Bilgii.net

Evin İçindeki Borular Nasıl Gizlenir?

27.11.2018
Evin İçindeki Borular Nasıl Gizlenir?

Doğalgaz evlerde ısıtma ve sıcak su kaynağı olarak kullanılan sistemlerden biri olsa da zaman zaman birtakım özelliklerini de görmezden gelmek isteriz. Doğalgaz özellikle temiz ve çevreye zararsız olan bir gaz olması itibari ile dünya genelinde kullanılan bir sistemdir. Bu sistemin de evlerde kullanılması için bir takım özelliklere sahip olması ve kurulum aşaması gerekir. Doğalgaz tesisatı yapılırken boruların belirli bir oranı evlerin içerisinde geçmektedir. Her ne kadar az oranda olsa da bu boruların evin bazı duvarlarında görülmesi göze hoş gelmeyecektir. Göze hoş gelmediği için de doğalgaz tesisatı yaptırmamak gibi bir durum olmadığından dolayı çoğu kişi evin içindeki borular nasıl gizlenir sorusunu sormaktadır.

Tesisat Borusu Gizleme

Evinizde yer alan su boruları için de boyama ile gizleme yöntemini tercih edebilirsiniz. Tüm tesisat boruları için geçerli olan bir takım kurallar olduğu gibi bu konuda da bir takım detaylara dikkat etmek gerekir. Öncelikle bu boruların evin içinde en az oranda geçirilmesi için az miktarda ve kısa uzunlukta dönüş yapılması konusunda dikkatli olmak gerekir. Borular ince ve kısa yapıda olmalıdır. Doğalgaz hava ile karıştığında patlama yaptığı için kurulum işleminin mutlaka işini bilen kişiler veya firmalar tarafından yapılması gerekir. Kurulum aşamasından sonra çıkacak olan sorunların telafisi oldukça zor ve maliyetli olacağından dolayı bu noktada doğalgaz döşetecek kişilerin çok dikkatli tercih yapması gerekir. İçerisinde doğalgazın bulunduğu boruların daha estetik görünmesi için tamamen kapatılması doğru değildir. Bunun yerine doğalgaz borunuzu boyatarak gizlemek daha sağlıklı olacaktır. Çünkü tamamen kapatılan doğalgaz borusunun içerisinde gaz sıkışması meydana gelir. Bu da zaman içerisinde patlamaya neden olur. Doğalgaz borusu tesisatı yapan kişilerin evin içerisinden geçirilen borular için bir takım kuralları bilmesi gerekir. Aşağıda vereceğimiz bilgiler ile sizlerde evinizde doğalgaz tesisatı yapılırken bilginizi konuşturabilirsiniz.

  • Kurallara göre evin içinde doğalgaz boruları lambri arkasından, dolap içlerinden ve kartonpiyer altından geçirilmez. Bu konuda yanlış tesisat yapılmasını engelleyebilirsiniz.
  • Doğalgaz boruları açıktan çekilmek zorundadır.
  • Doğalgaz borularının tamamen kapatılması doğru değildir. Hava alanları bırakılmalıdır.
  • Eğer doğalgaz borunuzda farklı bir tasarım yapmak istiyorsanız da bu konuda doğalgaz dağıtım şirketinizin yetkini almanız gerekecektir. Aynı zamanda danışman olarak da bu kurumları tercih edebilirsiniz.
  • Vanalara acil durumlarda rahat ulaşabilmek adına mutlaka önlerinin açık olması gerekir.

Doğalgaz Borusu Gizleme

Evinizde açıkta yer alan boruları gizlemek için en pratik ve uygun olan yöntemlerden biri de boruları boyamaktır. Duvar rengi ile aynı olan boya rengi bu konuda istediğiniz gizliliği size sağlayacaktır. Özellikle doğalgaz borunuzu boyatmak için bir takım kontrollere ihtiyaç vardır. Mühendislerin ve yetkili kişilerin yapacakları denetimden sonra eğer doğalgaz borusunun marka ve uygunluk belgesi yeterli ise doğalgaz borusu boyanabilmektedir. Herhangi bir patlamaya karşı veya yangına karşı da su bazlı yağlı boyalar daha dayanıklı olacaklardır. Tiner bazlı boyaların kuruma süresi su bazlı boyalara göre daha uzun süreli olacak ve çevreye hoş olmayan bir koku verecektir.

Klima Borusu Gizleme

Yazın sıcaklardan kışın da soğuklardan korunmak adına tercih edilen klimaların boruları ile zaman zaman başımıza derde girebilir. Klima borularını gizlemek için de boyama yöntemini tercih edebilirsiniz. Klima borusunu boyamak için iki farklı boya seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlarda ilki su bazı yağlı boyalar olmaktadır. İkincisi ise sentetik yani tiner bazlı yağlı boyalardır. Su bazlı yağlı boyalar daha zararsız ve kolay temizlenebilir özelliğine sahip olduklarından dolayı daha çok tercih edilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net