Bilgii.net

Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

26.11.2018
Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Ev temizliği daha çok kadınların görevi gibi bilinse de aslında kadın erkek herkes yaşadığı evin temizliğinden sorumludur. Gerek bekâr yaşayanlar gerekse evliler için evi temizlemek kimi zaman içinden çıkılmaz büyük bir göreve dönüşüyor. En çok da büyük ve geniş evlerin temizliği yoruyor. Kadınlar küçük yaşlardan itibaren çevresinden gördükleriyle ve kendi algılarına göre temizlik yapmaya başlarlar. Kullanılan yöntemlerden kimi uygunken kimi temizlik sırasına uygun olmayabilir. Profesyonel temizlik şirketlerinin temizlik uygulamaları incelendiğinde bu işin de kendi içinde bir hiyerarşisi olduğunu görüyoruz. Kuralına göre yapıldığında temizlik hem çabuk bitiyor hem de daha kolay tamamlanıyor.

Ev Temizliğinde İlk Adım

Ev temizliğinde ilk adım ortalığı toparlamaktır ama önce odanızı veya salonunuzu havalandırın. Eviniz temiz bile olsa içeri girer girmez burnunuza dolan keskin ve oksijensiz koku bütün çabalarınızı alıp götürecektir. Her sabah evlerin kokusu ağırlaşır ve oksijene ihtiyaç duyulur. Hemen camları açıp salonunuzu havalandırın. Evin içinde herhangi bir yerde sigara içmeyin. Sigara kokusu çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığı gibi evinizin havasını bozacaktır. Aynı zamanda perdeleriniz ve diğer eşyalarınız is içinde kalacak, çabuk kirlenmiş olacak.

Ev havalanırken ortalıktaki fazla eşyaları kaldırın. Kullanmayacağınız eşyaları görünmeyecek şekilde dolaplara koyun. Kitap, dergi, dosya gibi temizlikten etkilenecek objeleri kitaplığınıza veya klasörünüze koyun. Ortalıkta fazla bir eşya kalmayana kadar toparlayın.

Ev Temizliğinde İkinci Aşama

Bu aşamada temizliğe başlayacağınız için öncelikle perdelerinizi sökün. Tavanı süpürürken perdeleriniz tozlanacak ve daha da kirlenecek. Tozlar araya sıkışacağı için tamamen salondan atılmamış olacak.

Perdeleri salondan çıkarttıktan sonra halılarınızı kaldırın. Çünkü tavanın tozu halılarınızı da kirletir. Salon tamamen boşalıp sadece koltuklar ve diğer mobilyalar kalınca koltukların ve lekelenmesini istemediğiniz mobilyaların üstüne bir çarşaf serin.

Artık temizliğe başlayabilirsiniz. İlk olarak bir fırça yardımıyla tavanınız süpürün. Uzun süre bakılmadığı için tavanda örümcek ağları ve tozlar birikmiş olabilir. Tüm tozları yere inerken yerde halılarınızın olmaması büyük bir avantajdır. Tavanı silerken ikinci olarak duvarlara geçin. En son yerleri süpürün. Yerleri ilk süpürürseniz tavanın tozu yere inince tüm işlemleri baştan almak zorunda kalırsınız.

Ev Temizliğinde Üçüncü Aşama

Üçüncü aşamada silme işlemlerine geçebilirsiniz. Yine ilk olarak tavandan başlayın. Tavanınızda lekeler varsa duvarlar için leke çıkarıcılar kullanabilirsiniz. Temizlik ürünü satılan reyonlarda inşaat temizliklerinde kullanılan arap sabunu gibi deterjanlar bulunur. Bunlar eskisi gibi katı hâlde değil sıvı jel şeklindedir. Satın alıp faydalanabilirsiniz. Çamaşır suları ve leke çıkarıcı diğer krem deterjanlar da duvarlar için kullanılabilir. Ama duvarlarınızın hassasiyetine bakarak ürün seçmelisiniz. Ayrıca yağlı lekeleri çıkarmak için bulaşık deterjanlarından yararlanabilirsiniz. Özel leke çıkarıcılar da işe yarayabilir.

Tavan, duvar ve pencere kenarlarını sildikten sonra henüz yerleri silmenin sıra gelmedi. Sıra camlarda olacak. Camlarınızı cam sil ile silin ve mobilyalarınıza geçin. Mobilyalardan cam yüzeyli olanları cam sil ile silin. Diğer ahşap olanları uygun temizlik ürünleri ile sildikten sonra bütün işleriniz bitince son olarak yerlere geçeceksiniz. Salon temizliğinizi yerleri silerek bitirebilirsiniz. Dışarı çıkan ve biraz havalanıp kurumasını bekleyin. Tabii, çok ıslak silmeyeceksiniz. Nemli bezlerle ve yerlerde su kalmayacak şekilde silmelisiniz.

Ev Temizliğinde Son Aşama

Son aşamada havalanan salonunuza halılarınızı serebilirsiniz. Perdeleriniz bu süreçte yıkanmış olacak. Kuruyan perdeleri yerlerine takarak mis gibi bir evin tadını çıkarmaya koyulun. Tüm bunlara ek olarak evinizde bahar havasını yaşatacak hoş kokulara yer verebilir, kokulu mumlar ve tütsüler kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net