Bilgii.net

Fesleğen Nedir? Nasıl Yetiştirilir?

25.11.2018
Fesleğen Nedir? Nasıl Yetiştirilir?

Fesleğen evlerin ve bahçelerin hoş kokulu, vazgeçilmez bir bitkisidir. Hem süs bitkisi olarak kokusu ve görüntüsü için yetiştirebilirsiniz hem de yemeklerde kullanabilirsiniz. Özellikte sos yapımında son derece ilgi çekici bir bitki olan fesleğenin yemeklere kattığı aroma harika lezzetlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Makarna sosu olarak, güveç içine eklenen bir aroma olarak farklı lezzetlerin aranan ismi olmaya devam ediyor.

Fesleğen Nerede Yetişir?

Eğer daha önce gördüyseniz fesleğenin bahçelerde yetiştiğini bilirsiniz. Aynı bahçedeki evin balkonunda da saksı içindeki fesleğenleri görmek mümkündür. Yani bu bitki hem saksıda hem de dış mekânda yetişebilir. Bu nedenle alternatifi olan avantajlı bir üründür. Güneşli ve sıcak yerlerde rahatlıkla yetişebilir. Dolayısıyla güneşi çok seven bu bitkinin sıcak iklimlerde yetiştiğini söyleyebiliriz. Anadolu’da evlerin bahçelerinde sebzelerin arasına fesleğen dikilir. Çiçeklerin arasında da fesleğen saksılarına yer verilir. Aynı zamanda bu bitkinin sivrisinekleri üzerinde toplayarak etrafındaki ortamdan uzaklaştırdığı bilinir. Sebzelerin sinek tahribatı yaşamaması için dikildikleri yere fesleğen de ekilir.

Bu bitkinin yetiştirmesi oldukça kolaydır. Humuslu kompost topraklarda yetiştirmek uygundur. Kökler suda fazla barınamadığı için geçirgen topraklar tercih edilmelidir. Ama evlerin bahçelerinde herhangi bir toprakta da yetiştiği görülür. Çok rahat her ortama uyum sağlar ancak güneşi de çok sever. Kurudukça sulamanız yeterlidir. Fesleğen bol suya ihtiyaç duymaz. O nedenle haftada bir sulamak son derece uygundur. Haftada bir ve bol su ile sulanmalıdır. Yaz aylarında bu aralığa dikkat etmelisiniz. Haftada iki veya üçe çıkartabilirsiniz. Eğer fesleğenlerinizin yapraklarında kuruma fark ettiyseniz susuz kalmış olma ihtimali vardır. Yapraklarda sararma fark ettiyseniz suyu fazla kaçırmış olabilirsiniz, biraz daha azaltmalısınız.

Fesleğenler rüzgârdan hoşlanmazlar. Bu nedenle kuytu ortamlarda daha rahat barınırlar. Fesleğeni tohum olarak ekebileceğiniz gibi fideler şeklinde de dikebilirsiniz. Genelde çiçekçilerden veya fidancılardan alınan fideler ile üretimi ve çoğaltılması yapılır. Bu dikilen fidelerin arasında 20 cm boşluk bulunmalıdır. Saksılara dikerek çiçeklerinizin arasında hoş kokusuyla kendini göstermesini sağlayabilirsiniz.

Fesleğeni İç Mekânda Yetiştirmek İsteyenlere

Fesleğeni çoğaltmak için kullanacağınız fideleri kendi diplerinden kesebilirsiniz. Bunlara genelde çelik denir. Bitki diplerinden bu çelikleri makasla kesebilirsiniz. Çelikler suda bekletilince köklenmeye başlar. Bu nedenle sizin de suya batırmanız gerekir. Bir haftayla on gün arasında köklendiğini görebilirsiniz. Köklenen çelikleri saksılara dikebilirsiniz. Ayrıca yaz sonunda tohumlanan fesleğenden tohum alarak ekim de yapabilirsiniz. Zaten dokunmadığınızda kendi diplerine tohum verecektir.

Ektiğiniz veya diktiğiniz fesleğenleri güneş alan bir yere koymalısınız. Bol güneş almalı ve toprağı kuruyunca iyice sulanmalıdır.

Fesleğen Bakımı

Fesleğen yetiştiriyorsanız boyları yaklaşık 15 cm.ye ulaştığında onları diplerinden kesebilirsiniz. Fesleğenler de tıpkı maydanoz gibi uzun süre kesilerek çoğaltılabilir. Kökten koparmanız anlamsız olur. Kök diplerinden bir makas yardımıyla keserseniz bir fesleğeni uzunca kullanmanın yanında yeni fideler oluşturma şansınız olur. Fesleğenleri kesmek aynı zamanda tazelemek için de gereklidir. Daha fresh ve lezzetli yapraklar için büyüyen fesleğenlerinizi keserek taze yaprakların çıkmasını beklemeye koyulun.

Sebzelerin yanında fesleğen de yetiştirildiğini söylemiştik. Bunun nedeni hem sinekleri savmak hem de sebzelerin daha lezzetli olmasını sağlamaktır.

Sizler de bu bilgilerden yola çıkarak evinizde kendi fesleğenlerinizi yetiştirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net