Bilgii.net

Evde Viski Yapımı

21.02.2019
Evde Viski Yapımı

Alkol fiyatlarından en çok etkilenen içkilerin başında viski geliyor. Viskinin oldukça yüksek fiyatlara satılması insanlara evde kendi viskilerini üretme durumuna itti. Evde viski yapımı bira yapımı kadar kolay değil ancak rakı yapımı kadar da zor değil. Bu yazıda evde viski yapmak için iki farklı yöntemden bahsedeceğiz. Sizin için hangi yöntem daha kolay gelirse o yöntemi uygulayabilirsiniz.

Evde Viski Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Eğer kolay yoldan viski yapmayı amaçlıyorsanız malzemeler de çok kolay elde edilen malzemeler olacak. Bunlar votka, viski aroma verici, karamel aroma verici ve 2 ml ebadında bir enjektör. İkinci yöntemi uygulamak içinse ihtiyacınız olanlar votka, piyasada satılan viski kitlerinden bir tanesi ve 2 ml ebadında enjektör.

Evde Viski Nasıl Yapılır?

İlk yöntemde elimizde 70 cl votka olduğunu varsayıyoruz. Bu şişenin içerisine binde üç oranında viski aroması ve binde bir oranında da karamel aroması ekliyoruz. Ekledikten sonra bir dakika boyunca iyice çalkalıyoruz. Hepsi bu kadar. Bu kadar kolay bir şekilde viski yapımı kimsenin aklından geçen bir şey değil.

Evde viski yapımı ile ilgili ikinci yöntem ise viski kiti kullanarak viski yapımı. Piyasada çok sayıda viski kiti satılmakta. Bu işlemde de votkanın içerisine direkt olarak viski kiti ekliyoruz. Viskinin bekledikçe daha fazla tatlandığını ve alkol oranının da aynı şekilde yükseldiğini biliyoruz. Bu sebeple eğer vaktiniz ve şişelerinizi bekletebileceğiniz karanlık bir odanız varsa iki üç hafta kadar bekletebilirsiniz. Anlattığımız iki yöntemde de meşe ağacı cipsi kullanmaya gerek kalmıyor. Meşe ağacı cipsi evde viski yapımı ile uğraşanların kullandıkları bir malzemedir. Görevi ise viskiye kahverengi rengi vermesi içindir. İlk anlatılan yöntemde viski rengini yakalamak isteyenler meşe ağacı cipsini de şişenin içine atabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net