Bilgii.net

Evde Kütüphane Yapmayı Düşünenler için 15 Farklı Fikir

06.10.2018
Evde Kütüphane Yapmayı Düşünenler için 15 Farklı Fikir

Evde kütüphane modelleri, kitap severler için önemli bir dekorasyon detayıdır. Dijital kitapların kullanım oranı ve miktarı artmasına rağmen, fiziksel olarak oluşturulan kütüphanelerin tadını unutmayanlar için çeşitli kütüphane modelleri vardır. Kütüphane modellerinin farklı şekilde ve tasarımlardaki versiyonları ile ev ortamında dilediğiniz yere kuracağınız kütüphanenizin kitap okumanızı teşvik edeceği garantisini verebiliriz. Her bütçeye ve her ev yapısına göre kütüphane modelleri bulunduğunu, herkesin evine kütüphane kurabileceğini memnuniyet ile sizlere hatırlatmak isteriz.

Evde Kütüphane Oluşturma Önerileri

Evde kütüphane modelini oluşturma konusunda çeşitli değişkenler mevcuttur. Bu değişkenlere dikkat etmek gerektiği gibi, uyulmadığı takdirde çeşitli sorunlar ve ekstra masraf ortaya çıkabileceği gerçeğine hazır olmak gerekmektedir. Başta enerji olmak üzere bunun dışında hem zaman hem de maliyet anlamında kayıp yaşamamanız için çeşitli önerileri sizin için derledik. Umarız ki kütüphanenizi seçerken önerilerimiz size yardımcı olabilir ve kütüphanenizin başında keyifli kitap okuma saatleri geçirebilirsiniz.

  • Kütüphane modelinizi oluştururken odanızın büyüklüğü, dekorasyon anlamında sizin sınırınız olduğunu söylesek pek de abartmış sayılmayız. Kütüphane modelinizi evinizin boyutlarına göre ayarlayabilirsiniz. Küçük alanlara sahip evler için dikey tasarımlı kütüphane modelleri de bulunmaktadır. Bunlar yerden tasarruf etmenizi sağladığı gibi, daha fazla kitaba yer açmanız konusunda da yardımcı olabilecek kütüphane modelleridir. Bütüncül kütüphane modellerinin yanı sıra parçalar halinde monte edilebilen kütüphane modelleri de dar alanlar için oldukça iş görmektedir.
  • Deprem ve çeşitli afet durumlarında kitaplığınızın ilk günkü gibi dayanması dışında, üstüne koyacağınız kitapları kaldırabilecek dayanımda olması gerekmektedir. Bu da kütüphane modelinizin malzemesinin kalitesi ve montaj işleminin doğru yapılıp yapılmadığı ile alakalıdır. Kütüphane modelinin montajının yapılacağı duvarın sağlamlığı da bu noktada önem kazanmaktadır. Kütüphane modelinizi kurmak istediğiniz duvarın sağlamlığından emin olmadan kütüphanenizi kurmayınız.
  • Kütüphanenizin dayanımı kadar önemli olan bir konu da kütüphanenizi az ışık alan bir köşeye yerleştirdi iseniz, açık renk tonlarına sahip bir kütüphane modeli seçmenizi öneririz. Böylece ortam içinde daha rahat görülebilir ve farkedilmesi daha kolay olur. Aksi takdirde ortam içinde farkedilmeyen bir kütüphane göze şık gelmeyeceği için, kitap okuma hevesinizi de arttırma konusunda yetersiz kalacaktır.
  • Kütüphanenizi kurdunuz. Kütüphanenizin etrafında herhangi bir koruma ya da cam unsuru olmadığı sürece toz ve küflenme riski ile karşılaşabilirsiniz. Bununla başa çıkmak için mümkün olduğunca kütüphanenizi kurduğunuz odanızı havalandırmanız gerekmektedir. Kitaplarınız ilk günkü kalitesi ile kalabilir, her okuduğunuzda aynı ilk günkü keyfi alabilirsiniz.
  • Kurduğunuz kütüphane modelinizi pencereyi örtecek şekilde kullanmayınız. Oksijen azlığı bulunan ortamlarda konsantrasyonun da azaldığı bilindiği için kitap okurken yeterince odaklanamayacağınız da aşikardır. Gün ışığı ve oksijen hem kütüphaneniz hem de sizin sağlığınız için önemlidir. Bu konuyu es geçmeden tasarımlarınızı hayata geçirmenizi tavsiye ederiz.
  • Kütüphanenizi kurduğunuz ortamda aydınlatma konusu da önemli bir konudur. Akşam vakitleri kütüphanenizin önünde keyifli saatler geçirmeniz, kütüphane ortamınızın kalitesine bağlıdır. Tavandan aydınlatma ve okuma lambası edinmelisiniz. Işığın şiddeti, sizin dilediğiniz şiddette olabilir. Dikkat etmeniz gereken unsur, kitap okurken dikkatinizi dağıtmayacak parlaklıkta olmasıdır. Aşırı parlak ya da aşırı sönük lambalar dikkatinizi dağıtmak için birebirdir.

Evinizin dekorasyonunu tamamlayacak kitaplıklara göz atmak için; Kitaplık Modelleri konumuzu inceleyin.

Evde Kütüphane Modelleri

Kütüphane için Kitaplık

Ev Tipi Kütüphane Modelleri

Ev Kütüphane Modelleri

Ev Kütüphane Tasarımları

Ev için Kitaplık-Kütüphane Modelleri

Kütüphane için Kitaplık Tasarımları

Ev Tipi Kütüphane Modelleri

Evde Kütüphane için Kitaplık Modelleri

Kütüphane Tasarımları

Modern Kütüphane Modelleri

Dekorasyonu Güçlendirecek Kütüphane Modelleri

İyi Bir Dekorasyon için Kütüphane Modelleri

Ev için Ferahlık Katacak Kütüphane Modelleri

Kütüphane Modelleri ve Çeşitleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net