Bilgii.net

Fen Bilgisi Öğretmenin Maaşlarının Güncel Verileri

23.11.2018
Fen Bilgisi Öğretmenin Maaşlarının Güncel Verileri

Öğretmenlik kutsal ve zor bir meslek olmasının yanında günümüzde istihdam sıkıntısı nedeniyle daha da zorlaşır duruma gelmiştir. Üniversite tercihi yapacak olan gençler veya yeni mezun olan öğretmenler mesleğin maddi getirisini merak ediyor ve öğretmen maaşları hakkında bilgi edinmek istiyor. Öğrenciler istihdam sıkıntısı olmayan bölümleri tercih etmek amacıyla maaş durumlarını, kadro açıklarını baştan araştırarak hareket etmeye çalışıyor. Bazen de durum başlandığı gibi gitmiyor. Okula başlanan yıl ile mezuniyet yılındaki fen bilgisi öğretmeni açığı ve maaş durumlarını birbirini tutmayabiliyor. Bazı bölümlerin sonradan önü kapanırken bazıları da daha avantajlı hâle gelebilir.

Fen bilgisi öğretmeninin maaşlarını öğretmen isteyenlere iki farklı maaş bilgisi verebiliriz.

Kamuda Fen Bilgisi Öğretmeni Maaşları

Kamu ve özel sektör değerlendirmesi ayrı yapılmalıdır. Ancak kamuda uzun süre öğretmenlik yapan bir öğretmenle mesleğe adımını yeni atan bir öğretmenin maaşı da aynı değildir. Her yıl derece atlayan öğretmenlerin maaşında artış gözlenir. Fakat mesleğe yeni başlayan bir öğretmenin 2018 yılı itibariyle aldığı maaş 2969 TL civarındadır. Yani ortalama 3000 TL olarak düşünülebilir. Bu rakamlar haftanın her günü derse giren toplamda 30 saat ders veren bir öğretmen için geçerli değildir. 18 veya 24 saat gibi bir zorunlu derse girme süresinin bedelidir. Bunun dışında girilen derslerin ücreti ayrıca ek ders ücreti olarak öğretmenlerin hesabına yatırılır. Yani 30 saat derse giren bir öğretmenin maaşı 3000 + 1000 gibi düşünülebilir. Ek ders toplam ücreti 900 TL ile 1000 TL arasında değişkenlik gösterir.

Özel Sektör Fen Bilgisi Öğretmen Maaşları

Özel sektörde maalesef net bir öğretmen maaşından söz edilemez. Tamamen girdiğiniz kurumun eğitime ve öğretmene yaklaşımı ile ilgili bir durumdur. Ayrıca sizin öğretmenlikteki deneyiminiz ve yetkinliğiniz de değerlendirmeye alınır. Çalışacağınız kurum için en önemlisi sizin meslekteki durumunuzdur. İşinize ne kadar hâkimseniz maaşınızın yüksek olma ihtimali o kadar artacaktır. Özel sektörde herhangi bir kuruma öğretmen olarak başlayanların aldığı ortalama ücret 2500 TL civarındadır. Bunun çok altında maaş alan öğretmenler de olduğu gibi 3000, 4000 veya 5000 TL gibi büyük rakamlardan da bahsedilebilir. Özel sektör tamamen isim yapmakla ilgilidir. Ülke çapında tanınan ve kendi adına kitapları olan öğretmenlerin aylık gelirleri ise daha yüksektir.

Özel sektörde düzenli bir gelir elde etmek istiyorsanız mezun olduğunuzda işe girmek için acele etmemelisiniz. Eksik yönlerinizi tamamlayıp kendinizden emin olduğunuzda çalışacağınız kurumu siz seçmelisiniz. Yeter ki bir yere gireyim düşüncesinde olursanız yanlış yerlerde zaman kaybedersiniz. Kariyerinize hizmet edecek bir kurumda çalışmak en akıllıca yaklaşım olacaktır. Yüksek maaşla çalışmak için ilk bir veya iki yılda düşük maaşla çalışmayı göze almalısınız. Doğru bir kurumdaysanız ileriki yıllarda kariyer yaparak yüksek maaşla çalışmaya devam edersiniz aynı yerde uzun süre çalışmak kariyer açısından ve maaş konuları için oldukça doğru bir stratejidir.

Bu bilgilerden yola çıkarak kamuda fen bilgisi öğretmeni maaşlarının ortalama 3000 TL olduğunu ve özel sektörde de buna yakın rakamlar söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Farklı olarak kamuda ders saati daha azdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net