Bilgii.net

Eski Köy Evleri Nasıl Yenilenir? İç ve Dış Tasarım Önerileri

11.10.2018
Eski Köy Evleri Nasıl Yenilenir? İç ve Dış Tasarım Önerileri

Şehir yaşantısından bunalan insanlar, artık emeklilik zamanlarını köylere dönerek orada gerçekleştirmek istemektedirler. Bu sayede huzurlu ve doğa ile iç içe bir yaşamın kapısını aralamak isteyen kişiler, elbette böyle bir durumda tüm istediklerine sahip olan bir köy evi bulamazlar. Eskiden klasik ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak yapılan köy evleri, insanların günümüz ihtiyaçlarının çoğunu karşılamamaktadır. Kişiler bu yüzden evlerini yenilemek veya yeniden yapmak isterler. Fakat imar izinlerinin sıkıntılı olduğu veya gerekli şartların yerine getirilemediği durumlarda yeniden yapma fikri ortadan kalkacaktır. İşte tam burada yenileme çalışmaları için dekorasyon fikri önem kazanacaktır. Dekorasyon; bir evin baştan aşağı yeniden yapılmış havasına bürünmesine katkıda bulunur. İç ve dış tasarımlarda uygulanacak dekorasyon fikirleri, köy evinin günümüz olanaklarına yetişmesine ve daha da modern bir kullanım alanı kazanmasına yardımcı olacaktır.

Eski Köy Evleri Modelleri

Köye taşınacak ve köyden ev alacak kişilerin, bu köy evlerinin çeşitlerini bilmesi gerekir. Çünkü ev yapımında kullanılan bütün malzemeler değişkenlik gösterecektir. Taş ev günümüzde en çok Akdeniz ve Ege bölgemizde kullanılan köy evi modelidir. Dayanıklılığı ve doğal olması sayesinde, birçok köy evinde bu tasarım modeli kullanılmıştır. Taş evler, diğer ev modellerine göre daha pahalı; fakat daha uzun süre kullanıma izin veren bir yapıdadır. Ahşap evler ise Karadeniz bölgesindeki köylerde bulunur. Bitki örtüsüne uyum sağlayan bu evler, sıklıkla tercih edilir ve tasarım konusunda insanların elini rahatlatır. Son olarak kerpiç evlerden bahsetmek gerekir. İç ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülen bu evler, ekonomik olup; aynı zamanda çevre dostu olmasıyla da ün kazanmıştır.

Öneri Yazı : Eski Köy Evi Dekorasyonunda İç ve Dış Tasarım

Eski Köy Evleri Nasıl Yenilenir?

Eski köy evlerinin dekorasyonunda, birçok farklı aşama gerçekleştirilir. Hepsi de evin daha modern ve daha kullanışlı bir hal alması içindir. Bu sayede köy evleri, zamanın teknolojisini ve mimarisini yakalar. Aynı zamanda içinde oturan kişilere huzurlu bir yaşamın kapısını aralar. Bu yüzden dekorasyon sıralaması belirli başlıklara ayrılmış ve bu sayede daha teknik bir ilerlemenin yolları kişilere ön bir bilgi şeklinde sunulmuştur.

  • Köy evlerinin yenilenmesi çatılardan başlanmalıdır. Çatı tamiri tam olmadığı takdirde, ileride doğabilecek olan aksaklıklar iç tasarıma da zarar verebilecek boyutlarda olabilir. Sonbahar ve kış aylarında sorun yaşamak istemeyen kişiler; hem çatı tadilatı yaptırmalı, hem de baca temizliği yaptırarak sobadan yararlanırken riskle karşılaşmamalıdır.
  • Köy evlerinde dikkat edilmesi gereken yenileme işlemlerinden bir tanesi de su ve elektrik tesisatının yenilenmesi konusudur. Bu sayede kişilerin kötü bir sürprizle karşılaşması engellenecektir. Eve yerleşme sonrasında bu konular zorluk çıkartacağından, yerleşmeden önceki tadilat döneminde yapılması daha iyi bir seçenektir.
  • Banyo ve tuvalet yaptırılması, genellikle yenileme işlemi esnasında unutulan bir işlemdir. Çünkü eskiden köy evlerinde tuvalet ve banyo evin içerisinde değil, bahçede bulunurdu. Bu yüzden de evlere yeni taşınan insanlar bunun farkında olmazlar ve sorun yaşamaya başlarlardı. Kişiler yenileme işleminin başında, dekorasyon listesine bunu da eklemeli ve mimari açıdan evi kuvvetlendirmelidir. Bu şekilde yapıldığında; su tesisatı yenilenirken yeni tuvalet ve banyodan da geçirilmesi, kullanıma hazır edilmesi çok daha kolay olacaktır.

​Eski Bir Köy Evi Satın Almak

​Yenilemek Ya Da Yeniden İnşa Etmek

​Köy Evi Modelleri

​Çatı Tamiri

​Su ve Elektrik Tesisatının Döşenmesi

​Mutfak Yapımı

​Kapı ve Pencere Tamiri

Şömine Modelleri

​Banyo ve Tuvalet Yapımı

Bahçe Modeli Oluşturma

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net