Bilgii.net

Emziren Anneler Ne Yemeli, Süt Arttıran Yiyecekler Hangileri?

15.10.2018
Emziren Anneler Ne Yemeli, Süt Arttıran Yiyecekler Hangileri?

Doğumdan sonra başlayan ve son derece krtik olan emzirme dönemi birçok anne için oldukça sıkıntılı geçmektedir. Bunun nedeni bu dönemde annenin tükettiği herşeyin emzirdiği bebeğini doğrudan etkiliyor olmasıdır. Durum böyle olduğunda annenin sağlıksız beslenmesi bebeğin sağlığının bozulmasına neden olmaktadır. Tabi bu olumsuz durumu avantaja çevirmek de annelerin elinde olan bir durum olmaktadır. Şöyle ki sağlıklı ve bebeklerine faydalı besinler tükkettiklerinde de bebeklerine faydalı gıdaları vermiş olacaklardır.

1.Emziren Anneler Ne Yemeli?

Birçok kadın doğum ile birlikte almış olduğu kiloları verme konusunda oldukça sabırsız davranmaktadır. Bu nedenle doğumdan sonra az yemeye hatta diyet yapmaya başlamaktadır. Bu durum oldukça sağlıksızdır ve kesinlikle bebek için son derece zararlı olmaktadır. Bu süreçte bebeğin annesinden emdiği sütün besin değerini ve içeriğini annenin tükettiği besinler belirlemektedir. Az yemek ve faydalı besinleri yeterince almamak bebeğinizin sağlığını son derece kötü etkileceyecektir. Diyet yapmak yerine aksine bu süreçte sağlıklı olmak koşulu ile çok iyi beslenmeniz gerekmektedir. Beslenmenizin olmazsa olması gıdalar ise şu şekildedir.

-Yüksek proteinli gıdalar bu süreçte fazlaca tüketmeniz gereken besin grupları arasında yer almaktadır. Özellikle et, balık, çeşitli bakliyatlar bu grup içinde yer almaktadır. Dikkat etmeniz gereken husus ise bu gıdaların içinde gaz yapanları çok aşırı tüketmeniz bebeğinizde de gaz oluşumuna neden olarak onu rahatsız edebilmektedir. Bu nedenle abartmamak da fayda vardır.

-Bol su tüketmek de yine son derece önemlidir. Hatta bu süreçte annenin sıvı olarak aldıkları yediklerinden daha önemlidir. Çünkü anne sütünü büyük oranını su ve aldığı sıvılar oluşturuyor. Bu nedenle annenin günde en az 3 litre su ve sağlıksız olmayan ayran, ev yapımı limonata bitki çayları gibi sıvılar tüketmesi gerekmektedir.

-Süt ve süt ürünleri annenin sütünün kalitesinin artmasında oldukça etkili olmaktadır. Bu dönemde bol bol yoğurt, süt kefir ve ayran tüketmesi hem annenin sağlığı hem de bebeğin aldığı sütten alacağı faydayı olumlu yönde etkilemektedir.

-Demir bakımından zengin besinler yemek de, bebeğinizin gelişiminde önemli rol oynayan demirin sağlıklı bir biçimde alınmasını sağlamaktadır. Bunun için mutlaka sağlıklı kuruyemiş ve meyveleri tüketmek gerekmektedir. Ancak bu gıdalar tüketilirken de kalorileri yüksek olduğundan dolayı dikkat etmek gerekmektedir.

-Tüketmeniz gereken gıdaların yanı sıra tüketmemeniz gereken bazı ürünler de bulunmaktadır. Söylemeye gerek varmı bilmiyorum ama bu dönem de kesinlikle alkol ve sigara tüketilmemelidir. Ayrıcaaşırı şekerli ve karbonhidrat oranı yüksek gıdalardan da uzak durulmalı ve yerine sebze ve protein ağırlı gıdalar tüketilmelidir.

2.Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Belirli bir süre yalnızca anne sütü ile beslenebilen bebekler için annelerin sütlerinin fazla ve kaliteli olması son derece önemli olmaktadır. Anne sütünü arttıran ve daha faydalı olmasını sağlayan bazı gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdalar şu şekildedir. Öncelikle sütün artması için bol su tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanında rezene çayı oldukça süt arttırıcı bir bitki çayı olmaktadır. Ayrıca dereotu, susam, yulaf, yeşil yapraklı sebzeler, havuç ve ceviz hem süt arttırıcı hem de sütün kalitesini arttıran önemli besinler arasında yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net