Bilgii.net

Epilepsi (Sara) Hastalığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

12.10.2018
Epilepsi (Sara) Hastalığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Halk arasında sara hastalığı olarak bilinen epilepsi hastalığı, beynin elektrik aktivesinde bozukluklar yaşanmasına bağlı olarak kişide oluşan istemsiz hareketler ve davranış bozukluğudur. Epilepsi, kalıtsal bir hastalık olup kökeni yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Beyindeki elektrik deşarjındaki artış veya herhangi bir bozulma epilepsi krizlerine bilinen adıyla sara nöbetlerine neden olmaktadır. Epilepsi krizleri, genel olarak birkaç Saniye veya dakika olarak görülebilmektedir. Yazımızın devamı epilepsi hastalığı ile ilgili detayları bilgileri içermektedir.

Epilepsi (Sara) Hastalığı Nedir ve Neden Oluşur?

Epilepsi hastalığı, sürekli kendini tekrarlayan nöbetlerle kendini gösteren bir hastalık türüdür. Bu nöbetler genellikle geçici bilinç kayıplarına neden olmaktadır. Epilepsi hastalığı, dünya nüfusunun yaklaşık olarak %1’ini oluşturmaktadır. Cinsiyet ayırmaksızın her an karşılaşılabilen bir hastalık olmakla beraber genel olarak 16 yasını doldurmamış çocuklarda veya 65 yaş üstü kişilerde daha sık olarak görülmektedir. Bu hastalık için erken teşhis çok önem taşımaktadır.

Epilepsi oluşumunda asıl neden kesin olarak belirlenememektedir. Birçok neden bu hastalığa yol açabilmektedir. Genetik, bu hastalığın oluşmasında en büyük etkenlerden biridir. Anne babada veya yakın akrabalarda epilepsi hastalığının olması kişi için de sorun teşkil etmektedir. Hamilelik veya doğum sırasında oluşan beyin hasarları veya doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalması da epilepsi için bir nedendir. Bir başka neden ise, ciddi kafa yaralanmaları sonucunca yaşanan kafa, beyin travması yaşamaktır. Felç geçirmek de epilepsi hastalığının nedenleri arasında sayılmaktadır. Bunların yanında, beyin tümörü, sınır sitemi enfeksiyonları, menenjit ve beynin damarsal hastalıkları gibi birçok neden epilepsi hastalığının nedenlerini oluşturmaktadır.

Epilepsi Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Epilepsi çeşitleri birbirine göre farklılıklar göstermektedir ve birçok çeşidi bulunmaktadır. Sık sık görülen epilepsi çeşitleri aşağıdaki şekildedir:

Absans nöbeti: en çok çocuklarda görülen göz dalmaları şeklinde olan çeşittir. Hasta bakışlarını tek bir noktaya diker ve kısa süreli bilinç kaybı yaşar.

Fokal nöbet: bu tür nöbetlerde hastanın bilinci açık veya kapalı olarak bir bölgesinin etkilendiği bir çeşittir.

Jenaralize nöbet: hasta kendini kontrol edemeyerek idrarını kaçırır, tüm vücudunda kasılmalarla ağzından köpükler gelir. Vücutta elektriksel bir boşanma yaşanır.

Tonik nöbet: yaşanan epilepsi nöbetleri bir süre sonra yaygın hale gelir ve etkilenen bölgede şiddetli kasılmalar meydana gelir.

Klonik nöbet: kasların kasılıp gevşemesine neden olan nöbet türüdür.

Epilepsi Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Epilepsi tanısı, EEG (Elektroensefalografi), kan analizi ve beyin görüntülemeleriyle konulmaktadır. Tedavi çeşidi olarak anti-epileptik ilaçlar önerilmektedir. Bu ilaçlar doktorlar tarafından verilmekte ve düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. İlaçlar sayesinde nöbetlerin yaşanması engellenmektedir. Tedavi olarak diğer bir yöntem ise cerrahi yöntemdir.

Epilepsi Geçiren Birine Nasıl Yardım Edilmelidir?

Epilepsi nöbeti geçiren bir hasta ile karşılaşıldığında mutlaka 112’yi arayarak sağlık ekiplerinden yârdim istenmelidir. Sağlık ekipleri gelene kadar hasta yan yatırılarak tükürüğünün dışarı akması sağlanmalıdır. Boynuna hafif bir destek uygulanmalıdır. Kravat, kemer gibi vücudu sıkan şeylerin gevşetilmesi gerekmektedir. Gözlük varsa ise gözlük de çıkarılmalıdır. Hastanın etrafında hastaya zarar verecek şeyler varsa uzaklaştırılmalıdır. Nöbetin ne kadar süre devam ettiği takip edilmeli ve sağlık ekiplerine bilgi verilmelidir. Hastanın nöbeti geçene kadar yanından ayrılmamak gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net