Bilgii.net

Evde Limon Kolonyası Yapmak

26.11.2018
Evde Limon Kolonyası Yapmak

İster bayramlarda misafirlerinizin eline dökmek için, isterse elinizi temizlemek amacıyla limon kolonyası kullanırız. Derecelerine göre birbirinden ayrılan kolonyalar 100 ml içinde 80 ml etil alkol varsa 80 derece olarak adlandırılır. Genelde marketlerden alabilsek bile evde yapmak isteyenler için yapımı alımı kadar kolay. Aşağıdaki listede bir litre limon kolonyası yapımını anlatacağız.

Malzemeler

800 mili litre etil alkol

200 mili litre saf su

Bir adet limon veya 15 ml limon veya istediğiniz aromanın esansı

Bir adet kolonya şişesi

Hazırlanışı

Bir limonun suyunu veya limon esansını etil alkolle karıştırın ve iyice çözülene kadar çalkalayın. Bu durumda bile limon kolonyası temizleyici etkisini gösteriyor olsa da biraz seyreltilmesi gerekmektedir. 800 ml’lik etil alkolü 200 ml saf su ile karıştırın. Eğer tercih ederseniz limon ederseniz başka esanslar ve aromalar da kullanabilirsiniz. Tercih edilen diğer aromalar içerisinde bergamot, yeşil çay, portakal veya tarçın vardır. İşlem sırasında unutmamanız gereken nokta ise etil alkolün buharı bile oldukça yanıcıdır ve bu nedenle karıştırma işlemi süresince oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

Alkolsüz Kolonya İsteyenler İçin Malzemeler

800 ml mono propilen glikol

200 ml saf veya kaynatılmış su

20 ml limon veya istediğiniz aromanın esansı

Kolonya şişesi

Hazırlanışı

Alkol gibi uçuşan bir sıvı olan mono propilen glikol özellikle alkolden rahatsız oluyorsanız veya alkollü kolonyanın konusundan hoşnut değilseniz kullanabileceğiniz bir alternatif. Hazırlanışı da hissiyatı gibi alkollü kolonyadan o kadar da farklı değildir. Bir litrenin kolonya şişenizin içine önce mono propilen glikolü boşaltın ve üstüne saf veya kaynatılmış su ekleyin. Yavaş ve dikkatli bir biçimde iyice karıştırın ve ardından aroma esansınızı ekleyin. Tekrardan çalıştırdıktan sonra kapatın ve bir hafta dinlendirmeye bırakın. Dinlendirdiğiniz süre boyunca günde iki kere kapağını açıp tekrardan karıştırıp kapatın. Bir hafta demlenmenin ardından alkolsüz limon kolonyanız hazır.

Öncelikle Kolonyanın Zararları

-Daha ucuz imal edilmesi için etil alkol yerine metil alkol kullanılabilir ve bu tip alkolün kolonyada kullanılması ve metil alkollü kolonyanın yutulması durumunda görme kaybı, körlük, iştah kesilmesi, mide rahatsızlıkları ve tüketimin yükselmesi durumunda can kayıpları meydana gelebilmektedir.

-Yüksek alkollü kolonyalar cildi tahriş edebilir.

-Sürekli olarak kolonyanın keskin kokusuna maruz kalmak tat ve koku duyularında azalmaya neden olabilir.

– İçerdiği alkol nedeniyle pek çok hoca tarafından İslam dinine uygun bulunmamaktadır.

-Cildi bir miktar kurutur. Özellikle zaten kuru cilde sahip olanlar ya nemlendirici özellikli kolonya kullanması veya kolonyadan uzak durmaları gerekmektedir.

– Narin ciltlerde kolonya sürüp güneş ışığına maruz kalmak lekelenmelere neden olabilir.

-Migreni hassas olanlar için tetikleyici işlev görebilir.

Kolonyanın Yararları

Female Portrait

+Tıbbi alandaki alkole kıyasla seyreltilmiş alkolün mikroplar etkisi derece düştükçe azalıyor olsa da, yüksek alkollü kolonyalar mikrop öldürme konusunda çok başarılıdır.

+Etkili bir temizlik ve bakım ürünüdür.

+Cildi serinletir.

+Tahrişli bölgeyi temizleyerek kaşıntı hissiyatını ve tahrişli kaşımadan gelebilecek daha çok deri hasarına engel olur

Sonuç olarak, kolonyayı yaparken veya kullanırken cildimizi ve nasıl bir kolonya istediğimize karar vermeliyiz. Hassas ciltler için nemlendiricili az alkollü veya alkolsüz, dini kurallar doğrultusundan ayrılmayanlar için alkolsüz ve standart kokular olan limon ve tütün dışında kokular denemek isteyenler için yeşil çay, portakal, tarçın gibi pek çok çeşidi bulunan kolonyadan istediğinizi artık kolayca yapabilir veya seçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net