Bilgii.net

Estetik Ameliyat Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

26.11.2018
Estetik Ameliyat Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Görüntüsüne önem veren hemen hemen herkesin kozmetik sektörüyle içli dışlı olmasının yanında doğal ve alternatif çözümler aradıklarını hepimiz biliyoruz. Estetik müdahaleler, botoks, kaş kaldırma, burun estetiği, karın gerdirme ve saç ektirme gibi küçük büyük birçok operasyon işinin ehli uzmanlar tarafından yapılıyor. Bu yazımızda estetik üzerine merak ettiğiniz her şeyi bulacaksınız. Öncelikle estetik ameliyatın ne olduğundan başlayacağız. Ne için yapıldığını anlatacak sonrasında da estetik ameliyat çeşitlerine değineceğiz.

Estetik Ameliyat Nedir?

Estetik ameliyatlar, insanların görsel ve fonksiyonel sorunlarını gidermek için yapılan operasyonlardır. Görüntüsüne önem veren kişiler yüzlerinde ya da vücutlarında beğenmedikleri bir kısma müdahale ettirebilecekleri gibi, işlevsel sıkıntısı olan kişiler de bıçak altına yatarak bu sorunlarından kurtulmak isteyebilirler. Burundan nefes almada zorluk gibi bir fonksiyonel rahatsızlığı olmayan kişiler kusurlu olduğunu düşündükleri bölge için operasyonu göze alırlar. Bedensel sağlığın dışında ruhen iyi hissetmek için de yapılan bu operasyonlar son derece yerindedir.

Estetik Ameliyat Niye Yaptırılır?

  • Kişi hayatını olumsuz yönde etkileyen bir görüntüsü olduğu için kendini birçok yönden eksik hisseder ve bu nedenle estetik ameliyat olmayı düşünebilir.
  • Ya da bir bölgesinde işlevsel bir bozukluk varsa ve bu da yaşantısını olumsuz yönde etkiliyorsa bunun için profesyonel bir yardım alabilir.

Estetik Ameliyat Çeşitleri Nelerdir?

Birçok operasyon ve estetik ameliyat mevcuttur. Bunlar:

  • Burun ameliyatı: Nefes ve koku almak gibi işlevsel özelliğini yerine getiremeyen bir burna müdahale edilmesi gerekir, bunun dışında kemerli ya da yamuk bir şekli olması itibariyle kişinin görüntüsünden memnun olmadığı bir burun da ameliyat için gerekli sebepler arasındadır. Herkesin ona baktığını düşünen ya da aynaya baktığında görüntüsünden memnun olmayan bir kişi psikolojik ve sosyal etkenler sebebiyle bu ameliyatı olmak isteyebilir ve bunda bir sakınca yoktur.
  • Botoks: Yüzde beliren kırışıkları gidermek için yapılan bir operasyondur. Bunun dışında elleri aşırı terleyen kişiler de tokalaşmaktan çekindikleri için bu operasyonu yaptırmaktadırlar. Kol altı terlemeleri için de bu yönteme başvurulmaktadır.
  • Dolgu: Volume ile bir kaldırma etkisi yaratmak için tercih edilen bir yöntemdir. Gözaltı sorununu gidermek, dudak ve elmacık kemiğini kaldırmak için tercih edilen yöntemlerdir. Kalıcı dolgu ise kalıcı problemdir, önerilmez. Çünkü; kalıcı malzemeler geri dönüşü mümkün olmayan sorunlar yaratır.
  • Saç ekimi: Saçları seyrekleşenlerin ve saç dökülmesi sorunu yaşayanların başvurduğu bir yöntemdir. Enseden alınan kıllar açık bölgeye nakledilir.
  • Karın germe ameliyatı: Özellikle kadınların başvurduğu bir yöntemdir. Doğum sonrası sarkan ve çatlayan karınları gerdirerek önceki görüntülerine kavuşmak isteyen kadınlar bu zorlu ameliyatı yaptırmayı göze alırlar. Yağlanmadan kaynaklı bir sorun varsa liposuction yöntemiyle yağ alınır. Ama hem kilo hem de sarkma ve çatlaklar mevcutsa karın germe ameliyatı yapmak şarttır.
  • Kulak ameliyatı: Birçok kişi kulakları kepçe olduğu için ya da gereğinden fazla büyük göründüğü için saçlarını uzatıp onları kapatmaya çalışırlar. Bu gibi sıkıntılar sosyalleşememe sorunu yaratabileceği gibi psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirir. Fonksiyonel bir sıkıntısı olmayan kişiler için tamamen estetik amaçlı yapılan bir ameliyattır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net