Bilgii.net

Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Popüler Yöntemler

25.11.2018
Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Popüler Yöntemler

Makine tarafından öğütülmüş olan kahveye ait çekirdeklerin suyunun bir sentezden geçerek meydana getirilen kahve türüne filtre kahve denmektedir. Kahve için hazırlanmış olan suyun bir filtre aşamasından geçmesi ile kahve tanecikleri ile buluşmasına hem filtre kahve denildiği gibi hem de damla kahve ismi de verilebilmektedir. Dünya genelinde kahveye olan düşkünlük olabildiğince fazla olmaktadır. Ama bir oran tespiti yapmak gerekir ise Amerika’nın kuzey taraflarında kahve tüketiminin oldukça aşırı olduğundan söz edebiliriz. Filtre kahve demleme adına birçok yöntem vardır ve bu yöntemlerden bahsetmek gerekmektedir. Şimdi filtre kahve demleme adına olan çeşitli yöntemleri birlikte inceleyelim;

Filtreli Kahve Makinesi Yardımı İle Kahve Yapma

İlk başta kahvenin orta seviyede öğütülmesi yani kalınlığının normal derecede olması sağlanmaktadır. Bu kahve parçacıkları kahve makinesinin üst bölmesine yerleştirilmesi sağlanır. Bu işlemin ardından kahve makinesinin su alan bölümüne içine konulan kahve boyutu ile paralel olacak şekilde ilave olarak su eklenir. Su ilavesi yapıldıktan sonra makinenin start butonuna başlatılması yardımı ile kahve demlenmeye başlamış olur. Demlenen kahve zamanla alt kısımda yer alan bölgeye damla damla şeklinde akmaya başlar. Bu işlemin de kahvenin filtreden geçmesi olarak tanımlandığı ortaya çıkmaktadır. Filtre kahve ortaya çıkarma adına birçok yöntem olduğu gibi en çok tercih edilen yöntemin de kahve makinesi ile filtreden kahvelerin servisi olduğu bilinmektedir.

Sifon Yardımı İle Filtre Kahve Yapma

Sifon denildiği zaman akıllara hemen akıllara kötü sonuçların geldiğini sizlerden duyar gibiyiz. Ama sifon yani vakum yöntemi ile filtre kahve demlemenin de yolu açılmaktadır. İki kısımlı bir makine olan sifon makinesinin üst bölmesi çıkarılır. Çıkarılan üst bölme kenarı konularak alt kısımdaki yere su takviyesi yapılması sağlanır. Takviyesi yapılan suyun sıcaklık değerinin hiçbir önemi yoktur. Yani ister soğuk su koyun isterseniz de sıcak fark eden bir nokta olmamaktadır. Çıkarmış olunan üst bölmesi alt hazneye su konulmasının ardından üzerine geçirilir. Bu geçirilen işleme de vakumlama denilmektedir. Alt kısımda kalan suyun ısındırılması sağlanır. Isıtılan suyun üst bölmeye geçmesi sağlanır. Üst tarafta bulunan suyun ısınması halinde öğütülmüş olan kahvenin yeterli miktarda aktarımı sağlanır. Üst bölgede biriken kahvenin herhangi bir araç yardımı ile karışımı yapılmalıdır. Yaklaşık olarak 2 dakikaya yakın suyun kaynatılması sağlandıktan sonra ateş söndürülür. Üstte kaynayan kahve suyu tekrardan alt bölgeye damlayarak geçişi sağlanır. Ve son olarak da alt kısımda biriken kahve içilmeye hazır bir hale gelmiş olmaktadır.

American Press Yardımı İle Filtre Kahve Yapma

American kahve denildiği zaman ülkemizde veya tüm dünyada bir bakıma sular durur. Çünkü dünya genelinde American kahvesine olan bağımlılık ev düşkünlüğün hat safhada olduğundan bahsetmemize bile gerek kalmamaktadır. American press ile filtre kahve yapımı için kahve makinesinin bölmesine orta kalınlıkta öğütülmüş olan kahveler eklenir. Eklenen miktar kişi sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Eklenen hazne kısmı makinenin pistonu ile birleştirilmesi sağlanır. Makineye su eklendiği andan itibaren pistonun haznenin üzerine kapanması sağlanır. Bir süre bekletildikten sonra kaldırılan pistonun aşağı indirilmesi sağlanır. Bu sayede de kahve içimi için uygun ortamın olması yerine getirilmiş olunur. Son olarak da keyifle filtre kahve içimi kısmına geçilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net