Bilgii.net

Ganglion Kisti Nedir, Nasıl Geçer? Doktor Cevapları

16.10.2018
Ganglion Kisti Nedir, Nasıl Geçer? Doktor Cevapları

Genellikle el bilekleri bölgelerinde görülmekte olup içinde jel karışımların olduğu ve kistik denebilecek olan oluşumlara denmektedir. Bu oluşumlar yapılan incelemeler sonucunda kötü huya sahip olmadıkları belirlendiği için kanser gibi yayılma yapmanın tam tersinde hiçbir doku veya organa sıçramamaktadır. Bu tehlikesiz olan kist türü, genel anlamda el bileklerinin çevre bölümlerinde kendine yer edinmektedir. Kişinin el bölgelerinde çıkması durumunda ağrıya sebebiyet vermemektedir. Bu kistler genellikle yumuşak bir dokuya da sahip olmaktadırlar. Çoğunlukla elin üst tarafında çıkması görülmekte nadir olarak da olsa elin iç kısımlarında da çıkabilmektedir.

Bu zararsız olan kist türünün içinde bulunan jelimsi sıvı yapışkan bir madde özelliği taşımaktadır. Bu jelin renk konusunda hiçbir renge benzememesinden dolayı renksiz olarak tanımlanmaktadır. Kişinin elinde çıkan bu kist türü, büyüklüğü açısından farklılıklar gösterebilmektedir. Küçük boyutlardaki kist türlerinde jelimsi olduğu için daha yumuşak bir yapıya sahip olabilirken, büyük halde kişinin elinde meydana gelmiş olan bu kist türünde ise süngerimsi bir doku oluşumu gözlenmektedir. Bir bireyin elinde çıkmış olan kistin boyutu küçük ise zamanla büyüme, kistin boyutu büyük ise zaman içerisinde küçülme ve büyük ya da küçük olarak elde meydana gelmiş olan kist zaman içerisinde kendiliğinden kaybolma özelliğine de sahip olabilmektedir. Vücudun el kısmında meydana gelen kist türü zaman içerisinde kaybolma gösterdiği halde el kısmında zorlamaların olması halinde tekrardan gün yüzüne çıkma gibi kötü bir huyunun da olduğunu söylemeden geçmemek gerekir.

Ganglion Kistinin Meydana Geldiği Bölgeler Nelerdir?

Biraz önce yazımızda bahsettiğimiz gibi elin üst bölgelerinde genellikle oluşum göstermektedir. Bunun yanı sıra el bölgesinin iç kısmı olan bilekler tarafında da kendine yer edinebilmektedir. Kişinin el avuçlarının orta kısımlarında, parmakların en baş kısmı yani kök kısımlarında ve parmakların uç kısımlarında meydana gelebilmektedir. El kısımları haricinde ayakların bilek bölgelerinde meydana gelebileceği gibi kişinin ayağının üst bölgesinde de oluşumlar sergilemektedir.

Ganglion Kistinin Meydana Gelme Durumu?

Ganglion kisti ile ilgili yapılan araştırmaların sonucuna göre kesin olarak meydana gelme sebebinin ortaya çıkarılamadığı bilinmektedir. Ancak, ellere veya ayak kısımlarına dışarıdan alınacak olan bir darbe ile meydana gelebileceği üzerinde görüş birliklerine yer verilmektedir. Alınan bu darbeler sonucunda da ezilme etkisi gösteren kasların şişiklik meydana getirerek büyüme göstermesi ile oluşum gösterdiği yönünde de söylentilerin olduğunu söylemeden geçmemek gerekir.

Ganglion Kisti Nasıl Geçer?

Ganglion kisti darbeye karşı meydana gelebileceği gibi kendiliğinden de geçebilme özelliğine sahip olabilmektedir. Aslında vücudunun herhangi bir bölgesinde ganlion kisti meydana gelen kişiler için tedavi etme şekillerinin çokluğundan da bahsedebiliriz. İlk başta kist nedeni ile şişiklik gösteren bölgeye iğne yardımı ile delik açarak içindeki jel boşaltılabilmektedir. İğne ile çıkarmak hijyenik açıdan iyi olmaz derseniz küçük bir ameliyat ile sonuca da gidilebilmektedir. Bu yapılacak olan işlemin kistin nerde çıktığına göre el de mi yoksa ayakta mı olduğuna göre ilgili olan bölgeye anestezi ameliyat ile ağrısız bir şekilde kistten kurtulma yöntemi de uygulanabilmektedir. Bu durum sadece elini veya ayağını oynatmakta oldukça güçlük çeken kişiler için tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net