Bilgii.net

Erkekler için Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?

26.11.2018
Erkekler için Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?

Sakal, erkeklerin yüzlerinde ve boyun altlarında çıkan kıllara verilen isimdir. Ergenlik ile birlikte çıkmaya başlayan sakal erkeklerde genellikle 20 yaşına kadar gelişimini tamamlamaktadır. Çağlar boyunca olduğu gibi günümüzde de sakal, temsil ettiği erkek hakkında bir çok şey ifade etmektedir. Erkekler yaş ve konumlarına göre birçok model sakal tipini kendilerine yakıştırmakta ve bu yolla bir tarz yaratmaktadır. Gerçekten de sakal bu konuda erkeğin tamamlayıcı bir imajı olabilmektedir.

Sakal Faydalı Mıdır?

Yapılan bilimsel araştırmalarda göre sakal bırakmanın pek çok faydası olduğu tespit edilmiştir. Bu faydalardan bazıları şunlardır. Ciltte hastalıklarla ve cilt virüsleriyle savaşan bir antibiyotik üretilmesi ve bu sayede enfeksiyonların önlenmesi, yüze gelen polen ve tozların engellenerek astım ve alerji riskinin azalması, zararlı ışınların engellenerek cilt kanseri riskinin azalması. Bahse konu faydaların yanı sıra eski dönemlerden günümüze kadar dominantlık göstergelerinden biri olan sakal özellikle son yıllarda erkekler arasında popüler hale gelmiştir. Ancak söz konusu faydalarının yanı sıra uzun sakalı iyi ve güzel göstermek için düzenli bakım yapılması, bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi büyük önem arz etmektedir.

Şampuan Kullanılmalı

Genellikle erkekler sakallarını nadiren yıkamakta, yıkarken banyoda kullandıkları şampuanı veya sabunu kullanmaktadır. Ancak bu uygun bir tercih değildir. Sakal için uygun olmayan bir ürün kullanılması, orta kepeklenme, sakal derisi kuruması, kaşıntı ve pullanmaya neden olacaktır. Uzun sakallar daha sağlıklı görünmek için kendilerine özel olan ürünlere ihtiyaç duyarlar: Mesela bir sakal şampuanına. Sakal şampuanları sabunlar gibi deriyi kurutmadığı gibi, kepeklenme, pullanma ve kaşıntı da yapmaz. Kepek problemi var ise kepeğe karşı şampuanlar da kullanılabilir. Kepek sorun mevcut ise; ilk yapılması gereken işlem sakalın ıslatılması ve daha sonra da şampuan ile yıkanmasıdır. Durulamadan önce kısa bir süre beklemekte fayda vardır. Ayrıca sakalda şampuan kalırsa kepek problemleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle sakalın bol su ile yıkandığından emin olunmalıdır.

 Sakal Kurutulmalı

Sakalın kurulanma konusu önemlidir. Nemli, ıslak bırakılan sakallar hem kepeklenir hem de parlak görünümlerini zaman içinde kaybedip kırılmaya başlarlar. Sakal önce havlu, sonra da kurutma makinesiyle kurutulmalı. Kurutma makinesinin olabildiğince ılık çalıştırıldığından emin olunmalıdır. Aksi taktirde sıcak hava doğal yollarla üretilen yağları yok edecek ve bu durumda cilt ve sakal güçsüzleşecektir.

Sakal Taranmalı

Sakal bakımında ikinci önemli husus sakalın taranmasıdır. Taramak sakalın kıl köklerinin eğitilmesine ve sakal kıllarının belirli bir yönde uzamasına yardımcı olacaktır. Bu sayede de sakalın daha düzgün ve estetik bir görünüm kazanması mümkün olacaktır. Taranmayan sakalın şekilsiz ve estetik olmayan bir görünüm alacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Sakal taranırken uygulanacak sakal parlatıcı ürünler de sakala daha güzel ve estetik bir görüntü verecektir.

Sağlıklı Beslenme

Sakal uzamasını sağlayacak belirli bir gıda mevcut değildir. Ancak sağlıklı beslenme hem sakal hem de cilt için büyük önem arz eder. Bu kapsamda, B vitamininin kılları güçlendirdiği göz önünde bulundurularak söz konusu vitamin yönünden zengin gıdaların tüketilmesi faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net