastrite neden olur. Çünkü alkol mideyi yorar, zarar verir. Mide zarının incelemesini sağlar. Bu da gastrit olma olasılığınızı artırır.
  • Stres: Günlük yaşamınızda çok fazla stresli işler ile uğraşıyorsanız belli bir süre sonra gastrit olma ihtimaliniz vardır. Aslında stres psikolojik bir sorundur. Fakat ne kadar psikolojik olursa olsun vücut içerisinde bu hastalığa neden olabilir.

Bu sebeplerin dışında da bazı şeyler yine gastrite neden olur. AIDS, parazitler, aşırı sigara kullanımı, ağır ve yağlı gıdalar ile beslenme, yaşlılık, radyasyon gibi şeyler de gastrite neden olur.

Gastrit Ağrısı Nasıl Geçer?

Gastritin türüne göre tedavileri de farklılık gösterebilir. İlaçlar, alkol ve sigaranın neden olduğu gastriti bu maddeleri kullanmayarak geçirebilirsiniz. Düzensiz beslenmeden kaynaklanan gastriti ise doğru ve düzenli bir biçimde beslenerek düzeltebilirsiniz. Beslenmeden kaynaklanan problemlerde ise gluten ve laktoz içeren besinleri hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Fakat bunların dışında kronik gastrit probleminiz varsa uzman doktorlar onun için ilaç tedavisi önerirler. Kronik gastrit probleminize göre içerikleri farklı olan ilaçlar vardır.

  • Antibiyotikler: Gittiğiniz doktor midenizdeki helicobakter bakterisinin yok etmek için antibiyotik içerikli ilaçlar tavsiye edebilir. Genellikle antibiyotik içerikli ilaçların kullanım süresi bir hafta ile iki hafta arasında değişir. Yalnız bu ilaçları kullanırken aksatmamanız çok önemlidir.
  • Antiasitler: Bu içeriğe sahip olan ilaçlar midedeki asidi nötralize eder ve ağrının kesilmesine yardımcı olur. İshal ve kabızlık gibi yan etkileri vardır. Bu yüzden bu ilacı doktor gözetiminde kullanmalısınız.
  • Asit Blokerleri: Midedeki asit üretimini azaltmaya yarayan içeriğe sahip olan ilaçlardır. Asit üretimini azaltarak gastrit ağrısını geçirir ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Gastrit ağrısını geçirmek istiyorsanız ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalı ve alkol, sigara ve gereksiz ilaç kullanımını azaltmalısınız. Düzenli bir şekilde ağır olmayan yemekler ile beslenmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net