Bilgii.net

Fırın İçi En Kolay Nasıl Temizlenir?

08.10.2018
Fırın İçi En Kolay Nasıl Temizlenir?

Fırın; bir mutfakta güzel yemekler çıkmasını sağlayan en kullanışlı enstrümanlardan bir tanesidir. Elektronik yapısı sayesinde birçok farklı özelliği içerisinde bulunduran fırınlar, fonksiyonları derecesinde başarılı şekilde sınıflandırılmıştır. Şekil ve derece aralığı olarak farklı özelik gösteren fırınların, yemek pişirme konusunda birer usta olduklarını söylemek gerekir. Ortaya harika yemek şaheserleri çıkartan fırınların, yemek yapmak kadar keyifli olmayan bir yönleri de vardır: Temizlik. Çoğu kişi sırf bu yüzden fırında yemek yapmak istemez ve fırınlarını kullanmaz. Aslında fırın temizliği, gerekli bilgilere sahip olan kişilerce oldukça kolay şekilde halledilir. Bu sayede artık yemek yaparken, bir yandan fırın temizliği düşünülmüş olmayacaktır.

Fırın İçi Temizliği

Kadınların evdeki en büyük kabuslarından bir tanesi olan fırın temizleme, birçok farklı işlemi içerisinde barındıran bir durumdur. Fırın; pişen yemeklerin belirli sürelerde daha içerisinde kalması ve çeşitli yemek kokularının sinmesi sebebiyle oldukça fazla şekilde kirlenmiş olabilir. Hem istikrarlı bir şekilde, hem de hijyeni sağlayarak fırın temizlemek oldukça önemli bir noktadır. Fırın sürekli olarak kirli şekilde tutulmamalıdır. Fırın kalitesini korumak açısından bu çok önemlidir. Ayrıca temizlik, fırında kirliliğin sürekli olmaması sayesinde daha da kolay olacaktır. Yağ damlalarının akmasını önlemek için, yemek yaparken tabanda alüminyum folyo kullanılabilir. Tepside yapılan yemeklerin altına bir parça su ilave edilerek yağların kuruması engellenebilir. Zemine yapışan yemekler, anında temizlenmelidir. Bu sayede kuruma engellenecek ve yanık kokusu önlenmiş olacaktır. Yağların temizlenmesi için tuz kullanılmalıdır. Tuz sayesinde yağlar daha kolay çözülecek ve rahatlıkla temizlenecektir. Elektrikli fırınlar temizlenecek ve bütün bu işlemler uygulanacakken, fırının fişi temizlenmiş olacaktır.

Fırın İçi Temizleme

Fırın içi temizleme için gerekli olan birçok farklı madde vardır. Öncelikle yağ çıkarıcı deterjanlar ve yağ çözücü spreyler kullanılmalıdır. Bu sayede yağlardan çok daha rahat kurtulabileceksiniz. Fırın tam olarak soğuduğunda temizlik işlemlerine geçilir. Böylece oluşabilecek yanıklardan kurtulabilirsiniz. Yağ çözücü uyguladıktan sonra bir saat kadar beklenmesi, yemek artıklarının daha kolay bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Bulaşık süngerinin teli, fırın içinin temizlenmesinde oldukça büyük katkı sağlar. Sık yapılan temizlikler fırının daha kullanışlı olmasını saplar. Fırında durulama işlemini çok iyi yapmanız gerekir. Bu sayede deterjan kokusu, fırının içine sinmeyecektir. Temizlik işlemlerinin bütün adımları bittikten sonra fırının bir kez boş çalıştırılması gerekilir. Bu sayede içerisinde eğer yemeklere etki edecek bir dezenfekte maddesi varsa, tamamen kırılmış ve zararsız hale gelecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net