Bilgii.net

Elyaf Yorgan Nasıl Yıkanır?

26.11.2018
Elyaf Yorgan Nasıl Yıkanır?

Uyku ortamı insan sağlığı açısından oldukça önemli bir meseledir. Rahat ve sağlıklı bir uyku hayatımızın farklı alanlarını da olumlu yönde etkilemektedir. Bu sebeple uyku ortamında kullanılan ürünlerin seçimine de dikkat etmemiz gerekmektedir. Kış aylarıyla birlikte çekyat altlarından çıkartılarak kullanılmaya başlanan yorganlar sağlığımız açısından kullanılabilir olmalıdır. Yorgan seçimi yaparken kişilerin terleme hassasiyeti, iklim şartları gibi konular dikkate alınmalıdır. İstenen sıcaklığın elde edilmesi, nem ve oksijen miktarının sağlanması gerekmektedir. Bu sebeplerle doğru yorgan ve yastık seçimi ortopedik sorunları engellemek açısından faydalı olacaktır.

Yorgan Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Yorganlar genellikle nevresim ile birlikte kullanılması nedeniyle çok sık yıkanmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Fakat yine de yorganların yılda bir kez yıkanması gerekmektedir. Yorganlardaki etiketler genellikle profesyonel temizlik önermektedir. Ancak etiket talimatlarına uyulması durumunda evde temizliği de mümkündür. Etiket talimatlarında “kuru temizleme” uyarısı vurgulanıyorsa evde yorganın evde temizlenmesi kötü sonuçlara sebep olabilir.

Yorganlar yıkanırken yapımında hangi malzemelerin kullanıldığı bilinmeli ve ona uygun yıkama talimatları izlenmelidir. Yorganın yün, pamuk, elyaf veya kuş tüyü yapımlı olması farklı yıkama yöntemleri gerektirmektedir.

Elyaf Yorgan Nasıl Yıkanır?

Elyaf yıkaması diğer yorgan türlerine göre daha kolay olmaktadır. Makinenizin alabileceği şekilde bir elyaf yorganınız var ise 30 derece sıcaklıkta yıkama yapmanız mümkündür. Yıkama sırasında çok fazla deterjan kullanmamaya da özen göstermelisiniz.

Yıkama işleminin ardından yorganınızı kullanmadan önce tam olarak kuruduğundan emin olmalısınız. Yorganın güneş alan bir yere serilerek arada bir çevrilmesi daha kolay kurumasını sağlayacaktır. Bu sebeple kışın yorgan yıkamak kurutma açısından biraz daha zorlayıcı olabilmektedir.

Diğer Yorgan Türlerinin Yıkanışı Nasıl Olmalıdır?

  • Yün Yorgan: Makineye sığan bir yün yorgana sahipseniz yorganınızı yünlü yıkama programı kullanarak yıkayabilirsiniz. Eğer yorganınız makineye sığmayacak büyüklükte ise küveti kullanarak elde yıkama yapmanız gerekmektedir. Küvet soğuk su ile doldurularak yorganın 1-2 saat boyunca küvette beklemesi sağlanmalıdır. Ardından yünlü çamaşırlar için üretilen deterjanlar ile köpürtme işlemi yapılır ve yorgan döndürerek yorgan yıkanır. Bu işlem sırasında elleriniz için koruyucu eldiven kullanabilirsiniz. Yıkama işlemi sonrasında köpüklü olan suyun küvetten akması sağlanır ve yerine temiz su doldurularak yorgan durulama işlemi yapılmalıdır. Aynı şekilde yorganı çevirerek durulama işlemi yapabilirsiniz.
  • Pamuk Yorgan: Pamuk yorganlar yine makinenizin hassas programında yıkanabilmektedir. Pamuğun bir alanda toplanmasını engellemek için yorgan yere serilerek ve arada bir çevrilerek kurutulur. Pamuklu yorganların temizliği genellikle içerisindeki pamuk çıkartılıp havalandırılması yöntemiyle yapılmaktadır. Çarşaf temizlenip kurutulduktan sonra havalandırılan pamuklar tekrar çarşaf içerisine serilerek dikilmektedir.
  • Kuş Tüyü Yorgan: Kuş tüyü yorganlar rahat ve ağır olmaması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Hafif olma özelliği sayesinde makinenizin hassas programında kolaylıkla yıkayabileceğiniz bir yorgandır. Sıcak su ile yıkamak yorgan içinin toplanmasına sebep olabilir. Bu nedenle yorganlarınızı soğuk programda yıkamalısınız. Yıkama yaparken kullandığınız deterjanın yorganlar için üretilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Diğer yorganlardan farklı olarak tozu daha çok toplayabileceğinden kuş tüyü yorganların yılda 2 kez yıkanması önerilmektedir. Ayrıca kuş tüyü yorganları asarak kurutmak yorganın küflenmesine sebep olabileceğinden yorganın temiz bir yere serilerek kurutma işlemi yapılabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net