Bilgii.net

Erkeklerde Burun Bölgesindeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

18.02.2019
Erkeklerde Burun Bölgesindeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Erkeklerin önemli cilt sorunlarından bir tanesi de burun bölgesindeki siyah noktalar. Bu noktalar genellikle yağlı ciltlerde görülmektedir. Yağlı ciltlerde deri üzerindeki gözenekler yeterli hava alamayınca kapanmaya başlarlar. Böylelikle ortaya siyah gözeneklerden oluşmuş bir cilt çıkar.

Siyah Noktalar Nerelerde Görülür?

Siyah noktaların en çok görüldüğü bölgeler burundur. Ancak yüzün farklı yerlerinde de ortaya çıkabilirler. Bazı erkeklerde yanağın üst tarafında elmacık kemiklerine yakın olan bölgede de siyah noktalar çıkmaktadır. Ancak burada çıkan siyah noktalar yağdan dolayı değil sakallardan dolayı hava alması engellenen derinin gösterdiği bir reaksiyondur.

Siyah Noktaları Temizlemek

Burun bölgesindeki siyah noktalar için çok çeşitli temizleme yöntemleri bulunmakta. Bu yöntemler arasında erkekler için en pratik yöntem siyah noktalar için üretilmiş bantlar. Bu bantları burun bölgesine yapıştırdıktan sonra birkaç dakika beklenir ve peşinden de yapıştırılan bant yavaş bir şekilde burundan ayrılır. Bu aşamada siyah noktaların bandın üzerine geçtiği kolaylıkla görülebilir. Ancak bazı durumlarda bu bantlar da yetersiz kalmakta. Burun bölgesindeki siyah noktalar eğer belli bir büyüklüğün üzerindeyse bantların bu noktaları çekebilmesi imkânsız bir durum halini alıyor. Çoğu erkek böyle büyük siyah noktaları bir sivilce gibi sıkmaya çalışıyorlar. Ancak ortada bir sivilce olmadığı ve aslında deri tüm gücüyle sıkıldığı için yara oluyor.

Reçete İle Verilen İlaçlar

Burun bölgesindeki siyah noktalar için bir diğer temizleme yöntemi ise ağızdan alınan ilaçlar. Siyah noktaları tamamen ortadan kaldırmak için çeşitli ilaçlar mevcut. Ancak bu ilaçlar yan etkileri olduğu için kullanacak kişinin yazılı onayı alındıktan sonra doktor tarafından verilmekte. Çoğu ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da ilacın asıl görevi başka bir hastalığa çare olması. Bunu yaparken burunda çıkan siyah noktaları da tedavi ettikleri anlaşıldığı için daha çok siyah nokta tedavisi için kullanılmaktalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net