Bilgii.net

Erken Doğum Neden Olur? Sebepleri ve Dikkat Edilecekler

15.10.2018
Erken Doğum Neden Olur? Sebepleri ve Dikkat Edilecekler

Hamilelik dönemi, ebeveynlerin her ikisi içinde çok heyecanlı bir süreci içerir. Bu süre boyunca annede fizyolojik ve daha da önemlisi psikolojik değişmeler meydana gelecektir. Erkeklerin ise böyle zamanlarda daha hassas olmaları ve annelere yardımcı olmaları gerekmektedir. Duygusal hormonların en üst seviyede olduğu hamilelik döneminde yaşanacak en ufak bir psikolojik çöküntü, sağlıklı bir doğuma engel olarak bebek sağlığını tehlikeye atacaktır. Tabi ki insan vücudu belirli zamanlarda farklı semptomlar gösterebilir ve bu durumda da hamilelik sürecinde farklı sonuçlar meydana gelebilir. Bunların en büyük örneklerinden bir tanesi de erken doğumdur. Erken doğum korkulması gereken bir sorun değildir, fakat bu dönemde alınması gerekilen tedbirlerin sayısı hayli fazladır.

Erken Doğum Neden Olur?

 

Tahmin edilen ve planlanan doğum tarihinden en az 21 gün öncesine kadar meydana gelen doğum durumudur. Bu yüzden prematüre doğum olarak adlandırılır. Prematüre doğum, tüm doğumlar arasında %12’lik bir oranda gerçekleşmektedir. Erken doğuma sebep olacak faktörler bilinirse, erken doğumdan kaçınılabilir. Bu sayede erken doğum riski ortadan kaldırılacaktır. Sigara içen ve alkol kullanan hamilelerde erken doğum görülme riski fazladır. Bu yüzden dünyaya gelecek bebekte de benzer sağlık problemleri görülecektir. Gebelik esnasında yaşanan belirli sağlık düzensizlikleri sebebiyle, erken doğum meydana gelebilir. Fakat böyle durumlarda bebeğin oksijen alma durumu tehlikeye atılabilir. Vajina ve rahimde meydana gelebilecek olan enfeksiyonlar da, kadını erken doğuma zorlayacak belirtilerdir. Önceden erken doğum yapan veya kendisi de erken doğumla meydana gelmiş kadınların, erken doğum yapma ihtimali çok daha fazladır.

Erken Doğum Sebepleri Nelerdir?

Erken doğuma sebep olacak birçok farklı faktör bulunmaktadır. Bunlardan en çok dikkat edilmesi gerekilen konu, anne sağlığının her zaman ilk sırada bir önemle korunması gerektiğidir. Gebelik esnasında bebekte meydana gelen problemli durumlar, beklenen zamandan daha erken bir doğuma sebep verecek kuvvette olmaktadır. Kadınların diş eti rahatsızlıkları, erken doğuma sebep olabilir. Diş etlerinde bulunan bazı bakteriler, ağız yoluyla kana geçer ve erken doğumu tetikler. Gebelik süreleri arasında belirli bir zaman beklenmemiş ve doğum sonrası hemen hamile kalınmışsa; hamilelerde erken doğum olması beklendik bir durumdur. Annelik yaşı da bu konu ile ilgili bilgiler vermektedir. 35 yaşından büyük olan hamile kadınlarda, erken doğum riski bu yaşın altındaki kişilere göre fazladır. Hamilelik esnasında kadınların yaşayacağı fiziksel zorlamalar ve ağır işte çalışmalar sebebiyle, erken doğum meydana gelebilir.

Erken Doğumun Engellenmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Hamile kadınlar, hamilelik döneminin genelinde olduğu gibi her zaman sağlıklarına dikkat etmek zorundadır. Bu yüzden de gebelik esnasında düzenli ve sağlıklı beslenmelerine dikkat etmelidirler. Tahıl ürünlerini tüketmek, meyve ve sebze yemek, ayrıca protein içerikli menüler hazırlamak; erken doğum riskini düşürebilecektir. Her gün günde en az 8 bardak su içilmesi gerekilir. Bu sayede vücuttaki rahatlık sağlanacak ve hamilelik sonunda erken doğum engellenecektir. Sigara ve alkol kullanan kadınlar, gebeliğin ilk aylarından itibaren bu kullanımlarını bırakırlarsa; bu sayede erken doğum riskini ortadan kaldırmış olacaklardır. Böylece daha normal bir doğum süreci onları beklemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net