Bilgii.net

Emziren Anneler için Süt Yapan İçecekler ve Bitkiler

23.11.2018
Emziren Anneler için Süt Yapan İçecekler ve Bitkiler

Anne sütü yeni doğmuş bir bebek ya da bütün bebekler için çok önemlidir, çünkü özellikle ilk alacağı anne sütü, bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Bazı annelerde, vücut kendi sütünü üretmekte zorlanabiliyor. Bu açıdan, emziren anneler için süt yapan içecekler konusundan bahsetmek gerekirse, birçoğu aslında bitki çaylarından geçmektedir. Bitki çayları denilince, süt yapan içecekler olmaları çok normal, çünkü biliyorsunuz ki hayvanlarda bile en iyi bitkiler ve otlarla beslenen ineklerin veya kuzuların çok kaliteli ve sağlıklı sütleri oluyor.

Rezene Çayı

 

Bir annenin kendi sütünü yapabilmesi için içebileceği bitkisel çaylardan bir tanesi Rezene Çayıdır. Rezene Çayında bulunan prolaktin ve östrojen hormonları annenin vücudunda bir uyarı etkisi yaparak, annenin kendi sütünü üretmesini sağlıyor. Rezene Çayı bu açıdan gerçekten çok etkili olmaktadır. Bir emziren annenin, sütünün artması için günlük mutlaka 2 bardak Rezene Çayı içmesi gerekmektedir.

Su

Su, biliyorsunuz ki sadece emziren anneler için değil, bütün canlıların sağlığı için çok önemli bir besin kaynağıdır. Yiyecek olmadan uzun bir süre dayanma imkanınız olsa bile, su olmadan asla bir ilerleme görülmez. Çünkü vücudunuzun zaten yüzde 75% ve üzeri su ile oluşmaktadır. Emziren annelerin anne sütü üretebilmesi için su çok önemlidir, çünkü anne sütünün 87%’si zaten sudan oluşuyor. Günlük olarak ise 10-12 bardak su tüketmesi gerekiyor, fakat zorlanıyorsa bir kısmı su, diğer bardaklarda ise meyve suyu veya benzeri sağlığa zarar vermeyecek içecek ürünleri tüketerek, sıvı ihtiyacını karşılayabilir.

Bitki Çayları

 

İlk başta bahsetmiş olduğumuz bitki çaylarından bir tanesi Rezene Çayı olmuştur, fakat bütün bitki çayları aslında annenin kendi sütünü üretebilmesi açısından çok önemlidir. Isırgan, zencefil, dereotu, kimyon, adaçayı, Ihlamur, Melisa ve papatya çayı gibi bitkisel çaylar anne sütünün üretimi için çok önemlidir.

Süt ve Ayran

Annenin emzirme döneminde süt ve ayran tüketmesi çok önemlidir. Süt ve ayran annenin kendi sütünü üretebilmesi için yardımcı olan ana içeceklerden iki tanesidir. Annenin süt ve ayran tüketmesi sayesinde, anne sütünde kalsiyum ve protein oranı yükseleceğinden hem bebeğin hem de kendi sağlığı için çok önemli olacaktır.

Amber Çiçeği

 

Eğer bulabilirseniz ki aktarlarda mutlaka bulabilirsiniz, Amber Çiçeği anne sütünün artması için çok önemli bir bitkisel çayıdır. Amber Çiçeği aynı zamanda susuzluğu gideren bir bitki olmaktadır. Amber Çiçeğinde, süt bezlerini uyaran prolaktin adında bir hormon bulunmaktadır. Bu hormon sayesinde anne sütü daha fazla üretilmektedir. Demir ve magnezyum açısından da çok zengin bir bitkidir.

Keçi Sedef Otu

 

Yıllardır anne sütünün arttırmasında en büyük faydası olan bitkilerden bir tanesi Keçi Sedef otu olmuştur. Keçi Sedef otu hem antioksidan etkisini yaratıp aynı zamanda sindirimi kolaylaştıran bir bitki türü olmaktadır. Keçi Sedef otu aynı zamanda kan şekerini de düzenlediğinden, diyabet tedavisi görenler, zayıflamaya çalışanlar veya kendisini formda tutmak isteyenler için ideal bir bitkisel çayı olmaktadır.

Çemen Otu

 

Anne sütünün üretilmesindeki en önemli etken maddelerden bir tanesi Çemen otu olmaktadır. Eskiden, Anadolu uygarlıklarında, annelere doğum sonrası sütlerinin artması için 2-3 bardak suya Çemen otu konularak verilirmiş. Bunun yanı sıra bebeklerde ise, mide gazından ötürü oluşan krampları da gidermektedir. Vitamin ve mineral açısından zengin olduğundan, hem anneyi hem de bebeği güçlü tutmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net