Bilgii.net

Evde Kiler Nasıl Yapılır? Eşyalarınız için Depolama Alanı

11.10.2018
Evde Kiler Nasıl Yapılır? Eşyalarınız için Depolama Alanı

Evde kiler nasıl yapılır? diye düşündüğümüz zaman bu her ne kadar zor ve zahmetli bir işlem gibi gözükse de evin tasarımına göre bir kiler tasarımı yapabilmek olabildiğince kolay bir işlemdir. İhtiyacınıza göre büyüklüğünü de ayarlayabileceğiniz için bütçe konusunda da sizi zorlamayacak bir kiler yaratabilmeniz mümkün hale gelecektir. Evde kiler yapmak için özellikle bir oda ayırmanıza gerek yok. Mutfağınızda raflı dolaplar kullanarak da ufak bir kiler elde etme imkanı bulabilirsiniz.

Kiler Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kiler yapımında dikkat edilmesi gerekenler, kilerinizin büyüklüğü ne olursa olsun kiler tasarımınızın içerik düzenini kontrol etme konusunda size katkı sağlayacağı gibi, ihtiyacınız olan tasarıma hızlıca ulaşmanız için yardımcı olacağı da bir gerçektir. Vereceğimiz tavsiyeler ile mutfağınızın büyüklüğü ve alanınıza göre bir kiler tasarımı bulabileceğinizi umut ediyoruz.

-Kiler yapımından önce kiler olarak seçeceğiniz alanın, içerisine koyacağınız gıdaları etkilememesi için temizlenmesi gerekmektedir. Temizlendikten sonra kilerinizin içine koyacağınız gıda ve mutfak malzemelerini planlama aşamasına geçebilirsiniz.

-Kilerinizin büyüklüğü ne olursa olsun, kilerinizin içine koymak istediğiniz gıdaları öncelikle bir yerde toplamanızı öneririz. Planlama yapabilmeniz için ortaya çıkardığınız gıdaları, son kullanma tarihine göre değerlendiriniz. Son kullanma tarihi yaklaşmakta olan ürünleri ön tarafa almanızı öneririz. Bunun dışında mutfakta sıkça kullandığınız malzemeleri de ön tarafta bulundurmanız, pratiklik açısından önemlidir.

-Son kullanma tarihi kadar kullanım sıklığı fazla olan ürünleri de ön tarafa almanız gerekir. Son kullanma tarihlerine dikkat etmenizden ve tarihi geçen ürünlerin kilerinizde yer kaplayacağını bildiğinizden ötürü, alışverişinizi de daha bilinçli yapmaya başlayacaksınız. Bu da kilerinizin sadece yer anlamında değil, ekonomik olarak da tasarruf sağlamanıza yardımcı olduğunu gösterir niteliktedir.

-Kilerinizde ürünleri muhafaza edebileceğiniz materyaller cam, paslanmaz çelik kutular, kavanozlardan oluşabilir. Eğer kilerinizde yeterince yeriniz yoksa üst üste koyabilme imkanı veren kare kavanozlardan almanızı öneririz. Bunun dışında plastik ambalajlı ürünleri depolamak için kavanozlar sizin kişisel yardımcınız olarak pek çok kez kullanabileceğiniz elemanlardan birisi olmaya adaydır. Ucuz ve kolay bulunabilmesi, kavanozları vazgeçilmez mutfak elemanları arasında görmemizin en büyük nedenlerinden biri olabilir.

-Kilerinizi 6 ayda bir temizlemeniz, ürünlerinizin tazeliğini koruyup bozulmasını önleyebileceğiniz gibi, kiler düzeninizin de aynı stabiliyetini koruyarak kalmasını sağlayacaktır.

-Çocuğunuz varsa ya da abur cubur ürünleri seviyorsanız bu tarz ürünleri bir sepet içinde toplamanız, kiler içinde oluşabilecek kargaşadan mümkün olduğunca uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

-Kiler kapağınıza dosyalanmış halde notlarınızı asabilmeniz de mümkündür. Böylelikle çeşitli yemek tarifleriniz, ufak notlarınız kaybolmadan uzun bir süre elinizin altında bulunarak istediğiniz zaman kullanıma hazır halde bekleyebilir.

-Baharat ve doğal otlarınızı ufak şişelere koyup isimlerini yazabildiğiniz gibi, yerinizin büyüklüğüne bağlı olarak büyük kavanozlara da koyabilirsiniz. Böylece plastik ambalajda ve açıkta durması yüzünden oluşacak bozulma ve küflenmeleri engellemiş olur, bu tip ürünlerinizi daha uzun raf ömrü ile daha fazla kullanabilirsiniz.

-Askı veya fermuarlı poşetler kullanarak temizlik bezlerinizi kileriniz içinde saklayabilirsiniz. Temiz bez ihtiyacınızda başvurmanız gereken yeri bilmeniz, temizlik süresini de kısaltacağı için kendinize daha fazla vakit ayırma imkanınız doğabilir.

Orta Bölmeli Dolap

8 Raflı Dolap

Çok Amaçlı Dolap

Ahşap Kiler Dolabı

Beyaz Kiler Dolabı

Camlı Kiler Dolabı

Sürgülü Kiler Dolabı

Çift Kapılı Kiler Dolabı

 

4 Bölmeli Kapaksız Kiler Dolabı

Raf Kiler Düzeni

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net