Bilgii.net

En Erken Hamilelik Belirtileri Nedir, Ne Zaman Çıkar?

16.10.2018
En Erken Hamilelik Belirtileri Nedir, Ne Zaman Çıkar?

Bazı kadınlar gebeliğin ilk hafta içinde erken belirti ve semptomları yaşayabilirler ilk üç aylık diğerleri gebelikte daha sonra semptomlar gelişebilir. Erken gebeliğin ilk belirtileri ve semptomları, adet döneminden önce geçirilen semptomlara da benzer olabilir, bu nedenle bir kadın, gebeliğe bağlı semptomları tanımayabilir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Çıkar?

Hamilelik belirtileri farklı kadınlar arasında değişebilir. Kalite veya şiddette değişiklik gösterebilir ve hatta aynı kadın her hamilelikte aynı belirtileri görmeyebilir. Hamileliğin ilk belirtileri ve semptomları da fark edilebilir veya hamileliğin farklı noktalarında başlayabilir. Bir gebelik testi idrar ya da kandaki insan koryonik gonadotropin (hCG) seviyelerine göre ve hamilelik için karakteristik tanısal testtir. hCG, döllenmiş yumurtanın uterus duvarına implante edilmesinden sonra üretilen bir hormondur. Modern ev gebelik testleri bazen cevapsız adet döneminden önce pozitif olabilir. Kan testleri idrar hamilelik testlerinden daha erken gebelik tespit edebilir.

Erken Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin erken aşamalarında bazı belirtiler başlar:

 • Cevapsız (geç) dönem; Kaçırılan bir adet dönemi hamileliğin belirti belirtisidir ve gebelik boyunca adet yoktur. Bazen, uterusta döllenmiş yumurtanın implantasyonu sırasında yaşanan hafif kramp ve lekelenme (daha sonra bakınız) adet dönemi ile karıştırılabilir. Adet döngüsü düzensiz olan kadınlar, adet döneminin yokluğunu hemen fark edemez. Hamilelik belirtileri gözden kaçırılmış dönemden önce ortaya çıkması nadirdir, ancak bir kadının döngüleri düzensizse, bu meydana gelebilir.
 • İmplantasyon kanama veya kramp; döllenmiş yumurta sonra 6 ila 12 gün arasında bir, rahim astar ekleniyorsa Hafif kanama veya lekelenme oluşabilir. Hafif kramp ayrıca şu anda ortaya çıkabilir. İmplantasyon kanaması bazen düzenli bir dönemden daha hafif olmasına rağmen bazen adet dönemi ile karıştırılabilir.
 • Vajinal akıntı; Bazı kadınlar gebeliğin erken döneminde vajinadan kalın, sütsü akıntısı fark edebilir. Bu vajinal duvarlar kalınlaştıkça hamileliğin ilk haftalarında görülür. Bu taburculuk hamilelik boyunca ortaya çıkabilir. Deşarj ile ilişkili hoş olmayan bir koku varsa veya yanma ve kaşıntı ile ilişkili ise, bu maya veya bakteriyel enfeksiyonun bir belirtisidir. Bu durumda sağlık uzmanınıza başvurmalısınız.
 • Göğüs değişiklikleri; Birçok kadın, memelerde hamileliğin ilk haftalarında olduğu gibi değişiklikler yaşar. Bu değişiklikler ağrı, hassasiyet, ağırlık, dolgunluk veya karıncalanma hissi olarak hissedilebilir. Rahatsızlık tipik olarak birkaç hafta sonra azalır.
 • Areola koyulaşması; areola çevresinde veya alan meme, koyulaşacaktır olabilir.

 • Yorgunluk; Bu semptom çok nonspesifik olsa da ve birçok faktörle ilişkili olsa da, gebe kadınlar genellikle gebeliğin en erken haftalarındaki yorgunluk hislerini tarif ederler.
 • Sabah bulantısı, mide bulantısı ve kusma; Bu aslında bir yanlış isimdir, çünkü gebeliğin bulantısı günün herhangi bir saatinde gerçekleşebilir. Bazı kadınlar şiddetli bulantı geçirirken, bazı kadınlar sabah bulantıları yaşamazlar. En tipik başlangıcı hamileliğin 2-8. Haftaları arasındadır. Kadınların çoğu, 13. veya 14. haftadaki semptomlardan kurtulurken, diğerlerinde hamilelik boyunca bulantı devam edebilir (hiperemezis gravidarum).
 • Bazı kokulara karşı duyarlılık; Bazı kokular, bulantıyı veya hatta hamileliğin erken saatlerinde kusmayı beraberinde getirir.
 • Artan idrara çıkma; ila 8. haftalardan başlayarak, bazı kadınlar hormonal değişiklikler nedeniyle daha sık idrara çıkacaktır. İdrar yaparken yanma gibi başka semptomlar ortaya çıkarsa, sağlık uzmanınızı bir idrar yolu enfeksiyonu geçirmediğinizden emin olmak için görmelisiniz.
 • Baş dönmesi ya da bayılma; Belki glikoz seviyelerini ya da kan basıncını etkileyen hormonal değişiklikler, baş dönmesi, sersemlik ve baygınlık hissi ile ilişkili olabilir.
 • Kabızlık; Hormon seviyeleri bazı kadınların erken gebelikte kabızlığa neden olabilir.
 • Baş ağrısı; Baş ağrısı da değişen hormon seviyelerine bağlı olabilir ve gebelik boyunca ortaya çıkabilir.
 • Yiyeceklerden mide kalkması; Hamilelik erken dönemde başlayabilir ve hamilelik boyunca sürebilir. Aynı şekilde, yiyecek atıkları da (bulantı hissi veya belirli bir gıda için rahatsızlık hissi) oluşabilir.
 • Sırt ağrısı; Genellikle geç gebeliğin bir belirtisi olarak kabul edilir, bel ağrısı aslında hamileliğin erken aşamalarında başlayabilir. Kadınlar hamilelik boyunca bir miktar sırt ağrısı yaşayabilir.
 • Ruh değişiklikleri; Değişen hormon düzeyleri nedeniyle hamileliğin ilk trimesterinde ruh hali değişimleri oldukça yaygındır. Stres veya diğer faktörlerle de ilişkili olabilirler.
 • Nefes darlığı; Vücudun artan oksijen ihtiyacı (büyüyen bir fetusu desteklemek için) bazı kadınlarda nefes darlığı hissedebilir, ancak bu semptom hamileliğin sonraki aşamalarında daha sık görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net