Bilgii.net

Farenjit Nedir? Uzman Önerileri

01.11.2018
Farenjit Nedir? Uzman Önerileri

Mevsim değişiklikleri, içerisinde o mevsime özgü bazı rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir. Özellikle hava değişimi ve sıcaklık farkından dolayı meydana gelen bazı rahatsızlıklarda, bu mevsim değişikliğinin belirtileri daha iyi şekilde görülecektir. Boğazdaki iltihaplanma sonucunda farenjit denilen bir rahatsızlık meydana gelecektir. Kış aylarının popüler rahatsızlıklarından bir tanesi olan farenjit sebebiyle, birçok kişinin üst solunum yollarında sıkıntılar meydana gelecektir. Farenjit meydana gelmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi, sosyal yaşamın meydana getirdiği virüs çoğalmasıdır. Toplu yaşanan yerlerde daha çok meydana gelme riski olan farenjit hastalığı, aslında kişilerin kendi vücutlarına nasıl baktığıyla da alakalı bir durumdur. Çünkü sigara kullanımından alkol tüketimine, dengeli beslenmeden uyku düzenine kadar birçok farklı nedeni bulunmaktadır.

Farenjit Neden Meydana Gelir?

Ağız boşluğundaki yutma bölümüne giden kısımda, belirli hava değişimleri sebebiyle iltihaplanmalar meydana gelir. Vücudun iyi şekilde bakılmış olması, uzun vadede bu tarz iltihaplanmalara karşı daha iyi bir bağışıklık göstermesini sağlayacaktır. Virüs ve bakterilerin, bu bölgeye yaptıkları saldırılar sonucunda, kötü hava koşullarının da etkisiyle iltihap oranı çoğalır. Peşinden çevresel faktörlerin de devreye girmesi sebebiyle, sıkıntılı bir sürecin başlangıcı meydana gelir. Alerjisi olan kişilerde, farenjit daha sık şekilde meydana gelecektir. Tiroit bezlerindeki yaralanma ve çalışma bozuklukları da, farenjite sebep olacak nedenlerdendir. Sigara alışkanlığı olan kişilerde, bu virüslerle savaşacak derecede kuvvetli hücreler bulunmaz. Havanın ani kuruması ve kirlilik oranının artması da, yine farenjite sebep olan etkenlerdendir.

Farenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Farenjit hastalığının tedavisinde, birçok farklı yöntem vardır. Öncelikle kişilerin yaşamlarındaki ufak değişiklikler, bu hastalığın tedavisinde önemli rol oynar. Farenjite sebep olan en büyük iki alışkanlık sigara ve alkoldür. Bu yüzden zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, farenjit hastalığıyla karşılaşılması ihtimalini son derece azaltacaktır. Öbür yandan antibiyotik kullanımı, doktor gözetiminde ve dozunda uygulandığı takdirde, farenjit rahatsızlığının tedavisinde önemli olabilir. Virüslerin yayılmasını önlemek için, özellikle aşırı sıcak veya soğuk gıdalar tüketilmemelidir. Boğaz temizlenmeye çalışılmamalı ve bir yandan da kirli havalardan uzak durulmalıdır.

Farenjit Tedavisinde Bitkisel Çözümler

Farenjit tedavisi için tıp literatüründe şifa bulmayan hastalar, alternatif tıp alanlarına da yönelebilirler. Fakat burada dikkat edilmesi gerekilen konu, piyasada bulunan sıradan ve basit yöntemlerin uygulanmamasıdır. Çünkü böyle durumlarda farenjit tedavisi yapılacakken, daha kötü sonuçların meydana gelmesiyle karşılaşılabilir. Öncelikle farenjit tedavisinde son yıllarda en çok kullanılan bitkilerden bir tanesi, adaçayı olmuştur. Özellikle adaçayı ile yapılacak olan gargaraların, farenjit tedavisini başarılı bir noktaya taşıdığı görülmektedir. Günde 2 veya 3 kez bu gargarayı yapan hastalar, boğazlarında bir rahatlama hissedeceklerdir. Bal da, farenjit tedavisinde sıklıkla kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Orta boy bir soğan ile aynı tabakta karıştırılacak olan bal, günde 3 defa yenilecek bir forma ulaşır. Bu karışımın, boğazı yumuşatmada ve öksürüğü kesmede başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür. Elma sirkesi, faydası ve değeri çok bilinmeyen ürünlerden bir tanesidir. Farenjitin neden olduğu bakteri birikimine karşı kesin sonuç verecek olan elma sirkesi, günde 1 yemek kaşığına ılık suyla beraber konularak içilebilir. Bu sayede farenjit belirtilerinin birçoğu geçmiş olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net