Bilgii.net

Evde Nem Neden Olur? Evde Nem Nasıl Giderilir?

08.10.2018
Evde Nem Neden Olur? Evde Nem Nasıl Giderilir?

Ev satın alınırken, sadece evin tasarımı ve dekorasyonuna bakılmaz. Ülkemizdeki evlerin en büyük sorunlarından bir tanesi olan nem, konforun ve dayanıklı yapının bazen önüne geçer. Evin yapımında kullanılan malzemeler doğru seçilmemiş, sertifikalı ürünler kullanılmamışsa; bazı problemlerin doğma oranı oldukça yüksektir. Nemli bir evin yaşanılacak keyifli zamanları ortadan kaldıracağı, büyük bir gerçektir. Bu yüzden evde nem olmamasına dikkat edilmeli ve nemden kurtulacak yöntemler iyi bilinmelidir.

Evde Nem Nedenleri

İlk olarak evde nem, yoğunlaşmadan dolayı meydana gelir. Evin içerisinde oluşacak su buharları, soğuk yüzeylerle temas ettiği zaman yükselerek su damlacıkları oluşturur. Ev iyi havalandırılmadığında da aynı problem yaşanır. Bu yüzden duvarlarda belirli lekelenmeler meydana gelir. Geniş evlerde, havanın sirkülasyon probleminin olması, nemin başlıca sebeplerinden bir tanesidir. Ayrıca evin içerisinde çamaşır asmak, kurutmak ve bitki yetiştirmek de; nemin en fazla görülen sebepleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca evin iyi bir yalıtıma sahip olmaması, sıcaklık farklarının ortaya çıkmasına ve nemin oluşmasına sebep olacaktır.

Evdeki Nem Nasıl Giderilir?

Evde meydana gelen yoğunlaşma problemlerinde, geniş ve çok sayıda pencerelerle ev sık sık havalandırılmalıdır. Kaliteli havalandırıcılar, aynı işlevi görecek ve evde nem oluşmasını önleyecektir. Mutfaklarda kullanılan davlumbazların yemek buharını kaliteli şekilde çekmesi gerekir. Bu yüzden davlumbaz  satın alınırken bu özelliğinin olmasına dikkat edilmelidir. İyi bir izolasyon ve yalıtım sayesinde, kişiler evlerinde nem problemiyle karşılaşmayacaklardır. Duvarlarda kullanılacak kaliteli ve mantar oluşumunu engelleyen iç cephe boyaları da, yine nemle mücadelede kullanılan çözümlerdendir.

Nem Giderme Yöntemleri

Genel olarak dış cephe çözümlerinin işe yaramadığı durumlarda yapılması gereken, evin iç tasarımında gerekli olan eksiklerin tamamlanması ve ufak tercihlerle nemi gidermek olacaktır. Yapılması gerekenler aşağıda liste halinde verilmektedir.

  • Bu çözümlerin dış cepheye müdahale edilmediği takdirde sadece geçici çözümler olduğu unutulmamalıdır.
  • Evin içi sıklıkla havalandırılmalı ve ferah bir ortam yaratılmalıdır. Bu hava sirkülasyonu sayesinde evdeki nemlenme belirli bir miktarda azalacak ve rahatsız edici boyuttan kurtulacaktır.
  • Dış cephede izolasyon yapılamayan durumlarda, teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkmış olan iç cephe izolasyonları kullanılabilir. XPS straforlar, bu konuda en başarılı izolasyon ürünlerinden bir tanesidir. Dışarıdan gelen soğuk havanın kesilmesi ve belirli bir miktarda rutubetin azaltılması için; XPS straforların üzerine tekrar sıva yapılması tercih edilir.
  • Son zamanlarda popüler hale gelen ve oldukça pratik bir kullanıma sahip olan nem alıcı cihazlardan satın alınabilir. Bu sayede evdeki nem oranına göre satın alınacak nem alıcı cihazın boyutu belirlenir. Cihazların fiyatı genel olarak 700 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir.
  • Rutubeti azaltmanın bir diğer yolu; anti küf boyalar ve harç tipleri olacaktır. Böylelikle duvarlara uygulanacak bu unsurlar, nem ile mücadele etmede etkili birer yöntem olacaktır.
  • Ev içerisinde bitki yetiştirmek ve çamaşırları evin içinde kurutmak, nemi ciddi ölçüde arttıracaktır. Bu yüzden çamaşırlar için balkonda bir kurutma alanı oluşturulmalı ve bitkiler balkona taşınmalıdır.
  • Son olarak evdeki ısıtma sisteminin belirli zaman aralıklarında kontrol ve bakımdan geçmesi gerekir. Sistemde oluşabilecek hata ve arızalardan dolayı nem artacak ve evin bütün odalarına nüfuz edecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net