Bilgii.net

Et Nasıl Etkili Yumuşatılır? Uzman Tavsiyeler

26.11.2018
Et Nasıl Etkili Yumuşatılır? Uzman Tavsiyeler

Evinizde hoş bir ziyafet hazırlamak istiyorsunuz ama pişirdiğiniz etler restoranlardaki gibi yumuşacık olmuyor. Tam emek vererek bir sofra kuruyorsunuz ve bifteğiniz taş gibi. Dokunan bir daha almak istemiyor. Güzelim etlerin boşa gitmesine mi yanarsınız yoksa konuklarınızı memnun edemediğinize mi? İkisi de ayrı ayrı canınızı sıkacak olan bu olumsuz sonuçları yaşamamanın profesyonel yolları var. Basit ama etkili yöntemlerle etlerinizi yumuşacık yapmak sizin elinizdedir. Aşağıdaki sayacağımız yöntemlerden hangisi size daha kolay geliyorsa veya evinizde hangi malzeme varsa onunla et yumuşatma işlemi yapabilirsiniz.

Limon Suyu İle Et Yumuşatma

Harika bir et yemeği yapmak isterseniz en önemlisi etin piştikten sonra kolayca dilimlenmesi ve ağızda dağılmasıdır. Bunun için eti henüz pişirmeden limon suyunda bekletebilirsiniz. Limon her evde bulunan bir sebzedir. Yarım saat limonlu suda bekletilen etiniz yumuşacık olacaktır. Siz de limon suyu ile etlerinizi kolayca yumuşatıp daha sonra pişirmeyi deneyebilirsiniz.

Soğan ve Elma ile Et Yumuşatma

Eti yumuşatmanın kolay ve etkili yöntemlerinden biri de soğan ve elmadır. Bunun için pişireceğiniz eti bir gün önceden hatta geceden doğranmış soğan ve elma ile birlikte bekletebilirsiniz. Elma ve soğan dilimlerinin içinde gece boyunca bekletilen eti pişirdiğinizde yumuşacık bir lezzetle karşılaşacaksınız.

Asitli İçecekler İle Et Yumuşatma

Pişireceğiniz etin lezzetli olması aynı zamanda yumuşak olmasıyla da ilgilidir. Kimse -her ne kadar lezzetli olduğu söylense de- ağzında döndürmekte zorlandığı bir eti yemek istemeyecektir. Etin sert olması konuklarınıza veya ailenize de konforlu bir yemek ortamı sunmanızın önüne geçen bir sorundur. Bu sorunu asitli içeceklerle de aşabilirsiniz. Evinizde bulunan asitli içeceklerle eti yumuşatma şansınız var. Pişireceğiniz eti asitli bir içeceğin içinde 10 dakika kadar bekletirseniz etleriniz yeterince yumuşar ve pişmeye hazır duruma gelir.

Pişirme Esnasında Et Yumuşatma Yöntemi

Yukarıda pişireceğiniz etleri pişirmeden önce nasıl bir yumuşatma işleminden geçirmeniz gerektiğini anlattık. Şimdi de pişmekte olan etlerinizi nasıl yumuşatacağınız konusunda çok etkili bir yöntemi sizinle paylaşıyoruz.

Etlerinizi daha lezzetli olması için tavada pişirmeye karar verdiniz. Ancak tavadan inen etin sert ve katı durmasından korkuyorsunuz. Bu durumu önlemek için etleriniz tavadayken ve pişmeye devam ederken armut, elma veya ananas ile pişirin. Bu meyveleri soyup doğrayarak yerleştirin. Dilimlediğiniz meyveler ile doğradığınız etleri aynı tavanın içine yerleştirdikten sonra pişirme işlemine başlayabilirsiniz. Etleri pişirirken neden meyve dilimleri koyarız? Meyvelerin pişme sırasında içinden çıkan sular etin içine nüfuz edecek. Böylelikle meyve suları etlerin yumuşamasını sağlayacaktır.

Bu yöntemi ne zaman kullanabilirsiniz? Etlerinizi bir gece önceden soğanlı ve elma dilimli karışımla bekletme şansınız olmadıysa kullanabilirsiniz. Asitli içecek kullanmıyorsanız, tercih etmiyorsanız veya evinizde yoksa bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Limon suyunuz yoksa veya aklınıza gelmediyse yine pişirme esnasında et yumuşatma yöntemi en kolayı olacaktır.

Bazen tüm malzemeler mevcuttur ve sizin aklınıza etleri yumuşatma fikri gelmez. Bu durumda pişerken hemen yanına elma ve armut dilimleri atabilirsiniz. Böylece sonradan da olsa durumu kurtarma şansınız olur. Sofranızı hayal ettiğiniz gibi lezzetli ve bir o kadar da yumuşacık etlerle donatabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net