Bilgii.net

Fazla Çikolata Tüketmenin Zararları

26.11.2018
Fazla Çikolata Tüketmenin Zararları

Çikolata bebeklerden yaşlılara her yaş grubunun en çok sevdiği gıdalardan. Çikolata seven birisi çevresinde çikolata sevmeyen birini gördüğünde nasıl sevmediğine anlam veremez. Çikolata tüketmek yararlıdır algısı da kulaktan kulağa dolaşır. Mutsuzken mutlu olmak için, bağışıklığı güçlendirip daha zinde hissetmek için genelde çikolata önerilen bir gıdadır. Ancak çikolata da diğer her gıdada olduğu gibi doğru dozda aldığımızda yararlı olur. Gereğinden fazla çikolata yemek birçok olumsuz etkiye neden olacaktır.

Kilo Almak

Çikolata içerdiği şeker ve yağ oranı ile en büyük olumsuz etkiyi vücudumuzdaki dengeler üzerinde yapar. Çok çikolata tüketmek gereğinden fazla besin ve şeker fazlalığına neden olacağı için kilo almak kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. Sağlıklı bir şekilde vücuda gıda girişi sağlamadığı için en zayıf insanda bile çikolata ile kilo almak kilodan ve yağ oranından kaynaklı hastalıklara neden olacaktır.

Diş Çürümesi

Dişlerimiz her türlü yemekten sonra temizlenmesi gereken narin parçalardır. Özellikle çikolata gibi yapışkan ve şeker yönünden güçlü olan besinler dişlerimizin daha çabuk sararmasına neden olur. Ayrıca dişlerimizde daha fazla kalıntı bırakarak, çabuk şekilde temizlenmezse diş çürüklerinin artmasına ve dişimizin gittikçe hassaslaşmasına da yol açar.

Alerji

Bazı kişilerin özellikle çikolatadaki etkin maddelere alerjileri vardır. Çikolata yeyince hissettiğiniz kaşıntı, kızarıklık veya boğazda ağrı gibi hisleriniz sürekli tekrar ediyorsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Alerjik reaksiyonlar geçirmemek adına da çikolata tüketimini azaltmalısınız.

Migren

Çok tüketilirse yorgun ve mayışmış bir his verebileceği gibi, beyindeki fonksiyonları kötü yönde etkileyerek migren hastalarının atak geçirmelerini daha olası hale getirir. Migren hastalarının mutlaka tükettikleri çikolata oranına dikkat etmeleri gerekir.

Bağımlılık

İlk çağlardan beri şekerin etkin madde olarak köleleştirme adına kullanıldığı bilinir. Çikolatadaki mutluluk hormonu sağlayan maddede beynimizin kısmen uyuşmasını sağlayarak bizi daha yorgun bir hale getirir. Bu yüzden çikolatayı çok tüketen birisi sürekli olarak daha fazla çikolata yemesi için beyni tarafından uyarılacaktır. İstemsiz olarak aklınıza çikolata yemek geliyor ve kendinizi durduramıyorsanız, yavaş yavaş azaltarak çikolata tüketimini durdurmanız gerekir.

Kalp Sağlığı

Hem yukarıda bahsedilen kilo ve yağlanma ile alakalı bedeninizde en çok zarar görecek alanlardan biri olduğu için, hem de kalp fonksiyonları zamanla yavaşlatma etkisinden dolayı çikolata yerken en çok düşünmemiz gereken organlarımızdan biridir kalp.

Şeker Hastalığı

Çikolatanın içindeki en etkin maddelerden biri olan şekerin fazla tüketim gerçekleştiğinde vücudunuzda zamanla bazı fonksiyonların noksan şekilde işlediğini fark edeceksiniz. Daha sık acıkma veya acıktığınızda baş dönmesi gibi yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

İshal

Yine aşırı derecede tatlı tüketimine bağlı olarak, midenizde ağrı ve boşaltım sisteminizde aksaklık yaşayabilirsiniz. Vücuda fazla gelen yağ ve şeker sıvı dışkı yapmanıza neden olabilir. Mide ağrısı ile şiddetli bir şekilde geçirebileceğiniz bir gün yaşamamak için çikolata tüketimine oldukça dikkat etmelisiniz. Özellikle bazı çikolata türleri, içerdiği süt veya başka maddeler ile vücudunuza daha çabuk ters etki yaratabileceği için, mutlaka içerdiği maddelere ve oranlara dikkat etmelisiniz.

Çikolata önerilerinde her zaman en sağlıklısı bitter çikolata olarak gösterilir. Ancak bunda da bir sınır yok değil. Günde en fazla 60 gram bitter çikolata tüketmeniz tavsiye edilirken, diğer çikolata türlerinde bu oranın yarısı önerilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net