Bilgii.net

Emzirirken Anne Sütüne Gaz Yapan Yiyecekler ve Sebepleri

23.11.2018
Emzirirken Anne Sütüne Gaz Yapan Yiyecekler ve Sebepleri

Emziren anneler için en önemli olan konulardan bir tanesi, hangi gıda ürünlerinin annelerde gaz oluşturduğu ve hangi besinlerin oluşturmadığıdır. Gaz oluşturan gıdalar sadece gazdan ötürü değil, aynı zamanda annenin karnında bir şişkinlik oluşturduğu için anneyi rahatsız etmektedir. Bu da haliyle sütün üretilmesine ve sağlığı etkilemektedir. Anne sütünde gaz olduğu zaman, bebeğin sağlığı tehdit edilmektedir. Burada bahsedeceğimiz konu emzirirken anne sütüne gaz yapan yiyecekler olmaktadır.

Bakliyatlar

 

Ülkemiz gereği en çok sevdiğimiz besin ürünlerinden bir tanesi bakliyatlardır, fakat maalesef bakliyatlar gaz yapan yiyecekler listesinde en üst sırada yer alır. Özellikle fasulye bebeğe gaz yapan gıda ürünleri arasında en üst sırada duran bakliyat ürünüdür. Fasulye ve mercimek gibi bakliyat ürünlerinde bulunan rafinoz, yetişkinlerde ve bebeklerde sindirim sırasında sıkıntı yaşatabiliyor.

Brokoli ve Karnabahar

 

Sağlık için brokoli ve karnabahar her zaman tüketilmesi gerekiyor, fakat gaz konusuna gelince dikkat bir şekilde tüketilmesi gereken besin ürünleri arasında yer alır. Brokoli maalesef gazın üretildiği kalın bağırsaklarda sindirmesi çok zor bir gıda olduğundan, gazın oluşmasında bir etkendir. Bunun yanı sıra karnabahar ve brokoli sülfür bileşkelerine sahip olduğundan gaz sorununu çok yaşatmaktadır.

Lahana Çeşitleri

 

Çoğumuz lahana sarmasını ve lahana yemeklerini severiz, öyle değil mi? Maalesef lahana çeşitleri de emziren annelerin sütünde gaz oluşturduğu için dikkatli bir şekilde tüketilmesi gereken gıda ürünlerinden bir tanesidir. Özellikle beyaz lahana ve Brüksel lahanasında sülfür bileşenleri olduğundan, gaz çok rahat bir şekilde üretilebiliyor.

Kahve ve Çikolata

 

Birçoğumuzun vazgeçilmezi, hatta olmazsa olmazı kahve ve çikolata olmaktadır. Mutluluk hormonunu harekete geçiren, hatta uyanık durmamızda yardımcı olan kahve ve çikolata ürünleri maalesef emziren anneler için çok sağlıklı olmamaktadır. Sadece kahve değil, kafein içeren yiyecek ve içecekler, bebeğin hassas sindirim sistemi için çok ağır gelebilir. Anne beslendikten sonra, anne sütüne geçen kafein, bebeğin boşaltım sistemini zorlayacaktır ve uyku düzenini bozacaktır.

Acı ve Baharatlı Yemekler

Bazılarımız acı ve baharatlı yemekleri çok severiz, hatta baharat ve özellikle soğan ve veya sarımsak olmadan yemek olmaz diyenler oluyor. Acı ve baharatlı yemekler midedeki asit oranını arttırmaktadır. Bu da haliyle beslenen anne sütüne etki ederek, bebek ve annede gaz ve şişkinlik gibi sorunlar yaşatmaktadır.

Süt ve Süt Ürünleri

 

Aslında emziren anneler ve bebeklerin beslenmesi için en önemli besin kaynaklarından bir tanesi süt ve süt ürünleridir, fakat maalesef birçok bebek ve yetişkin dâhil olmak üzere, özellikle inek sütünde bulunan proteini sindirmekte zorlanabiliyor. Süt ve süt ürünleri önemli besin kaynakları, fakat maalesef emziren annelerin, özellikle inek sütü ve süt ürünlerinden olabildiğince uzak durması gerekiyor.

Buradan anlayacağınız üzere, birçok bahsedilen yiyecekler aslında sağlığa gerekli olan ve tüketilmesi gereken yiyecek türlerdir, fakat maalesef emziren annelerin olabildiğince uzak durması gereken besinler haline geliyor. Brokoli ve karnabahar veya süt ve süt ürünleri normalde herkesin tüketmesi gerektiği yiyeceklerdir, fakat içerisinde bulunan maddeler anne sütünde gaz oluşturduğundan ve süt bebeğe geçtiğinden, bebekte de gaz oluşabileceğinden ve sıra sindirim sisteminde sorunlar yaşayabileceğinden uzak durulması gerekiyor. Emziren annelerin brokoli, karnabahar, inek sütü ve süt ürünleri, lahana çeşitleri ve bakliyat ürünlerini ya azaltması veya emzirme döneminde tüketmemeleri tercih edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net