Bilgii.net

Evde Bira Yapımı

19.02.2019
Evde Bira Yapımı

Alkol fiyatların iyice artması insanların kendi içkilerini kendi evlerinde yapmasına sebep oluyor. En çok tüketilen içkilerden bir tanesi olan bira da artık yavaş yavaş evlerde üretilmeye başlandı. Evde bira yapımı adımlar doğru yerine getirildiği zaman oldukça kolay. Bu konuyla ilgili pek çok yerde bira yapım kitleri de satılmakta. Ancak yeterince bilgi sahibi olanlar gerekli malzemeleri kendileri de temin ederek kolaylıkla bira yapabiliyorlar.

Evde Bira Yapımında Kullanılan Malzemeler

Evde bira yapımı için ilk önce bir bira yapım kiti almalısınız. Hayır, her şeyiyle ben kendim yapacağım diyorsanız o zaman arpayı alıp biranın maltını da kendiniz hazırlamalısınız. Ancak bu oldukça zor bir işlem. Bu sebepten dolayı bira kitleri her zaman için daha mantıklı bir seçim olacaktır. Bira kitlerinin içerisinde malt özü, şıra ve çeşitli temizlik malzemeleri bulunmakta.

Evde Bira Nasıl Yapılır?

Evde bira yapımı için birkaç adım mevcut. Bu adımlar sırasıyla bira şerbetinin hazırlanması, fermantasyon, şişeleme ve gazlanma. Malt özü bir konserve şeklindedir. Bunu açıp akışkan hale getirmek için kutusunun üzerinde belirtildiği kadar su ekleyin. Yapım aşamasında sürekli olarak elinizdeki kitin üzerinde yazan miktarlara sadık kalın. Çünkü her kit ayrı litrelerde bira çıkarmakta. Su, konservedeki şıra, şeker ve mayayı ekledikten sonra bütün bu malzemeleri çok iyi bir şekilde bir kap içinde karıştırmanız gerekiyor. Bu işlem bitince kit ile birlikte gelen hava kilidini takın. Hava kilidini taktıktan sonra bira olana kadar bu kilidi açmamak son derece önemli. Bu kabın 15 ile 25 derece aralığında bekletilmesine özen gösterilmeli.

Şişeleme

Satın aldığınız kitin içerisinde sifonlama hortumları da bulunmakta. Bu hortumları kullanarak bira şişelere doldurulur. Kullanacağınız şişelerin temiz olmasına dikkat ediniz. Alkol oranını arttırmak istiyorsanız şişelerin içine şeker ekleyebilirsiniz. 50 cc boyutundaki bir şişe için 4 gr şeker yeterlidir.

Gazlanma

Şişeleme süresi bir hafta kadar sürmektedir. Şişeleme işleminden sonra şişeler soğuk bir ortamda bekletilmeli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net