Bilgii.net

Enerji İçeceği Nedir? Neden Kullanılır?

26.11.2018
Enerji İçeceği Nedir? Neden Kullanılır?

Enerji İçecekleri vücuda enerji vermek amacıyla kullanılmaktadır. İçerisinde yüksek miktarda kafein bulunmaktadır. Bazı vitamin ve mineralleri içeren enerji içecekleri içerisinde aynı zamanda glikoz ve türevi şekerler bulunmaktadır. Bu sebeple kullanıldığı evrede kişilerin vücut performansını arttırmaktadır. Bu içecekler genellikle spor öncesi veya spor esnasında enerjiyi düşürmemek adına alınmaktadır.

Enerji İçeceklerinin İçerisinde Hangi Maddeler Bulunmaktadır?

 • Kafein: Enerji içecekleri içerisinde yüksek miktarda kafein bulunmaktadır. Kafein egzersiz performansını arttırmakta ve yağ yakımını hızlandırmaktadır.
 • Taurin: Taurinin hücre glikoz işlemlerinde görev aldığı iddia edilmektedir Fakat çeşitli hayvan deneylerine rağmen taurin hakkında yeterli veri bulunmamaktadır.
 • Yohimbin: Vücutta kafeine benzer bir etkiye sebep olmaktadır. Aynı zamanda yüksek oranda afrodizyak etkisi de bulunmaktadır.
 • Enerji içeceklerinde kafein ile benzer etkiler gösteren Yerba Meta ve guarana gibi ürünler bulunmaktadır. Aynı zamanda şeker ve B grubu vitaminlerini de içermektedir.

Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir?

Günümüzde reklamlarla çok popüler hale gelen enerji içeceklerinin birçok yan etkisi bulunmaktadır. İlk olarak tır şoförlerinin kullanması için üretilen bu içecekler gençler arasında çok yaygın olarak tüketilmektedir. Bu durumda genç yaşlardan itibaren bazı sorunlara yol açabilir. Aşırı veya alkol ile karıştırılarak yapılan tüketimlerde yan etkiler daha fazla görülmektedir.

 • Aşırı veya alkol ile karıştırılarak yapılan tüketimlerde yan etkiler daha fazla görülmektedir. Vücuda az alkol alınmış hissi veren enerji içecekleri daha fazla alkol tüketimine sebep olmaktadır. Bu durumda kişileri alkol zehirlenmesine kadar götürebilir. Bu sebeple alkol enerji içecekleri ile karıştırılarak tüketilmemelidir.
 • Uzun süreli kullanımlarda kalp ve karaciğer gibi organlarımızı etkilemektedir. Karaciğer ve kalp üzerindeki olumsuz etkiler enerji içeceğinin alkol ile birlikte kullanılması durumunda daha çok ortaya çıktığı görülmüştür.
 • Ergenlik çağında aşırı enerji içeceği tüketen kişilerde tüketmeyenlere göre diğer bağımlılıkların daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Bu sebeple özellikle bu çağlarda enerji içeceklerinden uzak durmak gerekmektedir.
 • Çocukluk ve ergenlik çağında duyarlılığın fazla olması nedeniyle yetişkinlere göre daha az miktar tüketimde daha fazla yan etki görülebilmektedir.
 • Enerji içecekleri ile ilgili en önemli sorunlardan birisi de içerisindeki kafein miktarıdır. Kısa süre içerisinde aşırı miktarda tüketilen enerji içeceği kafein zehirlenmesine neden olmaktadır.
 • Diyabet gibi metabolik hastalıklara sahip kişiler enerji içeceği tüketmeleri halinde içerisinde yüksek miktardaki şeker nedeniyle olumsuz olarak etkilenmektedir.
 • Hipertansiyonu olan kişilerin kesinlikle enerji içeceği tüketmemeleri gerekmektedir. Kafein içeren içecekler kullanılması bu kişilerde hipertansiyonu tetikleyerek tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır.
 • Yüksek miktarda kafein içermesi nedeniyle uykusuzluk, sinirlilik hali veya ani kalp ritmi bozukluklarına neden olabilir.
 • Hamilelik dönemindeki kadınların enerji içeceklerinden özellikle gebeliğin ilk 3 ayında kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir. Çok fazla kafein içermesi sebebiyle düşük, zor doğum ve kilosu düşük bebek doğurma riskleri bulunmaktadır.
 • Yüksek enerji içermesi sebebiyle kalori oranları da yüksek olan enerji içecekleri zayıflama için kullanılmamalıdır. Bazı insanlar öğünlerinden kısarak sadece enerji içecekleri tüketirler. Bu durum kendinizi iyi hissetmenizi sağlasa da çok yanlış bir uygulamadır.
 • Yapılan bazı araştırmalara göre düzenli olarak kullanılan enerji içecekleri tip2 diyabet ve oboziteye neden olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net