Bilgii.net

Evin İçinde Çamaşır Kurutmanın Yolları- Zararları

01.11.2018
Evin İçinde Çamaşır Kurutmanın Yolları- Zararları

Genelde çamaşırlarımızı balkonlarımızda ya da teraslarımızda kurutmayı tercih ederiz. Özellikle balkonlarımızda bulunan çamaşır ipleri sayesinde çamaşırlarımız balkonda güneşin verdiği doğal ısıyla doğal bir şekilde birkaç saat içinde kurur. Ancak bazı durumlarda çamaşırları dışarıda kurutmak neredeyse çok güçtür. Yağmur yağarken balkonda çamaşır kurutmak neredeyse imkansız bir durumdur. Her an yeni giysilere ihtiyacımız oluyor bu yüzden çamaşırlarımızı kurutacak farklı yollar arıyoruz. Her ne kadar çamaşırları dışarıda kurutmak sağlığımız açısından da daha iyi olsa evde de kurutacağımız durumlar oluşuyor. Bu yüzden havadan ve mevsimsel şartlardan dolayı kıyafetlerimizi ev içerisinde kurutmaktan başka şansımız kalmıyor. Fakat ıslak çamaşırlarımızı ev içerisinde nasıl kurutabiliriz?

Büyük Bir Salonunuz Varsa

Eğer büyük bir banyonuz varsa içerisine çamaşır asma aparatı yerleştirebilirsiniz. Böylece çamaşırlarınız banyonuzda kuruyabilir. Ayrıca evinizde geniş ve büyük başka odalarınız da mevcutsa çamaşır aparatını o odaya taşıyıp çamaşırlarınızı orada da kurutabilirsiniz. Bu şekilde çamaşırlarınız hava alarak temiz bir şekilde kuruyabilir. Çamaşır asma aparatlarını her yerde rahatça kullanabilirsiniz. Oldukça konforludur ve taşınması bir o kadar da kolaydır. Kış aylarında ve yağmur yağdığı zamanlarda çamaşır aparatlarını evinizin içerisinde kurarak çamaşır kurutma işleminizi rahatça yapabilirsiniz.

Çamaşırlarınızı kurutmak için peteklere asılan askılardan da satın alabilirsiniz. Marketlerden satın alabileceğiniz askıları peteklerinize asabilirsiniz. Özellikle bu aparatlarda iç çamaşırlarınızı rahatça kurutabilirsiniz. Ayrıca peteklerinizin üst kısımlarını da çamaşır kurutmak için kullanabilirsiniz. Özellikle büyük çamaşırlarınızı peteklerinizin üstüne serip kurutmak oldukça kullanışlıdır.

Apartmanda Oturanlar İçin

Eğer apartmanda oturuyorsanız pencerelerinizin duvar kısımlarına çamaşır asma aparatı da yaptırabilirsiniz. Bu şekilde büyük çamaşırlarınızın çoğunluğunu buraya asabilir havadar bir kurutma ortamı oluşturabilirsiniz.

Ayrıca çamaşırlarınızı evde bulunan askılıklara asabilirsiniz. Askılar çamaşırlarınızı kurutma konusunda size tahmin ettiğinizden daha fazla yardımcı olacaktır.

Evinize bir çamaşır kurutucu da satın alarak çamaşırlarınızı rahat bir şekilde kurutabilirsiniz. Günümüzde birçok çamaşır makinesinde kurutma özelliği mevcuttur. Bu sayede çamaşırlarınızı dışarıda kurutmaya gerek kalmayacak ve çamaşırlarınızı yarım saat kadar kısa bir süre içerisinde kurutacaksınız.

Çamaşırı Evde Kurutmanın Zararları

Fakat şöyle bir durum var ki kış yüzünden çamaşırlarımızı ne kadar çok evde kurutmak zorunda kalsak da sağlık uzmanları bunun sağlık açısından zararlı olduğunu söylüyor. Araştırmalara göre, evin içine asılan ıslak çamaşırlar evin nem oranını olması gerekenden çok yukarıya çıkarıyor ve bu da insanların sağlık koşullarını zararlı bir şekilde etkiliyor. Peki, hangi hastalıklara davetiye çıkarıyor? Uzmanlar yeni yıkanmış çamaşırların deterjan ve yumuşatıcı gibi içerdiği kimyasallardan dolayı nemi yükselttiğini söylüyor ve bunların da odanın içerisinde bulunan küf ve böceklerin oluşmasına katkıda bulunduğunu daha sonra bunların insanlarda astım riskini arttırdığını dile getiriyor.. Yeni yıkanan çamaşırlardan yaklaşık olarak iki litre su havaya nem olarak salınıyor bu da oda evin nem oranını yükselttiği için alerji ve astım gibi solunum yolu hastalıklarının artmasında veya oluşmasında büyük bir etkisi vardır. Bu yüzden uzmanların çoğu çamaşırlarınızı dışarıda kurutmanızı söylüyor. Evde kuruyan çamaşırların çok fazla nem bırakmasından dolayı sağlığınız ne yazık ki tehlike altına girebiliyor. Eğer kış aylarında ya da yağmurun yağdığı durumda çamaşırlarınızı evinizin içerisinde kurutmak zorunda kalıyorsanız, çamaşırlarınızı yattığınız odada değil de oturduğunuz odada kurutmayı tercih etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net